کاهش ارزش دلار در معاملات جهانی

به گزارش مجله توسعه دهنده، ارزش دلار مقابل ارزهای مهم کاهش یافت.

کاهش ارزش دلار در معاملات جهانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، اقتصاد جهان کماکان تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است و آن طور که کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در گزارشی پیش بینی کرده است، متوسط رشد مالی کشورهای جهان در سال جاری به منفی 5.6 درصد خواهد رسید که در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران مالی در سال 2009 تا به امروز محسوب می شود. این گزارش اگرچه هنوز گزارش ناامید کننده ای محسوب می شود اما نسبت به پیش بینی قبلی منفی 9 درصدی، بهبود نسبی یافته است. پیش از این نیز سازمان ملل نسبت به فقیر شدن حدود هشت میلیون نفر در جهان بر اثر کرونا هشدار داده بود.

کنندگان جمهوری خواه و دموکرات هنوز نتوانسته اند به توافقی با یکدیگر بر سر جزییات لایحه حمایتی جدید برسند و نانسی پلوسی- رییس کنگره گفته است احتمالا از سر گیری مذاکرات به پس از تعطیلات کریسمس موکول خواهد شد. بسته دوم حمایت از اقتصاد در برابر پیامدهای کرونا حدود 900 میلیارد دلار اعتبار در بر خواهد داشت و قرار است جایگزین بسته حمایتی سه تریلیون دلاری قبلی شود. تمرکز بسته جدید روی حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط و پرداخت یارانه نقدی مستقیم به افراد بیکار شده خواهد بود.

برخلاف تلاش های بانک مرکزی آمریکا برای افزایش تورم آمریکا، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در 12 ماه منتهی به نوامبر بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 1.2 درصد رسید که این نرخ تورم 0.1 درصد کمتر از نرخ مورد انتظار قبلی و کمترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر محسوب می شود. بانک مرکزی آمریکا رسیدن به تورم بالای دو درصد را هدف گذاری کرده است.

از طرف دیگر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا به 853 هزار نفر رسیده که بالاترین رقم ثبت شده سه ماه اخیر بوده است. با بالا باقی ماندن آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا، بسیاری از کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای کوچک با حداقل ظرفیت کار می کنند و استخدام نیروی جدید را متوقف کرده اند.

توزیع نخستین محموله های واکسن کرونا در شماری از کشورها آغاز شده است اما در انگلیس که نخستین کشور آغازکننده واکسیناسیون عمومی بود، برخی از افراد از واکنش آلرژیک بدن خود به واکسن خبر داده اند که همین مساله نیز باعث شد تا وزارت بهداشت انگلیس از افراد حساس بخواهد تا معین شدن راستی آزمایی این ادعا از واکسن زدن پرهیز کنند.

بن بست در مذاکرات برگزیت کماکان ادامه دارد و نشریه سان از احتمال پایان دادن به مذاکرات توسط دولت بوریس جانسون خبر داده است. در صورتی که طرفین به توافق معینی بر سر چارچوب روابط خود در اینده نرسند باید به قوانین سازمان تجارت جهانی مراجعه کنند. با وجود این مساله، رشد مالی در اروپا به میزان قابل توجهی تقویت شده است و نظرسنجی اجرا شده توسط اتاق بازرگانی آلمان نشان می دهد خوش بینی فعالان مالی این کشور در ماه دسامبر تحت تاثیر اخبار مثبت واکسن کرونا به اوج خود در طول هفت ماه اخیر رسیده است.

مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد مالی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال 2020 را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد مالی 19 کشور عضو منطقه یورو و 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت 12.5 درصد و مثبت 11.5 درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو 34.3 درصد و در سطح اتحادیه اروپا 22.8 درصد افزایش پیدا کرده است. این بهترین عملکرد مالی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا محسوب می شود.

آمارهای منتشرشده توسط وزارت بازرگانی چین نشان می دهد که صادرات این کشور در ماه نوامبر به بالاترین سطح خود از فوریه 2018 رسیده است که این مساله می تواند رشد مالی این کشور را بیش از پیش تشدید کند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که تراز حسب تجاری این کشور با آمریکا نیز در این ماه مجددا به نفع چین افزایش یافته است. با توجه به این رشد محسوس انتظار می رود اقتصاد چین در سه ماهه پایانی سال رشدی فراتر از سایر رقبای خود از جمله آمریکا داشته باشد.

ذخایر ارزی چین نیز به لطف افزایش صادرات ماه نوامبر به بالاترین سطح خود در چهار سال اخیر رسیده و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با 50 میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و 178 میلیارد دلار رسیده است. با این حال تا پایان ماه نوامبر چین دارای 110.41 میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل 48 میلیارد دلار کمتر شده است.

امیدواری ها برای بهبود روابط بین آمریکا و اروپا پس از روی کار آمدن دولت بایدن در ابتدای سال آینده میلادی بیش از پیش تقویت شده است و مقامات اروپایی از بایدن خواسته اند در اجرای پروژه های مورد اختلاف نظیر نورد استریم-2 انعطاف بیشتری از خود نشان دهد. با این حال تحرکات جدید جمهوری خواهان به ویژه در مجلس سنا برای اعمال فشار بیشتر بر روی اروپایی ها و به تعلیق درآمدن این پروژه می تواند روابط آمریکا با اروپا به ویژه اقتصاد اول این قاره یعنی آلمان را بار دیگر با تنش روبرو سازد.

تا به امروز بیش از 71 میلیون و 822 هزار و 901 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 607 هزار و 852 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 303 هزار و 831 نفر، برزیل با 180 هزار و 552 نفر، هند با 142 هزار و 994 نفر، مکزیک با 113 هزار و 19 نفر و ایتالیا با 64 هزار و 36 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز دهم دسامبر با ثبت از 12 هزار و 918 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز یادهم نوامبر با 11 هزار و 10 قربانی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا کرده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.16 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.97 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.123 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.24 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.322 دلار مبادله شد. یورو 0.08 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.21 به 1.211 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.14 درصد کاهش به 104.014 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.327 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.545 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1508

به "کاهش ارزش دلار در معاملات جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ارزش دلار در معاملات جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید