ممنوعیت واردات 8 قلم آنتی بیوتیک و ویتامین دامی

به گزارش مجله توسعه دهنده، مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: به منظور حمایت از تولید داخلی دارو های دامپزشکی، برای هشت قلم آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین از طریق سازمان دامپزشکی کشور ممنوعیت ثبت سفارش اعمال شده است.

ممنوعیت واردات 8 قلم آنتی بیوتیک و ویتامین دامی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، امین اسدی درباره ممنوعیت واردات تعدادی از دارو های دامی افزود: اکنون 317 قلم داروی تولید داخل در کشور تولید می شود که برای پنج قلم آنتی بیوتیک و سه قلم مولتی ویتامین ممنوعیت ثبت سفارش اعمال شده است.

مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به اینکه صنعت داروسازی دامپزشکی تولید داخل از رشد قابل توجهی برخوردار است علاوه بر دانش داروسازی، در این صنعت سرمایه گذاری هنگفتی اجرا شده به طوری که اکنون تعداد 246 کارخانه تولید دارو و مواد بیولوژیک با تکنولوژی بسیار بالا و رعایت همه استاندارد های لازم از جمله اجرای کاهش کامل GMP در کشور وجود دارد.

وی گفت: حمایت از تولیدکنندگان داخلی باعث می شود شرکت ها ظرفیت های بلا استفاده را به کار بگیرند و این موضوع خود باعث شکوفایی تولید داخلی و توسعه صادرات، افزایش اشتغال و رونق اقتصادی در کشور می شود.

اسدی شرح داد: اقلام دارویی که این سازمان ممنوعیت ثبت سفارش را در خصوص آن ها اعمال کرده، علاوه بر تامین نیاز داخلی به بعضی از کشور های منطقه نیز صادر می شوند و هر کدام از این اقلام بین 9 تا 18 تولیدکننده داخلی دارد.

مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره کیفیت دارو های تولید داخل نیز گفت: بر اساس بررسی های کارشناسی اجرا شده و از سویی دیگر ظرفیت های تولیدی که در کشور وجود دارد به ویژه در گروه آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده ها و سموم و مکمل ها، در تعداد قابل توجهی از اقلام دارویی مذکور امکان ممنوعیت ثبت سفارش وجود دارد.

وی درباره اینکه بعضی معتقدند که حذف واردات موجب کاهش کیفیت تولید داخل می شود، افزود: با توجه به تعداد قابل توجه شرکت های تولیدکننده داخلی ممنوعیت ثبت سفارش بعضی از اقلام نه تنها باعث انحصار نشده است، بلکه با ایجاد رقابت در بین تولیدکنندگان داخلی، پویایی در تولید و فعال شدن هرچه بیشتر چرخ صنعت داروسازی کشور را به همراه خواهد داشت و از سوی دیگر با توجه به تعدد شرکت های تولید کننده داخلی با ایجاد رقابت بین شرکت های داخلی و برای ورود بیشتر به مارکتینگ دارو های دامپزشکی، این موضوع در افزایش کیفیت دارو های تولید داخل تاثیر بسزایی دارد.

اسدی گفت: از سوی دیگر سازمان دامپزشکی کشور با هدف نظارت و کنترل بر تولیدات داخلی با اجرای پروژه PMS (ارزیابی کیفی دارو های دامپزشکی پس از فروش) ارزیابی و کنترل لازم را انجام خواهد داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2189

به "ممنوعیت واردات 8 قلم آنتی بیوتیک و ویتامین دامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت واردات 8 قلم آنتی بیوتیک و ویتامین دامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید