آمریکا دیگر دست برتر نظامی و مالی را نخواهد داشت

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگاران، عبدالباری عطوان تحلیلگر امور بین الملل در مطلبی در رای الیوم، به آنالیز اقدام آمریکا برای خروج نظامیان خود از افغانستان پرداخته و آورده است: آمریکا از روز شنبه خروج رسمی حدود 3500 نفر از نیروهای خود را بعد از اینکه 2500 نفر از این نیروها در افغانستان کشته شده و 24 هزار نفر زخمی شدند، شروع کرد. این در حالی بود که آمریکا دو تریلیون دلار در این جنگ هزینه نموده بود. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نه تنها اعتراف به شکست و انتها دادن به طولانی ترین جنگ در تاریخ آمریکا به شمار می رود، بلکه به معنای اعلام آمادگی برای ورود به جنگ های جدید در شرق آسیا و شمال اروپا نیز هست.

آمریکا دیگر دست برتر نظامی و مالی را نخواهد داشت

وی می نویسد: ژنرال لوید اوستن، وزیر جنگ آمریکا دیروز در بازدید از مقر فرماندهی نظامیان آمریکا در هاوایی واقع در اقیانوس آرام در اظهارات مطبوعاتی که اصطلاحات و کلمات آن با دقت فراوان انتخاب شده بود، تاکید نمود: ما در حال آمادگی برای درگیری احتمالی در آینده هستیم که دیگر مانند جنگ های سنتی نیست که وزارت دفاع را تا مدت طولانی به فرسایش بکشاند.

ژنرال اوستن در این اظهارات از چین و روسیه به عنوان دو دشمن اصلی آمریکا نام نبرده و به این موضوع نیز اشاره نکرد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به صورت اجباری و در نتیجه شکست در این کشور برای مقابله با این دشمنان است که توانمندی های آنها روز به روز افزایش پیدا می نماید. اما اقدام وی برای اعزام کشتی های جنگی و ناوهای هواپیمابر به دریای سیاه که منطقه نفوذ روسیه به شمار می رود و همچنین دریای چین جنوبی که منطقه نفوذ ارتش آزادیبخش چین است، سیگنال مشخصی در خصوص میدان های مبارزه نظامی و سیاسی آینده آمریکا است. باید به این نکته توجه کرد که خاورمیانه در هر شرایطی جزو این عرصه های مبارزه قرار ندارد.

عطوان نوشت: نگرانی روزافزون آمریکا از ائتلاف روسیه و چین است که روز به روز قدرت خود را افزایش می دهد و تمامی فشارها و فریب های آمریکا برای توقف آنها به بن بست خورده است. این کشورها همچنان به عرض اندام نظامی خود ادامه می دهند و سلاح های جدید و پیشرفته ای را رونمایی می نمایند که نشان دهنده رجحان رعب آور آنها در این عرصه بوده و باعث می گردد نقش جدید این کشورها در موازنه قدرت در تمام دنیا تثبیت گردد.

عطوان در ادامه این مقاله به بعضی ابعاد تحول نظامی و استراتژیک روسیه و چین که باعث تغییر در موازنه های قدرت و قواعد درگیری ها در عرصه رقابت بر سر زعامت و سردمداری دنیا شده، اشاره و آنها را در موارد زیر برمی شمارد:

اول: چین برای اولین بار از جنگنده های جی 20 خود رونمایی نموده که مجهز به سیستم جنگ الکترونیکی بسیار قوی بوده و قدرت فرماندهی و کنترل ناوگانی از هواپیماهای بدون سرنشین را دارد. بنابر اعلام مجله Ordnance Industry Science Technology عملکرد این جنگنده به نحوی است که سیستم های دفاع هوایی دشمن را از بین می برد.

دوم: چین همچنین کشتی ها وناوهای هواپیمابر آبی و خاکی خود را به دریای چین اعزام نموده، ناوهایی که 40 هزار تن وزن دارند و در حد و اندازه های ناوهای هواپیمابر اروپایی نظیر شارل دوگل فرانسه هستند و می توانند 20 جنگنده و 20 بالگرد و ده ها تانک و خودروهای زرهی و سامانه های دفاع موشکی ضد هوایی پیشرفته را در خود حمل نمایند.

سوم: روسیه نیز اخیراً از سلاح های جدید خود در عرصه های زمینی، دریایی و هوایی رونمایی نموده که به زودی به مرحله بهره برداری خواهد رسید. از جمله این تسلیحات زیردریایی های هسته ای و موشک های بالستیک بسیار پیشرفته است که برد آن به 18 هزار مایل می رسد. یکی از این موشک ها موشک اس 28 یا سارمات است که غیر قابل رهگیری است و سرعت آن 15 هزار مایل در ساعت است. این موشک هسته ای روز قیامت لقب گرفته و قابلیت حمل 16 کلاهک جنگی سنتی یا هسته ای را دارد. روزنامه انگلیسی سان در این زمینه می نویسد که خطر واقعی این موشک در توانمندی آن برای عبور از هر نوع سامانه دفاعی در دنیا از جمله سامانه های آمریکایی است. قدرت تخریب این موشک نیز باعث تخریب منطقه ای در وسعت تگزاس می گردد که دومین ایالت عظیم آمریکا از نظر مساحت به شمار می رود.

چهارم: دست برتر رسمی چین نسبت به آمریکا در خصوص بالا بودن تعداد ناوشکن های این کشور به میزان صد فروند و رجحان هواپیماهای سو 34 روسیه نسبت به اف 35 یا شبح آمریکایی در شرایطی رقم خورده که بمب افکن های غول پیکر تو 160 روسیه نیز بنا بر اعلام تحلیلگران مسائل نظامی در غرب نسبت به بی 52 همتای آمریکایی این غول های هوایی رجحان دارند. علاوه بر اینکه سامانه دفاع موشکی اس 500 روسیه نیز سامانه بسیار پیشرفته است.

عطوان در ادامه این مقاله خود اینگونه نتیجه گیری می نماید که رجحان نظامی آمریکا در برابر ائتلاف روسیه و چین که قدرت روز افزونی داشته و یک قدرت هسته ای نظیر کره شمالی نیز به آن اضافه شده و احتمالاً ایران نیز به آنها خواهد پیوست، در حال افول است. شاید این نکته راز عقب نشینی های گسترده آمریکا در برابر ایران در مذاکرات هسته ای و احتمال بازگشت این کشور به احیای توافق برجام و عقب نشینی یک جانبه از افغانستان باشد، آن هم در شرایطی که واشنگتن با فشار روز افزونی در جهت اخراج نیروهای این کشور از عراق روبرو است.

وی می نویسد: ائتلاف جدید روسیه و چین به کلی از ائتلاف جماهیر شوروی سابق که رقیب دیرینه آمریکایی ها بوده، متفاوت است؛ چرا که این ائتلاف مبتنی بر قواعد قدرتمند و مستحکم مالی و تکنولوژی علمی و نظامی پیشرفته و رجحان ملموس در جنگ سایبری است. تازه ترین نمودهای این رجحان را می توان در حمله سایبری به 40 موسسه امنیتی و مالی غربی مشاهده کرد که 3 ماه قبل صورت گرفت و 30 مورد از آنها موسسات آمریکایی را هدف قرار داد.

این تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در انتها تاکید می نماید: ما با ژنرال اوستن موافق هستیم که جنگ های آینده متفاوت خواهد بود و شباهتی به جنگ های کلاسیک نخواهد داشت، مهمترین وجه اختلاف این جنگ ها نیز این است که آمریکا دیگر دست برتر نظامی و مالی را نظیر سده گذشته نخواهد داشت. نیروهای ناتو نیز که به رهبری آمریکا و برای ترساندن رقبای این کشورها تشکیل شده، در آستانه فروپاشی و شکست واقع شده است. همین موضوع اندکی خوش بینی به ما می دهد که طی سالهای گذشته از ظلم و استبداد آمریکا همیشه در رنج بوده ایم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1761

به "آمریکا دیگر دست برتر نظامی و مالی را نخواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دیگر دست برتر نظامی و مالی را نخواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید