توزیع داروهای مقابله با کرونا در داروخانه های هلال احمر

به گزارش مجله توسعه دهنده، تهران (پانا) - مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با بیان اینکه توزیع انسولین بدون محدودیت ادامه دارد، از تامین و توزیع داروهای مرتبط با کرونا در داروخانه های هلال احمر اطلاع داد.

توزیع داروهای مقابله با کرونا در داروخانه های هلال احمر

به گزارش جمعیت هلال احمر، علیرضا عسکری در مورد واردات دارو به کشور گفت: با توجه به اعلام احتیاج سازمان غذا و دارو جهت واردات داروهای فوریتی و تک نسخه ای، پس از اخذ مجوز از این سازمان، به صورت مستقیم و غیرمستقیم از فراورینمایندگان و عمده فروشان دارو استعلام قیمت و خریداری می گردد.

وی اضافه کرد: شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران در حال حاضر انواع صافی های دیالیز، انواع سرنگ، سرنگ انسولین، سرسوزن دندانپزشکی، ست دیالیز، سوزن فیستولای وریدی و شریانی، ست تالاسمی، آنژیوکت، سوبگ، بی بگ، محلول دیالیز، محلول ضد عفونی نماینده دست و ماسک سه لایه را در دست فراوری دارد. به لحاظ وجود تحریم در جهت خرید فلزات و فولاد، علی الخصوص استیل، واردات تسمه استیل جهت فراوری تیوب کانولا به وسیله تامین نمایندگان مواد اولیه سرسوزن با مشکل روبرو است.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر گفت: در فراوری فیلتر دیالیز و تامین مواد اولیه آن مسئله ای در ارتباط با تحریم ها نداریم. آن چه مطرح است تنها بحث تامین و تخصیص ارز مربوطه و انتقال آن از کانال های مختلف به فروشنده است. در ارتباط با فراوری سرنگ با توجه به این که اهم مواد اولیه آن در داخل فراوری می گردد مسئله ای وجود ندارد، تنها بخشی از سرسوزن های مورد احتیاج به صورت وارداتی است که به سادگی به وسیله کشورهای شرق آسیا تامین می گردد.

عسکری ادامه داد: پاره ای از شرکت های اروپایی با توجه به ترس و واهمه ای که از وضع جرایم آمریکایی بر کسب و کار و تجارت خارجی خود دارند حاضر نیستند مواد اولیه ای را که قبلا به فروش می رساندند اینک عرضه نمایند. اغلب شرکت های خارجی که تا به امروز هیچ گونه ارتباطی با ما نداشته اند و تجارتی هم با ایشان صورت نگرفته بود هم اینک که جهت پروژه های نو شرکت احتیاج به مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات داریم هیچ گونه پاسخی به ما نمی دهند. علی رغم اینکه مکررا استعلام های خود را انجام می دهیم.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر توضیح داد: با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، انتقال ارز جهت خرید دارو در سیستم بانکی و انتقال کالا در سیستم حمل و نقل با مسائل بسیاری روبرو است که بعضا از کانال های متفاوتی برای انتقال ارز و حمل و نقل کالا استفاده می گردد که هزینه های هنگفتی را در پی دارد.

وی اضافه کرد: تحریم های آمریکا سبب شده که بسیاری از تامین نماینده گان ماده اولیه و محصولات نهایی تمایلی به فروش به ایران نداشته و در معدود مواردی که برای فروش همکاری می نمایند، نگرانی های زیادی در زمینه انتقال ارز دارند از این رو علیرغم وجود مسائل عدیده تحریم در تأمین و واردات داروهای مورد احتیاج کشور، این شرکت همچنان با بهره مندی از کانال صلیب سرخ در کوشش جهت تأمین داروی بیماران است.

عسکری در مورد خرید واکسن کرونا گفت: امروز شرکت بازرگانی سها کیش که ذیل جمعیت هلال احمر فعالیت می نماید، با همکاری مشترک صلیب سرخ چین و سفارت ایران در چین، واکسن کرونا خریداری نموده و بخشی از آن را وارد و ترخیص نموده است.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با اشاره به معضلات تامین داروهای بیماران خاص اظهار کرد: در زمینه تأمین انسولین قلمی مورد احتیاج بیماران دیابتی در سال 99 با کمبود های مقطعی روبرو بودیم. داروخانه هلال احمر با تمهیدات اندیشیده شده و مدیریت صحیح سعی نموده تا در سخت ترین شرایط هم انسولین مصرف نمایندگان تأمین گردد. امروز در تامین داروهای وارداتی مثل برخی از داروهای ضد سرطان مانند آدریامایسین و اندوکسان مسائلی وجود دارد.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر گفت: از ابتدای امسال هم با همکاری سازمان غذا و دارو هیچ کدام از اقلام دچار کمبود نبوده و توزیع انسولین بدون محدودیت ادامه دارد که با قطعیت می توان گفت درصورت ادامه تأمین سهمیه داروخانه، در ماه های آینده هم با کمبود روبرو نخواهیم شد. در حال حاضر بیش از 10 نوع انسولین موجود است و این 10 نوع انسولین در حال پخش در داروخانه های جمعیت هلال احمر است.

وی اضافه کرد: تمام اقلام دارویی مورد استفاده در کرونا در داروخانه هلال احمر تأمین و توزیع شده و از این نظر داروخانه های هلال احمر بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت داشته به صورتی که مرکز ارجاع بیماران کرونا بوده اند. هم در بخش سرپایی فرآیند آماده سازی و هم در بخش بستری تهیه و تدارک و توزیع داروهای مورد استفاده در کرونا را انجام داده ایم.

عسکری گفت: کلترا، ریباویرین و هیدروکسی کلروکین از اسفند 98 تامین و در سال 99 هم داروهای Ivermectin، IVIG، پیرفنیدون، فاویپیراویر و رمدسیویر در داروخانه های هلال احمر توزیع شده است.

1071

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1823

به "توزیع داروهای مقابله با کرونا در داروخانه های هلال احمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع داروهای مقابله با کرونا در داروخانه های هلال احمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید