بیکاری پنهان در واحدهای کوچک و میانه با تزریق سرمایه در گردش رفع گردد

به گزارش مجله توسعه دهنده، سومین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان جنوبی در سال 1400 با موضوع ارائه راه حلهای لازم در خصوص برطرف مسائل معدن کاران ناشی از اجرای آخرین بخشنامه مشخص قیمت پایه مواد معدنی، ارائه راه حل برای برطرف مسائل موجود در بخش حمل ونقل مواد معدنی استان خراسان جنوبی برگزار گردید.

بیکاری پنهان در واحدهای کوچک و میانه با تزریق سرمایه در گردش رفع گردد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند در این جلسه بر توجه ویژه به واحدهای کوچک و میانه و تزریق سرمایه در گردش به این واحدها تأکید کرد.

محسن احتشام اظهار کرد: بیکاری پنهان در واحدهای کوچک و میانه استان را شاهد هستیم که می طلبد با تزریق سرمایه در گردش نقش مضاعفی در برطرف این مشکل و افزایش بهره وری این واحدها ایفا گردد.

او از تشکیل ستاد توسعه خاوران به اسم یک الگوی خوب منطقه ای یاد کرد و گفت: اقداماتی خوبی در این ستاد اجرا شده که اعتقاد پایدار داریم این مهم تحولی خوب در واحدها و بنگاه های استان رقم خواهد زد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند ادامه داد: عملکرد ستاد توسعه خاوران به اسم الگوی خوب باید بیشتر اطلاع رسانی گردد تا انگیزه برای سرمایه گذاران بیشتر گردد.

پیگیری بازگشایی جاده نهبندان به شهداد

علیرضا باقری، رئیس خانه معدن استان گفت: فعالان بخش معدن استان خواهان پیگیری برای بهسازی و بازگشایی جاده نهبندان - شهداد هستند.

او اضافه کرد: مسدود بودن این جهت بر اثر سیل از 2 سال قبل مسائل متعددی را ایجاد نموده است. باقری گفت: در حال حاضر با کمبود سیستم حمل ونقل مواد معدنی در استان روبرویم که با اختصاص تسهیلات بانکی مقرون به صرفه قیمت به شرکت های حمل ونقل استان می توان ناوگان حمل ونقل تقویت نمود.

رئیس خانه معدن بیرجند گفت: در حال حاضر 90 درصد محصولات معدنی به ویژه سنگ ها به خارج از استان حمل می شوند که به علت دسترسی نامناسب به سیستم حمل ونقل، قیمت تمام شده بالایی دارند.

او اضافه کرد: قیمت پایه مواد معدنی سال قبل بر اساس درصدی از قیمت فروش ماده معدنی مشخص و منجر به این شد که در حقوق معدنی معدن کاران با مسائلی روبرو شویم.

باقری بیان نمود: فاصله دور از محل مصرف (واحدهای فراوری معدنی)، نبود صنایع فراوری معدنی داخل استان و نبود برق در جاده های معدنی که باعث شده معدن کاران از نیروگاه های کوچک استفاده نمایند سبب بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات معدنی به اسم یکی از پیشران های توسعه استان شده است.

او گفت: در کارگروه کارشناسی در این خصوص پیشنهاد شد با همکاری سازمان صمت به سمتی برویم که برای استان های کمتر پیشرفته مانند خراسان جنوبی یا سیستان و بلوچستان که واحدهای فراوری معدنی ندارند به مقدار 70 درصد تخفیف قائل شوند.

رئیس خانه معدن استان یادآور شد: قیمت مواد معدنی بسیار متنوع و بسته به کیفیت و بازار ماده معدنی دارد لذا متأسفانه سازمان صمت ابزاری در دست ندارد تا قیمت میانگین و عادلانه ای برای پایه مواد معدنی اعلام و آن را در استان اجرا کند.

ظرفیت منابع استان دو برابر شده است

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: از سال 93 تا به امروز ظرفیت معادن استان 2 برابر شده است که اگر این ظرفیت به ما اعلام گردد می توانیم شهرستان ها را در حوزه حمل ونقل مواد معدنی ظرفیت سنجی کنیم.

اسداله جلال زاده اضافه کرد: در مورد تأمین سیستم حمل ونقل مواد معدنی، بعضی شهرستان ها با رانندگان وارد معامله شده اند بعلاوه در شهرستان طبس معدن کاران با شرکت خصوصی وارد عقد قرارداد شده اند.

او بیان نمود: مجوز واردات پنج هزار دستگاه کامیون به کشور داده شد که تا به امروز هزار و 200 دستگاه ترخیص و وارد کشور شده است که از این تعداد مجوز 50 دستگاه کامیون برای استان اخذ شده و تا به امروز 9 دستگاه ترخیص شده است.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان جنوبی توضیح داد: در مورد مشکل جاده نهبندان - شهداد هم موضوع باید به وسیله استان کرمان پیگیری و اجرا گردد.

او گفت: تا به امروز پیگیری و مکاتبات متعددی در استان خراسان جنوبی با وزارت متبوع صورت گرفته است و بهسازی این جهت احتیاج به 240 میلیارد تومان اعتبار دارد.

بخش خصوصی خراسان جنوبی در اولویت سرمایه گذاری است

حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: فعالان بخش خصوصی استان ابتدا در اولویت قرار دارند سپس از سرمایه گذاران داخل کشور و علاقه مندان خارج از کشور دعوت به سرمایه گذاری می کنیم.

او اضافه کرد: عقیده، انگیزه و تفکر ما بر فعال کردن هرچه بیشتر بخش خصوصی است و در این زمینه از افرادی که در بخش خصوصی اهلیت و صلاحیت لازم را دارند دعوت به سرمایه گذاری می کنیم.

ملانوری بیان نمود: خراسان جنوبی یکی از استان های برخوردار در ذخایر و منابع مختلف توسعه ای است از طرفی تجربه، علم، منطق و عقل بعلاوه سیاست های جاری کشور به ویژه اقتصاد مقاومتی ثابت نموده باید توجه خود را به این معطوف کنیم که سرمایه های بخش خصوصی را به میدان بیاوریم و با توجه به ظرفیت آنها استان را فعال کنیم.

جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی

استاندار خراسان جنوبی کوشش برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی را از دیگر اولویت های استان برشمرد و گفت: حیف است استان گران قیمتی مانند خراسان جنوبی را مقرون به صرفه بفروشیم و خام فروشی و قیمت مناسب مواد معدنی جفا در حق مردم استان است.

او بیان نمود: آنچه به اسم ذخیره مواد معدنی در استان وجود دارد باید به بالاترین قیمت و ارزش اضافه نموده برسد که برای تحقق این مهم حوزه های مالی و دستگاه های اجرایی مرتبط پای کار هستند و استان این ظرفیت را دارد.

تشکیل اتحادیه کارخانه داران شیر

بعلاوه در این جلسه به گزارش اجرای مصوبات جلسه گذشته شورا که با موضوع آنالیز مسائل سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی مرتبط با صنایع لبنی استان بود پرداخته شد.

مشیرالحق عابدی، معاون هماهنگی امور مالی استاندار خراسان جنوبی گفت: مسائل کارخانه های فراوری شیر و لبنیات خراسان جنوبی در دست پیگیری است و به زودی اتحادیه کارخانه داران شیر به این منظور تشکیل می گردد. وی اضافه کرد: ماه گذشته جلسه ای با حضور سرمایه گذاران و فراورینمایندگان واحدهای لبنی استان برگزار گردید.

عابدی گفت: این سرمایه گذاران نسبت به تشکیل اتحادیه کارخانه داران شیر استان متعهد شوند که اگر بتوانیم با تجمیع امکانات کارخانه داران شیر در زمینه فراوری و موضوعات دیگر اقدام کنیم، بسیار مؤثر خواهد بود.

معاون استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: از این مقدار 40 میلیارد تومان تسهیلات ثابت و 30 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به منظور فراوری محصولات لبنی پرداخت خواهد شد تا محصولات فراوریی قابلیتی برای فروش در استان داشته باشد و بتواند با سایر کارخانجات برابری کند.

عابدی توضیح داد: توان فراوری روزانه 500 تن شیر را در استان داریم اما بعضی خطوط فراوری شیر از جمله استرلیزه را نداریم که شرکت بیدمشک سربیشه متقاضی 2 میلیارد تومان تسهیلات بود و با پرداخت این مبلغ از محل تسهیلات صنایع تکمیلی تبدیلی به وسیله بانک کشاورزی موافقت شد.

او اسم کرد: آنچه قرار است به اسم تسهیلات در اختیار واحدهای فراوری شیر استان پرداخت گردد باید اهلیت سرمایه گذار به وسیله اتاق بازرگانی سنجیده گردد.

کمبود نقدینگی مشکل واحدهای تعطیل شده

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: یکی از مسائل کشور در حال حاضر کمبود نقدینگی است لذا پیشنهاد می دهیم برای برطرف دغدغه فراورینمایندگان و کارخانه های شیر باید از ظرفیت های قانونی استفاده و کمیته های برنامه ریزی را مجاب کنیم پنج درصد از اعتبارات تملک را در اختیار صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی قرار دهیم.

غلامرضا قوسی اضافه کرد: اختصاص پنج درصد از این اعتبار به علاوه سرمایه صندوق های حمایت از بخش کشاورزی منجر به سرمایه در گردش یا نقدینگی خواهد شد و از این طریق بسیاری از واحدهای فراوری شیر و لبنیات استان که تعطیل هستند به چرخه فراوری بازخواهند گشت.

او با بیان اینکه مشکل عمده واحدهای تعطیل شده شیر و لبنیات کمبود نقدینگی است اظهار کرد: برای فعال سازی این کارخانه ها در استان پیگیری لازم در حال اجرا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی توضیح داد: 49 درصد سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرمایه بخش دولتی و 51 درصد سرمایه گذاری تشکل های بخش کشاورزی است.

او گفت: مشکل عمده فراورینمایندگان کارخانه های شیر و لبنیات نقدینگی است که درخواست داریم با استفاده از ظرفیت های قانونی از محل صندوق توسعه بخش کشاورزی این مشکل حل گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1872

به "بیکاری پنهان در واحدهای کوچک و میانه با تزریق سرمایه در گردش رفع گردد" امتیاز دهید

910 کاربر به "بیکاری پنهان در واحدهای کوچک و میانه با تزریق سرمایه در گردش رفع گردد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیکاری پنهان در واحدهای کوچک و میانه با تزریق سرمایه در گردش رفع گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید