طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار تقدیم هیات رئیسه مجلس شد

به گزارش مجله توسعه دهنده، طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار با امضای 60 نفر از نمایندگان مجلس تقدیم هیات رئیسه شد. طرحی که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، حق اعتراض برای تشکل های غیردولتی نسبت به هر بخشنامه و آیین نامه جدیدی فراهم می شود و دولت ملزم به رسیدگی به این اعتراض ها خواهد بود.

طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار تقدیم هیات رئیسه مجلس شد

در دلایل توجیهی این طرح آمده است: سختی و نامناسب بودن فضای کسب وکار، نه تنها امکان جذب سرمایه خارجی را فراهم نمی کند، بلکه باعث فراری دادن سرمایه های داخلی نیز می شود. رتبه 127 بین 200 کشور دنیا زیبنده کشوری مثل ایران که داعیه جذب سرمایه خارجی دارد، نیست. لازم است که نه تنها قوانین و مقررات ایجادنماینده مزاحمت برای تولید را حذف کرد، بلکه باید از تولید آیین نامه ها، دستورالعمل ها، بخشنامه ها و ابلاغیه های ایجادنماینده مشکل هم اجتناب کرد. برای جلوگیری از تولید مصوبه های مزاحم، جلوگیری از ایجاد مشکل برای واحدهای تولید کالا و خدمات، حذف نگاه های جزیره ای به حوزه های کاری و عدم صدور مصوبه های یک طرفه، این طرح تهیه شده است.

بر اساس این طرح ماده به عنوان ماده 3 مکرر به قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار اضافه می شود.

ماده 3 مکرر: وزارتخانه های جهاد کشاورزی، اقتصاد، بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، نفت و نیرو و نیز بانک مرکزی، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف اند پیش نویس هرگونه آیین نامه، دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغیه را قبل از صدور، به مدت یک هفته کاری در سایت خود آگهی عمومی کرده و در اختیار اتاق های بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران، تعاون، اصناف و خانه صنعت و معدن و تجارت ایران، قرار دهند تا در صورت وجود اعتراض تشکل های ذکرشده غیردولتی نسبت به اصلاح آن به مدت حداکثر دو روز از زمان خاتمه فرصت اعتراض اقدام نمایند.

معترضین مکلف اند رونوشت اعتراض خود را برای وزیر اقتصاد ارسال دارند. در صورت عدم پذیرش اعتراض توسط دستگاه صادرنماینده پس از دو روز از زمان خاتمه مهلت اعتراض، وزیر اقتصاد به عنوان رئیس هیات مقررات زدایی مکلف است ظرف مدت چهار روز نسبت به صدور حکم تائید، اصلاح و یا لغو مصوبه اقدام نماید. در صورت عدم واکنش مثبت و یا منفی وزیر اقتصاد به شکایت وارده در مهلت مقرر در رد، تائید و یا اصلاح مصوبه صادره، هر شخص حقیقی و یا حقوقی می تواند نسبت به مصوبه موصوف به معاون اول رئیس جمهور و یا معاون اول قوه قضاییه حسب مورد شکایت کند.

معاون اول رئیس جمهور و یا معاون اول قوه قضاییه حسب مورد مکلف اند به محض وصول شکایت حداکثر به مدت یک هفته نسبت به تعیین تکلیف موضوع اقدام نمایند. خسارت احتمالی ناشی از تائید مصوبه توسط معاون اول قوه مجریه و یا قضاییه، مسئولیتی را متوجه آن ها نخواهد کرد. در صورت عدم رسیدگی به شکایت و ورود خسارت، فرد مقصر دارای مسئولیت مدنی و جبران ضرر و زیان وارده هست. مقررات این ماده مانع طرح شکایت در دیوان عدالت اداری بر اساس قوانین مربوطه نخواهد بود.

طرح اصلاح قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را می توانید از اینجا دانلود کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1283

به "طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار تقدیم هیات رئیسه مجلس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار تقدیم هیات رئیسه مجلس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید