علت توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی

به گزارش مجله توسعه دهنده، عضو کمیته ملی واکسن کرونا ضمن تشریح آخرین اخبار از تولید واکسن های ایرانی کرونا، توضیحاتی درباره چرایی عدم واردات واکسن فایزر (که قرار بود برای خرید آن از منابعی از غیر از آمریکا و انگلستان اقدام شود)، ارائه کرد.

علت توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی

دکتر مصطفی قانعی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره آخرین اخبار از واکسن های ایرانی کرونا، اظهار کرد: نسبت به شرایط قبلی که داشتیم واکسن های کووایران برکت و پاستوکووک در فاز سوم قرار دارند و واکسن های اسپایکوژن، کووپارس و فخرا هم در مراحل پایانی فاز سوم قرار دارند. واکسن نورا در شرف ورود به فاز سوم و واکسن اسوه هم درحال ورود به فاز اول مطالعات بالینی است.

آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی

وی با بیان اینکه طرح های هفت شرکت هم در مرحله پیش بالینی است، اعلام نمود: واکسن MRNA شرکت رناپ هم پرونده اش را تحویل داده است اما ایراداتی از آن گرفتند که در حال رفع آنها است تا مجوزهای لازم را اخذ کند.

وی درباره تولید انبوه دو واکسن کووایران برکت و پاستوکووک، تاکید کرد: هرکسی بتواند در کشور واکسن تولید کند رضایت بخش است اما جزئیات تولید هر شرکت را از مسئولین مربوطه باید پرسید. در مورد واکسن پاستوکووک باید به تدریج تجهیزات تولید آن داخل ایران نصب شود و تولید صنعتی آن در کشور آغاز شود تا بتواند به میزان وسیعی تولید کند و توزیع شود. هنوز درحال واردات این واکسن از کوبا هستیم؛ ولی طبیعتا کوبا هم محدودیت هایی در تولید دارد. امیدواریم تولید ایران به زودی شکل بگیرد تا در حجم بالا بتوانیم این واکسن را تامین کنیم.

اما و اگرهای واکسیناسیون سنین کمتر از 12 سال علیه کرونا

قانعی درباره واکسیناسیون افراد زیر 18 سال هم اعلام نمود: در برخی منابع علمی نام می شود افراد بالای 14 سال را با بزرگسالان یکسان در نظر بگیریم، اما واکسیناسیون کمتر از 12 سال اکنون موضوع قابل بحث در دنیا است و باید نتایج دنیا در این زمینه را هم مطالعه کنیم. از طرفی باید از واکسن داخلی نورا هم حمایت کنیم تا بتواند تحقیقات خود بر این گروه سنی را انجام دهد. نحوه واکسیناسیون افراد زیر 12 سال بر اساس پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

اهمیت واکسیناسیون سنین زیر 18 سال

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون افراد زیر 18 سال، اعلام نمود: اگر اطفال به کرونا مبتلا شوند معمولا بدون علامت است و بیشتر نگرانی ما هم همواره بزرگسالان بودند. درمورد واکسیناسیون هم چون واکسن ضعیف شده یا کشته شده ویروس است، خطری آنها را تهدید نمی کند و ایمنی خوبی برایشان ایجاد می کند. در واقع در مورد سایر واکسن ها هم که در سنین کودکی تزریق می شود، واکسن اثربخشی بالایی دارد، هرچه سن افزایش پیدا کند نتایج نشان داده است که شش ماه بعد دوباره ایمنی واکسن کاهش می یابد و بنایراین این تصور باید در مردم شکل گیرد که واکسن عمدتا مخصوص بچه ها است و بچه ها بهترین پاسخ را به آن می دهند و اگر در جایی از دنیا این نتایج درخشان باشد باید از آن استفاده کرد.

علت توقف اقدامات برای واردات فایزر

او درخصوص ورادات واکسن فایزر هم گفت: مطلب این بود که طرح مطالعاتی تزریق واکسن فایزر بر خانم های باردار متوقف شد؛ زیرا داوطلبین پروژه را رها کردند و بر همین اساس هم چون فایزر نتایجی بر خانم های باردار نداشت و منتشر نکرد، این واکسن برای این امر وارد نشد. باید واکسنی را برای خانم های باردار تزریق کنیم که قبلا امتحانش را پس داده باشد. برای کادر درمان هم واکسن های متعددی در نظر گرفته می شود و شاید اینکه تزریق دوز سوم کادر درمان را تا رسیدن فایزر (که پیش از این اعلام شده بود برای خرید آن از منابعی غیر از آمریکا و انگلستان اقدام میشود) متوقف کنیم، صحبت درستی نباشد، اگر شش ماه از تزریق دوز دوم گذشته باشد باید واکسیناسیون یادآور انجام شود.

واردات واکسن جانسون و جانسون در برنامه واقع شده است

وی درباره واکسن جانسون و جانسون، گفت: ورادات آن هم در برنامه واقع شده است اما میزان واردات و زمان آن را سازمان غذا و دارو اعلام می کند ولی منعی برای وارداتش نبود.

قانعی در پاسخ به این سوال که آیا ایران برنامه ای برای اقدام به اخذ مجوز سازمان دنیای بهداشت برای واکسن هایش را دارد یا خیر؟، گفت: هنوز نتایج واکسن هایی که تولید کردیم منتشر نشده است. اگر نتایج منتشر شود این یک گام است که بتوانیم پرونده برای سازمان بهداشت دنیای ارسال کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1937

به "علت توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت توقف اقدامات برای واردات فایزر ، آخرین شرایط واکسن MRNA ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید