وزارت ارتباطات یا دفتر حفظ منافع اینستاگرام در کشور

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگاران، فعالان فضای مجازی پاک در یک نشست هم افزایی، نسبت به حمایت تلویحی وزیر ارتباطات از شبکه اجتماعی اینستاگرام برای پخش زنده بازی روز گذشته فوتبال قهرمانی باشگاه های آسیا، واکنش نشان دادند؛ به اعتقاد آنها این طور به نظر می رسد که وزارت ارتباطات، دفتر حفظ منافع اینستاگرام در ایران است.

وزارت ارتباطات یا دفتر حفظ منافع اینستاگرام در کشور

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات روز گذشته در پیغامی که در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و توئیتر منتشر کرد، در پی حمایت از شبکه اینستاگرام برای پخش زنده بازی فوتبال تیم های پرسپولیس و اولسان کره جنوبی، از کاربران ایرانی خواست با توجه به اینکه ساعات دشواری به لحاظ ترافیکی برای شبکه اینترنتی کشور پیش رو است، برای اینکه همه بتوانند از امکان پخش زنده اینستاگرام بهره مند شوند، در زمان برگزاری فوتبال، استفاده پرحجم مثل بعضی دانلودها از اینترنت را متوقف نمایند.

در این راستا بعضی فعالان فضای مجازی در نشست هم اندیشی جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک، از عملکرد وزیر ارتباطات در خصوص موضوعات مربوط به شبکه های اجتماعی انتقاد کردند.

در این نشست محمدمهدی حبیبی فعال فضای مجازی و عضو هیئت مدیره جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک با بیان اینکه هفته حقیقتاً تلخی را در فضای مجازی کشور سپری کردیم، گفت: لایو اینستاگرامی پسربچه 14 ساله مایه تأسف و شوک آور بود؛ اما متأسفانه در واکنش به این موضوع، آقای جهرمی بیشتر دغدغه فیلترینگ داشتند و به جای آنکه مسئولیت را بپذیرند، واکنشی متفاوت نشان دادند.

وی اضافه نمود: این درحالی است که اگر توسعه داخلی رخ داده بود و ما سرویس های خودمان را داشتیم و اگر شبکه ای داشتیم که دست خودمان بود و به نوعی تنظیم گری محتوای آن با ما بود، هیچ وقت اینگونه اتفاقات روی نمی داد.

حبیبی با بیان اینکه اگر کاربران ما بر بستر داخلی بودند هیچکدام از این اتفاقات نمی افتاد، گفت: اما آقای وزیر ارتباطات به خاطر رأی آوردن و یا هر مساله دیگری و یا به دلیل اینکه به فکر میز خودشان هستند، در روبروه با این مشکل، اولین مسأله ای که به ذهنشان می رسد بحث فیلترینگ است.

این فعال فضای مجازی با اشاره به موضوع توئیت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در توئیتر که به دلیل استفاده از گوشی آیفون، با واکنش های بسیاری همراه شد، گفت: متأسفانه شاهد هستیم که به دلیل استفاده آقای جهانگیری از گوشی آیفون، یک اکانت از یک وزارتخانه کشور آمریکا که معلوم نیست کارمند درجه چندم آنجا است، معاون اول دولت کشور ما را به تمسخر می گیرد.

وی اضافه نمود: البته حضور آقای جهانگیری در شبکه های اجتماعی خارجی مانند توئیتر به دلیل مناسبات بین المللی پذیرفتنی است اما نباید در خصوص مسائل داخلی کشور بر این بستر صحبت نمایند. با این حال تعیین نیست که چندین بار باید گفته گردد که مسئولان کشور وظیفه دارند که از محصولات داخلی حمایت نمایند. اما بازهم این اتفاقات تکرار می گردد و مسئولان به تمسخر گرفته می شوند و هیچ کاری نمی نمایند.

عضو هیئت مدیره جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک با اشاره به بازی فوتبال روز گذشته و استفاده کاربران از پیغام رسان های بومی برای تماشای این بازی، گفت: آمارها نشان می دهد که شبکه های داخلی با کیفیت قابل قبول، جوابگوی چندین میلیون کاربر منحصر به فرد بودند اما متأسفانه باز هم وزیر ارتباطات در صندلی دفتر حفظ منافع اینستاگرام در کشور به مردم می گوید که دانلود نکنید تا اینستاگرام بتواند جوابگوی کاربرانی باشد که از پخش زنده این برنامه استفاده می نمایند.

وی با بیان اینکه 700 هزار بیننده ابتدایی لایو اینستاگرام به دلیل کیفیت فاجعه این پخش زنده به 400 هزار بازدید کاهش یافت، اضافه نمود: در مقابل این کیفیت بسیار بد، ما شاهد کیفیت به شدت عالی و با وقفه های بسیار کم در بستر پیغام رسان های داخلی برای تماشای فوتبال بودیم، با این حال وزیر ارتباطات عملکرد این بسترهای بومی را نمی بیند و فکرش این است که مردم دانلود ننمایند تا اینستاگرام بتواند خدمت رسانی کند.

حبیبی با اظهار امیدواری از اینکه این تفکر هرچه سریع تر از بین برود، گفت: البته ما بارها نقد نموده ایم و این نقد به جایی نرسیده است. با این وجود همچنان امیدواریم که این نگاه به فضای مجازی کشور از کشور ما رخت ببندند و افراد به فکر میز و رأی خودشان نباشند. مقداری هم به فکر بچه های مردم باشند و نگویند که سیاه نمایی می کنید. نگویند که ما بچه های مردم را فاسد خطاب نکنیم. چرا که ما نمی گوییم بچه های مردم فاسد هستند بلکه معتقدیم که آن کسی که بساط فساد و اغواگری را می بیند و چیزی نمی گوید و سکوت می نماید و یا آدرس انحرافی می دهد، مفسد است.

در این نشست رسول جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی نیز عملکرد این هفته وزیر ارتباطات را دون شأن یک وزیر جمهوری اسلامی عنوان نمود و گفت: از عملکرد آقای جهرمی گله مند هستیم و حضور مسئولان سطح عالی کشور در شبکه های اجتماعی خارجی، مورد انتقاد و نقد است.

در همین حال پرهام فرهنگ وصال حقوقدان تجارت بین الملل نیز گفت: متأسفانه با یک زنجیره ای از طیف های متفاوت از درون دولت گرفته تا خود جامعه مدنی روبرو هستیم که یک نوع همکاری عجیب و غریب برای تخریب نظام دارند. هر هفته متأسفانه با یک اتفاق عجیب در این فضا روبرو هستیم و این هجمه، روز گذشته در فوتبال نمود پیدا کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1521

به "وزارت ارتباطات یا دفتر حفظ منافع اینستاگرام در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت ارتباطات یا دفتر حفظ منافع اینستاگرام در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید