قیمت ناچیز گلُی که عطرش تا فرانسه رسیده است

به گزارش مجله توسعه دهنده، تهران (پانا) - انتهای پاییز که فرا می رسد، خراسان جنوبی پر می گردد از عطر گل های نرگس؛ در مزارعش تا خیابان هایی که با گل نرگس زیباتر شده اند اما چنان که باید عطرش در جهان نپیچیده است و برای رسیدن به سودآوری جهانی از این گل راه بسیار در پیش است.

قیمت ناچیز گلُی که عطرش تا فرانسه رسیده است

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش ایسنا، نرگس خراسان جنوبی به دلیل ویژگی های خاصش از جمله عطر و مرغوبیتش هواداران بسیاری دارد، اما آن گونه که باید بر روی معرفی و فرآوری آن کار نشده است؛ گلی که اگر در هر جای جهان بود بیشتر از این از آن سودآوری داشتند.

در طول سال های اخیر در شهرستان خوسف که مرکز گل نرگس خراسان جنوبی است، فعالیت های بسیاری انجام شده است تا کمی از مسائل نرگس کاران مرتفع گردد، از راه اندازی اولین مرکز خرید توافقی گل نرگس در شهرستان خوسف به منظور کوتاه کردن دست دلالان تا امضای تفاهم نامه ها و ارائه تسهیلات به کشاورزان و جهاد کشاورزی که در سال های اخیر دست به کار شده و سعی نموده حداقل مشکل فروش را از دوش کشاورزان بردارد.

نبود صنایع فرآوری از مسائلی است که سال ها بر دوش نرگس سنگینی می نماید که در این راستا، تعاون روستایی در حال پیگیری و رایزنی با چند شرکت دانش بنیان برای فرآوری گل نرگس است که باعث خواهد شد این گل بازارهای هدف بیشتری را از آن خود کند.

کودکی 10 ساله که در یکی از میدان های بیرجند بر روی جایگاه پلاستیکی نشسته و گل های نرگس را در سطلی جلوی خود گذاشته و در حال فریاد زدن برای فروش بیشتر است. از او می پرسم چقدر برایت سودآوری دارد این نرگس های خوشبو؛ سرش را پایین می اندازد و می گوید شاگرد یک مغازه هستم و صبح ها برای اینکه خرجم درآورم به اینجا می آیم، او از سود ناچیزی می گوید که گیرش می آید از اینکه دو تا سه هزار تومان بیشتر به فروش می رساند، از اینکه از کشاورزان خوسف می گیرد و خود می فروشد.

آن طرف تر عطر گل های نرگس در پیاده روهای خیابان جلوی گل فروشی ها به مشام می رسد، گل هایی که به گفته گل فروش ها گاهی پلاسیده می گردد و به فروش نمی رسد، گل هایی که برای گل فروش ها نیز عایدی بسیاری ندارد و آن چنان که باید خرید نمی نمایند چراکه به آن اندازه فروش ندارند. در هر مغازه تنها چند دسته گل نرگس می بینی در حالی که نرگس این روزها باید بیشتر از این در گل فروشی های شهر طنازی می کرد.

به خوسف می رویم، جایی که خاستگاه گل های نرگس است، نرگس کاران مشغول برداشتند و گل های خود را پس از برداشت به شرکت تعاونی آورده و می فروشند، گل هایی که قرار است راه استان های مجاور و حتی کشورهای عربی را طی نمایند، ظرفیتی که در این سال ها از آن دور مانده بودیم و اکنون تازه به آن پی برده ایم.

تعریفی از فرآوری گل نرگس نداریم

رفیعی، یکی از نرگس کاران خوسفی که 10 سال است نرگس می کارد، می گوید: سال دوم است که به شرکت تعاونی و در سال های قبل به بهای بسیار کم در بیرجند می فروختم.

وی با بیان اینکه از شهرهای دیگر نیز نرگس را به بیرجند برای فروش می آورند، اضافه کرد: اگر کارخانه فرآوری فرآوری گل نرگس در خوسف راه اندازی گردد خواهیم توانست عطر و ادکلن منحصر به فردی از آن فراوری کنیم که این امر سودآوری فراوانی خواهد داشت.

او معتقد است عطر نرگس خوسف بسیار منحصر به فرد بوده و آن گونه که باید به آن توجه نشده است و ادامه می دهد: واقعا کجای جهان می توان این عطر و این زیبایی را دید. همزمان با کاشت گل نرگس کار کشاورزی دیگری نیز دارم، در غیر این صورت تنها از کاشت گل نرگس سودی که چرخ زندگی را بچرخاند به دست نمی آید.

جدا از تمام رنج های نرگس، با وجود محققان توانمندی در خراسان جنوبی، آن چنان که باید بر روی آن تحقیق و پژوهش نشده است و دلیلش نبود حمایت است؛ در حالی که این تحقیقات به منزله چراغ سبز نرگس برای ورود به بازارهای جهانی و همچنین کارخانجات جهانست.

ماده اولیه کارخانه های عطرسازی را فراهم کنیم

محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز گفت: باید بر روی ظرفیت هایی کار کرد که اشتغالزایی و ارزآوری برای منطقه داشته باشد.

وی با بیان اینکه گیاهان دارویی و محصولات استراتژیک و از جمله گل نرگس خوسف دارای پتانسیل های مالی بسیاری هستند که باید بارورسازی گردد، اظهار کرد: اگر بتوانیم کارخانه داروسازی را راه اندازی کنیم ارزآوری موثری برای منطقه خواهد داشت.

این پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه متأسفانه به علت نبود یک مدیریت هوشمند و برنامه ریزی دقیق نتوانسته ایم به خوبی از ظرفیت گل نرگس استفاده کنیم، توضیح داد: ساخت کارخانه عطرسازی احتیاج به سرمایه های کلان دارد، اما از طرفی می توانیم ماده اولیه برای فراوری عطر و ادکلن(روغن گل نرگس) را تأمین و در اختیار کارخانه های عطرسازی قرار دهیم.

پویان ادامه داد: بسیاری از کارخانه های کشورهای اروپایی چون فرانسه که در زمینه عطرسازی نام آشنا است، خواستار ماده اولیه ساخت عطر از گل نرگس یا همان روغن گل نرگس هستند و ما این ظرفیت را نادیده گرفته ایم.

وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی میزان کشت گل نرگس نسبت به سال های گذشته افزایش چندانی ندارد و این امر به واسطه عدم حمایت های لازم از نرگس کاران است، اعلام کرد: تیم تحقیقاتی جهاددانشگاهی اعلام آمادگی می نماید که به صورت دقیق تر و جدی تر بر روی پتانسیل های منقطه خوسف کار کند و این امر مستلزم تخصیص بودجه ای مناسب است.

مطالبات نرگس کاران پرداخت شده است

اکبری، مدیرعامل شرکت تعاونی سبزآفرینان خوسف نیز می گوید: در راستای افزایش درآمد نرگس کاران سال گذشته اقدام به خرید توافقی گل نرگس نموده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 130 هزار شاخه گل نرگس خریدیم و مطالبات نرگس کاران به طور کامل پرداخت شده است، اضافه کرد: مدیر شعب صندوق کارآفرینی امید استان قول مساعد داده تا 100 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به این واحد برای خرید تجهیزات نگهداری گل پرداخت گردد.

مدیرعامل شرکت تعاونی سبز آفرینان خوسف اعلام کرد: در دو هفته، بیش از 40 هزار شاخه گل از کشاورزان تحویل گرفته و به بازارهای هدف در استان های مختلف ارسال شده است.

اکبری توضیح داد: قیمت خرید بستگی به نوع و کیفیت گل های نرگس متفاوت بوده اما میانگین و متوسط قیمت مصوب خرید گل های مرغوب بین 800 تا 850 تومان بوده است.

افزایش 60 درصدی خرید گل از نرگس کاران

وحید ضیائیان احمدی، مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: خرید گل از نرگس کاران خراسان جنوبی از شروع فصل برداشت تا کنون 60 درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش دارد.

وی با بیان اینکه در شرایط کرونا، نرگس کاران این استان بسیاری از بازارهای سال گذشته خود را از دست دادند و امکان فروش گل برایشان میسر نبود، اضافه کرد: تعاون روستایی با عاملیت یکی از تشکل های خود در شهرستان خوسف، اقدام به اجرای طرح خرید توافقی گل نرگس کرد که تا به امروز 35 هزار شاخه گل نرگس توسط این شرکت خریداری شده است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه به دلیل کاهش شدید تقاضا در اثر شیوع بیماری کرونا، شاهد افت قیمت این محصولات بود که این موضوع در بازار گل های زینتی و گل نرگس خراسان جنوبی بسیار قابل توجه تر بود، توضیح داد: قیمت خریداری شده گل نرگس بر اساس کیفیت و اندازه بین 600 تا 850 تومان برای هر شاخه است.

ضیائیان احمدی با بیان اینکه خرید حمایتی این محصول از نیمه آبان شروع شده است و تا اوایل اسفند سال جاری ادامه دارد، ادامه داد: سال جاری قیمت بسیاری از فراوریات گیاهی به دلیل کاهش شدید تقاضا در اثر شیوع ویروس کرونا کاهش قابل توجهی داشته که گل های زینتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

این نرگس سفر امارات در پیش دارد

وی اضافه کرد: برای حمایت از نرگس کاران خراسان جنوبی، هماهنگی هایی با استان های تهران و خراسان رضوی انجام شده و در حال رایزنی با چند شرکت دانش بنیان برای فرآوری این گل هستیم.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه گل های خریداری شده در بازارهای سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان رضوی و کرمان و سایر نقاط به فروش می رسد، اعلام کرد: در راستای حمایت از نرگس کاران، شرکت تعاونی سبز آفرینان خوسف، اقدام به اجرای طرح خرید توافقی گل نرگس نموده است.

ضیائیان احمدی با اشاره به تعریف بازارهای جدید برای نرگس خوسف، اضافه کرد: میزان 10 هزار شاخه گل نرگس از خراسان جنوبی به کشور امارات صادر می گردد که متأسفانه با کاهش میزان فراوری گل نرگس طی چند روز اخیر تا این لحظه امکان خرید و ارسال این مقدار طی یک روز فراهم نشده است.

دلیل مرغوبیت گل نرگس

محمدرضا اکبری، معاون بهبود فراوریات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: هم اکنون 42 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت گل نرگس است که 22 میلیون و 500 هزار شاخه گل نرگس با کیفیت بالا در خراسان جنوبی برداشت گردد.

وی با بیان اینکه 750 نفر در استان بهره بردار پرورش گل نرگس در استان هستند، توضیح داد: شهرستان های خوسف و طبس، بیشترین سطح زیرکست گل نرگس در استان و خراسان جنوبی رتبه پنجم کشور در فراوری گل نرگس را دارند.

معاون بهبود فراوریات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه گل نرگس استان به دلیل شرایط اقلیمی خاص دارای ماندگاری بیشتر و عطر مرغوبتری است، اضافه کرد: برداشت گل نرگس در خراسان جنوبی تا اسفندماه ادامه دارد.

این گل خوش عطر برای رسیدن به سرمنزل مقصود و دیده شدن راه درازی در پیش دارد، راهی که باید در آن رقابت بسیار کند با محصولاتی دیگر. اما آنچه که هست این است که نرگس و یا حداقل عطرش حق جهانی شدن دارد آن هم با برند خراسان جنوبی.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1471

به "قیمت ناچیز گلُی که عطرش تا فرانسه رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت ناچیز گلُی که عطرش تا فرانسه رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید