مذاکرات تهران با آتن برای صادرات گاز ایران به اروپا

به گزارش مجله توسعه دهنده، وزیر انرژی یونان از مذاکرات گازی این کشور با ایران اطلاع داد و گفت: دو کشور برای صادرات گاز ایران به اروپا به وسیله یونان در حال مذاکره هستند.

مذاکرات تهران با آتن برای صادرات گاز ایران به اروپا

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، پانوس اسکورلتیس، وزیر انرژی یونان گفت، این کشور برای تامین گاز طبیعی مورد احتیاج داخلی و فراهم کردن دروازه ای برای رساندن گاز ایران به دیگر بخش های اروپا در حال اجرا گفت و گوهای مقدماتی با ایران است.

یونان فراوری نفت ناچیزی دارد و هیچ گازی فراوری نمی نماید، در حالی که ایران یکی از اعضای اوپک است و بر اساس برآوردهای بی پی بزرگترین ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارد.

دو کشور در ماه ژانویه توافق کردند که ایران به شرکت هلنیک پترولیوم یونان نفت بفروشد و از این شرکت فرآورده های نفتی بخرد. اسکورلتیس گفت، این توافق، که احتمالا اولین معامله ایران با یک شرکت اروپایی بعد از لغو تحریم ها به شمار می رود، جهت را برای همکاری ها در بازار گاز نیز باز می نماید.

وی اضافه کرد: آنچه مسلم است اینکه ایران می خواهد با استفاده از کشتی صادرات گاز طبیعی خود را در قالب مایع شروع کند و به یونان علاقمند است.

پایانه رویتوزا در نزدیکی آتن که گاز طبیعی را مجددا از حالت مایع به گاز برمی گرداند یکی از نقطه های ورود احتمالی گاز ایران است و یک تاسیسات گازی طراحی شده در آلکساندروپولیس در شمال یونان گزینه ای دیگر به شمار می آید.

سکورلتیس گفت، ایران برای صادرات (گاز) به اروپا به هر دو سایت علاقمند است.

یونان امیدوار است لغو تحریم های ایران در ماه گذشته میلادی، به آتن یاری کند تا به منابع تامین انرژی خود تنوع ببخشد و نقش این کشور اروپایی را به یک هاب توزیع انرژی منطقه ای ارتقا دهد. یوان در سال 2009، یعنی زمانی که اختلافات بین روسیه و اوکراین موجب اختلال در واردات گاز این کشور شد، ناگزیر شد گاز مایع بیشتری وارد کند و حداقل یکی نیروگاه فراوری برق خود را به گونه ای تغییر دهد که بتواند با نفت کار کند.

244

منبع: تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1031

به "مذاکرات تهران با آتن برای صادرات گاز ایران به اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات تهران با آتن برای صادرات گاز ایران به اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید