زیان نیم تریلیون دلاری اقتصاد جهان از جنگ تجاری

به گزارش مجله توسعه دهنده، خبرنگاران: جنگ تجاری آمریکا و چین باعث کاهش 0.6 درصدی رشد اقتصادی جهان می شود.

زیان نیم تریلیون دلاری اقتصاد جهان از جنگ تجاری

به گزارش اقتصانیوز، به نقل از سایت طلا؛ با وجود افزایش امیدها به حل و فصل اختلافات چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری، پیامدهای این جنگ به تدریج در حال آشکار شدن است و نرخ رشد اقتصادی هر دو طرف درگیر در مقایسه با قبل کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر انگلیس، آلمان، روسیه، سنگاپور و برزیل با خطر جدی رکود مواجهند و پیش بینی می شود اقتصاد آمریکا نیز در صورت تداوم روند فعلی تا سال 2021 وارد رکود شود.

انجمن ملی تجارت و اقتصاد آمریکا در نظرسنجی از فعالان خود اظهار داشت که 74 درصد اعضای آن معتقدند که بزرگ ترین اقتصاد جهان در سال آینده یا سال 2021 وارد رکود خواهد شد. رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال در مقایسه با سه ماهه نخست به میزان 0.9 درصد کمتر شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که برای رسیدن به توافق تجاری با چین عجله ندارد و توافق جدید باید مطابق با شرایط آمریکا باشد. وی که تاکنون بر 200 میلیارد دلار از محصولات وارداتی آمریکا از چین تعرفه 10 تا 25 درصدی وضع کرده تهدید کرده است که در صورت نرسیدن به توافق تجاری با چین، 300 میلیارد دلار باقی مانده از محصولات وارداتی چین را نیز مشمول تعرفه خواهد کرد.

از سوی دیگر چین نیز بر تمامی محصولات وارداتی خود از آمریکا تعرفه 10 تا 25 درصدی وضع کرده و تهدید کرده است که به هر حرکت جدید آمریکا پاسخ قاطع خواهد داد. رشد اقتصادی چین نیز به مانند آمریکا تحت تاثیر جنگ تجاری کاهش پیدا کرده است و اکنون در ضعیف ترین سطح خود در طول سه دهه اخیر واقع شده است.

در شرایطی که به نظر می رسد همه چیز در اقتصاد جهانی به گام های بعدی این دو کشور بستگی دارد، مدل سنجی جدید اجرا شده توسط بلومبرگ نشان می دهد که در صورت تداوم جنگ تجاری، رشد اقتصادی چین در سال 2021 به میزان یک درصد و متوسط رشد اقتصادی جهان 0.6 درصد کاهش خواهد یافت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 418

به "زیان نیم تریلیون دلاری اقتصاد جهان از جنگ تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیان نیم تریلیون دلاری اقتصاد جهان از جنگ تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید