پیش بینی رشد مالی ایران در سال 2021

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگاران، مرکز پژوهش های اتاق ایران گزارش با عنوان ریسک کشوری ایران؛ فصل اول 2021 شامل پیش بینی های 10 ساله تا 2029 منتشر کرد؛ این گزارش ترجمه ای از گزارش موسسه فیچ سلوشنز (بیزینس مانیتور سابق) که نکاتی محوری در حوزه ریسک مالی، سیاسی و عملیاتی دارد.

پیش بینی رشد مالی ایران در سال 2021

در این گزارش درباره ریسک مالی آمده است: اقتصاد ایران پس از اعمال تحریم های ثانویه ایالات متحده، به دلیل کاهش صادرات نفت و سرمایه گذاری تضعیف شده است. علاوه بر آن، همه گیری کووید -19 باعث ایجاد اختلال در فعالیت ها شده است. در نتیجه ریال همچنان ضعیف و تورم همچنان بالا باقی خواهد ماند. چنانچه تحریم ها به تدریج لغو گردد، رشد مالی ایران در سال 2021 معادل 4.3 درصد و برای سال 2022 معادل 8.2 درصد پیش بینی می گردد.

ریسک های اقتصاد ایران: پُر چالش بودن محیط کسب و کار

در بخش ریسک عملیاتی آمده است: محیط کسب وکار پرچالش ایران پس از تحریم های مجدد ترامپ در کنار پیامدهای همه گیری کووید 19 دستخوش وخامت بیشتر شده است. علاوه بر این، وابستگی شدید ایران به هیدروکربن ها، اقتصاد را در شرایط بسیار آسیب پذیری قرار داده است. ریسک های دیگر ازجمله موانع متعدد تجاری، انحصارات و ممنوعیت های قانونی بر سر راه مشارکت خارجی در بعضی حوزه ها، قوانین سختگیرانه کار، وجود فساد و ضعف حاکمیت قانون، همچنین تسلط نهادهای دولتی بر صنایع مهمی چون بانکداری نیز وجود دارد که ثبات مالی را تهدید می نماید. امتیاز شاخص ریسک عملیاتی ایران نمره نامناسب 42.8 از 100 است که رتبه 12 را از میان 18 کشور خاورمیانه، بالاتر از کشورهای عمدتا درگیر جنگ مانند یمن، عراق و سوریه، برای ایران مشخص نموده است.

در ادامه گزارش درباره تحلیل نقاط قوت و ضعف و چالش ها و فرصت های (سوآت) مالی عنوان شده: منابع عظیم نفت، گاز و منابع معدنی ارزشمند در کنار بخش کشاورزی از نقاط قوت اقتصاد ایران هستند. در مقابل، تحریم های بین المللی، بخش بانکی ضعیف و ناکارآمدی محیط قانونی به عنوان چالشی برای سرمایه گذاری خارجی و حضور پررنگ دولت در اقتصاد، از نقاط ضعف اقتصاد کشور محسوب می گردد. دو فرصت مهم اقتصاد نیز توسعه منابع گازی و بازار عظیم مصرفی داخلی است. در مقابل، مهم ترین تهدیدهای احتمالی نیز کاهش فراوری نفت و وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی است.

نقاط قوت اقتصاد ایران: روابط تجاری با چین، روسیه و ترکیه / ‬پرداخت یارانه نقدی به مردم

همچنین در تحلیل سوآت سیاسی در گزارش تأکید شده است: نقاط قوت شامل روابط تجاری با کشورهای چین، روسیه و ترکیه و تداوم کنترل قیمت کالاهای اساسی توسط دولت به وسیله پرداخت یارانه است که به حفظ ثبات یاری می نماید. نقطه ضعف اساسی نیز عدم وجود اجماع سیاست گذاری در سطح کلان است. مهمترین فرصت ها شامل نقش آفرینی مجلس شورای اسلامی در مدیریت مالی و تصمیم به ازسرگیری مذاکرات هسته ای است. در کوتاه مدت مهمترین تهدیدهای پیش رو از یک سو شکست مذاکرات هسته ای، ادامه تحریم های قبلی و افزایش تحریم های جدید آمریکا و اروپا و از سوی دیگر نرخ بالای بیکاری جوانان است.

در بخشی از این گزارش به چشم انداز رشد مالی ایران اشاره شده است: فراوری ناخالص داخلی ایران در ده سال آینده به دلیل ادامه تنش با ایالات متحده و به علت تداوم ریسک های سیاسی و موانع ساختاری متعدد، بسیار پایین تر از ظرفیت های بالقوه آن پیش بینی می گردد. میانگین رشد فراوری ناخالص داخلی واقعی در طول دوره 29- 2020 حدود 4.3 درصد و بسیار پایین تر از میزان اوج خود در دوره پیش از اعمال تحریم ها پی بینی می گردد.

در ادامه به چشم انداز سیاسی اشاره شده است: ایران که در سال های اخیر به واسطه افزایش فشارهای مالی، دوران سختی را پشت سر گذاشته، احتیاج به بازیابی ثبات مالی خود به ویژه با از سرگیری صادرات نفت دارد. از سوی دیگر بایدن نیز خواهان بازگشت به برجام است. با این وجود ممکن است رقابت های سیاسی داخلی و نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در ایران از سرگیری مذاکرات را تا چند ماه عقب بیاندازد. همچنین مشارکت استراتژیک ایران با چین می تواند ایالات متحده را در غرب اوراسیا در تنگنا قرار دهد. ایران از این طریق می تواند از پیشرفت قابل توجه اقتصاد خود پس از سال ها تحریم منتفع گردد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1713

به "پیش بینی رشد مالی ایران در سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی رشد مالی ایران در سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید