نیروی انسانی اساسی ترین سرمایه ایران است

به گزارش مجله توسعه دهنده، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ملاقات وزیر هماهنگی مالی اندونزی گفت: ایران، نیروی انسانی خلاق و تحصیلکرده را به عنوان اساسی ترین سرمایه خود می شناسد و با پنج میلیون دانشجو به عنوان چهارمین کشور تربیت کننده فارغ التحصیل رشته های فنی و مهندسی، از بزرگ ترین دارندگان سرمایه انسانی دنیا به شمار می رود.

نیروی انسانی اساسی ترین سرمایه ایران است

به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ملاقات با دارمین ناسوتیون وزیر هماهنگی امور اقتصادی اندونزی، سرمایه انسانی کشورمان را محور تازه تعامل کشورمان در عرصه بین الملل بیان کرد و گفت: ایران به عنوان نخستین دارنده ذخایر هیدروکربنی دنیا، چهارمین دارنده منابع گازی و سوم منابع نفتی از کشورهای صاحب منابع نفتی و گازی عظیم و در نگاه دنیای شناخته شده است؛ اما امروزه ایران، نیروی انسانی خلاق و تحصیل نموده را به عنوان اساسی ترین سرمایه خود می شناسد و با پنج میلیون دانشجو به عنوان چهارمین کشور تربیت نماینده فارغ التحصیل رشته های فنی و مهندسی، از بزرگ ترین دارندگان سرمایه انسانی دنیا به شمار می رود.

ستاری با اشاره به بستر مساعد همکاری میان ایران و اندونزی بر اساس اشتراکات دو کشور گفت: با توجه به اینکه هر دو کشور مسلمان هستند، پیشینه اشتراکات آن ها عمیق و همکاری آن ها دارای سابقه ای طولانی است، اما میزان همکاری های فی مابین کافی و البته راضی نماینده نیست و با توجه به وجود اشتراکات میان دو کشور، زمینه توسعه این همکاری ها وجود دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، تعامل شرکت های فناور دو کشور را یکی از زمینه های همکاری برشمرد و گفت: در حال حاضر فعالیت بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان فعال در حوزه های گوناگون فناوری و 40 پارک علم و فناوری شکل نوینی از اقتصاد را در این کشور به نمایش گذاشته است که جایگزین شیوه پیشین اقتصاد خواهد شد.

استارت آپ های فناور، حوزه دیگر بود که رییس بنیاد ملی نخبگان از آن به عنوان زمینه مناسب توسعه همکاری یاد کرد و گفت: کسب و کارهای نوپا در ایران با شیب فوق العاده بالایی در حال رشد هستند و به عنوان یکی از اولویت های اصلی به دنبال توسعه آن و آماده همکاری در هر حوزه ای هستیم.

وی اضافه نمود: پیش تر در حوزه هوافضا میان دو کشور همکاری هایی شروع شد که آمادگی داریم برای به نتیجه رسیدن همکاری ها در این حوزه گفت و گوها را ادامه دهیم.

ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک پژوهشی

ستاری، به ایجاد صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای تامین سرمایه پژوهش های علمی و فناوری مشترک به عنوان راهی برای توسعه همکاری های علمی و فناورانه میان دو کشور اشاره نمود و اضافه نمود: در حال حاضر با کشورهای منطقه همچون چین، بلاروس، روسیه و مجارستان صندوق های مشترک به منظور تامین اقتصادی پژوهش های مشترک و پروژه های تحقیقاتی دانشگاهی در دست انجام داریم و آمادگی تشکیل این صندوق مشترک میان ایران و اندونزی وجود دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان، از مساعد بودن فضا برای همکاری در حوزه نفتی ایران اشاره نمود و گفت: بعد از برجام میزان فراوریات نفتی و صادرات آن به میزان بیش از 2 برابر افزایش یافته است و این در حالی است که با رونق اقتصاد دانش بنیان و کاهش تکیه اقتصاد به درآمدهای نفتی تا کمتر از 20 درصد، ظرفیت بسیار خوبی برای همکاری های فناورانه در حوزه های گوناگون از جمله نفت، گاز و پتروشیمی همچون دیگر حوزه های فناوری ایجاد شده است.

توانمندی ایران در تامین و صادرات دارو

ستاری، توانمندی کشورمان در فراوری داروها از جمله فرآورده های نوترکیب را یکی دیگر از ظرفیت های همکاری بین المللی برشمرد و گفت: ایران در حال حاضر با تکیه به دانش فنی بومی و توانمندی علمی دانشمندان خود بیش از 98 درصد از داروهای مورد احتیاج خود را فراوری می نماید و ضمن صادرات این داروها به روسیه و بعضی دیگر از کشورهای منطقه، از توانمندی لازم برای همکاری های مشترک در این حوزه مانند ایجاد خطوط فراوری، کارخانه ها و شرکت های دانش بنیان مشترک و نیز صادرات دانش فنی برخوردار است.

وی همچنین این حوزه فناوری راهبردی را یکی از حوزه های توانمند کشورمان نام برد و گفت: فناوری سلول های بنیادی جزو حوزه هایی است که ایران برنامه های جدی دارد که این برنامه ها، پیش احتیاجهای لازم برای تحول اقتصادی و رسیدن به اقتصادی دانش محور و مبتنی بر نوآوری را فراهم می نمایند.

وی با اشاره به توانمندی کشورمان در حوزه فناوری نانو به عنوان یکی از سرآمدان دنیای این حوزه گفت: فعالیت بیش از 300 شرکت دانش بنیان نانوفناور با عرضه محصولات مبتنی بر نانوفناوری با برنامه ریزی راهبردی و آموزش پایه ای در ایران محقق شده است تا جایی که اکنون ایران ضمن صادرات محصولات نانوفناوری، رتبه ششم دنیای از حیث فراوری مقالات علمی را به خود اختصاص داده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تسهیل گری و ایجاد محیط مساعد برای کار پژوهشی و کسب و کار فناورانه را رسالت اصلی دولت ها در قبال پژوهشگران و فعالان حوزه فناوری دانست و گفت: ممکن است بتوان با پول دولت مقاله چاپ کرد، اما این مقاله در ورود به بازار و تبدیل شدن به یک محصول تجاری پیروز نخواهد بود، بنابراین دولت ها صرفا می بایست در فراهم ساختن محیط مناسب کسب و کار و پژوهش کوشش نمایند.

وجود زمینه همکاری در حوزه نفت و انرژی

در ادامه این نشست، وزیر هماهنگی اقتصادی اندونزی سفر به ایران را در امتداد ملاقات ریس جمهوری اندونزی و رییس جمهوری کشورمان و در راستای توسعه تعاملات در حوزه های انرژی، علمی، فناوری و اقتصادی بیان کرد و گفت: پیشرفت علمی و فناوری به عنوان موتور محرک اقتصادی کشورهای خواستار توسعه، بیش از پیش حائز اهمیت شده است و بر همین اساس امیدواریم بتوانیم با یک تعامل سازنده از پیشرفت های گوناگون ایران در ابعاد علمی، فناوری و در قالب یک کارگروه همکاری مشترک بهره ببریم.

وی اضافه نمود: کارگروه همکاری علم و فناوری ایران و اندونزی، طی 6 ماهه نخست امسال میلادی زمینه های گوناگون همکاری در حوزه های فناوری نانو، زیست فناوری، سلول های بنیادی، دارویی، شرکت ها و پارک های فناوری را مورد آنالیز قرار می دهد و چارچوب همکاری را تعریف می نماید.

ناسوتیون، همچنین با اشاره به گفت وگوهای اجرا شده در حوزه بانکی، انرژی و نفت از آمادگی اندونزی برای همکاری در پروژه های نفتی و پتروشیمی، انرژهای نو و تجدیدپذیر و اقتصادی اطلاع داد و گفت: اندونزی مایل به دریافت تجربیات و استفاده از ظرفیت همکاری با ایران دراین حوزه ها است.

معاون وزیر انرژی اندونزی همچنین با اشاره به همکاری با ایران در گسترش میادین نفتی و خرید نفت از ایران گفت: برای توسعه میادین نفتی و خرید نفت از ایران آمادگی داریم و از شرکت های فناور ایران برای حضور در اندونزی و مشارکت در ساخت پالایشگاه نفتی دعوت می کنیم.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، وی اضافه نمود: اندونزی اکنون بالغ بر یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری نموده است که پس از نهایی شدن آزمایش های نفت خام ایران در پالایشگاه های اندونزی، امکان افزایش این میزان واردات وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 738

به "نیروی انسانی اساسی ترین سرمایه ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروی انسانی اساسی ترین سرمایه ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید