دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل، شیک سازی با چند نکته

به گزارش مجله توسعه دهنده، دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل و یا دکوراسیون سالن دراز، یکی از دغدغه های کسانی است که سالن های پذیرایی طولانی دارند. تزئین فضایی که هم بلند و هم باریک است، می تواند یک چالش باشد. از آنجا که شما نمی خواهید سالن پذیرایی خانه شما مانند یک راهرو یا یک سالن بولینگ به نظر برسد و از طرفی هم تزیین اصولی آن با ایده های قدیمی سخت است ما چندین ایده تازه و مدرن به شما آموزش می دهیم. چند ترفند برای تبدیل یک اتاق بلند و باریک به یک فضای نشیمن راحت وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل، شیک سازی با چند نکته

ایده های چیدمان دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل

اولین نکته در چیدمان پذیرایی ایرانی، ایجاد فضایی است که رفت و آمد در طول آن آسان بوده و راهی برای تردد وجود داشته باشد. به نحوی که افراد مجبور نباشند در اطراف موانع قدم بزنند یا مزاحمتی برای افراد نشسته و یا در حال استراحت ایجاد نمایند. این موضوع مخصوصا در خصوص چیدمان پذیرایی مستطیل ایرانی که فضایی راهرو شکل دارد، بسیار حائز اهمیت است. اما در عین حال چیدمان نباید به نحوی باشد که فضا طولانی و دراز به نظر برسد.

اگر چیزی وجود داشته باشد که باعث ایجاد توهم فضای بیشتر در یک اتاق نشیمن طولانی گردد، آن چیز بی نظم است. در واقع می تواند فضای اتاق را در عرض چند ثانیه عریض تر جلوه دهد. این بی نظمی قطعا به معنای بهم ریختگی نخواهد بود. باید در عین حال که پذیرایی خود را مرتب و منظم نگه می دارید، با استفاده از ایده های هوشمندانه برای ذخیره سازی فضای اتاق نشیمن اقدام نموده تا با حذف اسباب بازی ها، گیاهان، اقلام کوچک و سایر موارد غیر ضروری فضای شما بزرگتر و دلپذیرتر به نظر برسد.

یکی از نکات مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل نحوه قرار گرفتن وسایل و به ویژه مبلمان است. چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل به هیچ وجه نباید به صورت خطی و ردیفی صورت گیرد. بنابراین استفاده از مبل هایی که دارای جایگاه های بزرگ و کشیده هستند، مانند مبل های ال، گزینه مناسبی نخواهند بود.

در عوض استفاده از مبل های با جایگاه های تکی و با دسته های باز و پاهای باز بسیار مناسب خواهد بود. زیرا هر دو به ایجاد فضایی بازتر و آزادتر یاری می نمایند و به نور اجازه می دهند تا به راحتی زیر و اطراف مبلمان را فیلتر کند. چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل نیز تابع موارد ذکر شده، می باشد. بنابراین استفاده از تلویزیون و میزهای باریک در این فضا می تواند گزینه مناسب تری باشد.

نکته مهم دیگر دور کردن مبلمان از دیوارها است. نباید مبلمان بزرگ را مقابل و چسبیده به دیوارها قرار دهید. طولانی بودن اتاق، به این معنی نیست که باید همه آن را با مبلمان پر کنید. از وسط اتاق بهره ببرید تا چیدمان مبلمان را در مرکز قرار دهید و کناره ها را به صورت فضای باز اما نه بی مصرف، رها کنید.

مبلمان باید متناسب با میزان اتاق تنظیم شوند و همانگونه که گفته شد، مسیرهای پیاده روی را مسدود ننمایند. با پرهیز از مبل های بزرگ یا مبلمانی که بیش از حد اتاق نشیمن را کوچکتر نشان می دهد، کاناپه مناسبی را برای یک اتاق نشیمن طولانی انتخاب کنید.

نور پردازی نیز از ارکان مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل می باشد. نور به روشن تر شدن اتاق نشیمن یاری می نماید، بنابراین قبل از هر چیز با از بین بردن پوشش های سنگین و تیره پنجره، اجازه دهید تا نور طبیعی در داخل خانه جریان پیدا کند. پنجره های شفاف را امتحان کنید و یا از پرده های چوبی یا کرکره های سفید بهره ببرید تا نور طبیعی در طول روز به اتاق شما جریان یابد و در عین حال حریم خصوصی شبانه را فراهم کند.

بعلاوه از آینه نیز می توان برای انعکاس نور استفاده کرد. جای تعجب نیست که تزیین با آینه می تواند یک اتاق نشیمن طولانی را بسیار بزرگتر نشان دهد. می توانید یک آینه بزرگ را روی دیوار روبروی پنجره یا خیلی نزدیک به آن آویزان کنید تا فضای بیرون را منعکس نموده و پذیرایی شما را وسیع تر جلوه دهد. آینه ها هم نور طبیعی و هم نور مصنوعی را منعکس می نمایند تا اتاق را در طول روز و شب روشن تر نمایند و نور را به عمق اتاق می تابانند و آن را بزرگ تر نشان می دهند.

در صورت امکان، سعی کنید از چیدمان تمام مبلمان خود در یک طرف دیوار بلند اتاق پذیرایی خودداری کنید. علاوه بر این، در صورتی که سقف پذیرایی با رنگی روشن تر از دیوارها رنگ آمیزی شده باشد، سقف شما بلندتر احساس می گردد و به اتاق نشیمن باریک یاری می نماید تا نور و هوای بیشتری داشته باشد.

می توانید با رنگ آمیزی دو دیوار انتهایی به رنگ تیره تر از دو دیوار دیگر، یک اتاق نشیمن مستطیلی شکل را به صورت بصری توسعه دهید تا به شکل مربع یا دایره به نظر برسد. درجه بندی سایه و رنگ روی دیوارهای مقابل می تواند فاصله را با استفاده از سایه روشن افزایش دهد و یا با سایه تیره تر فاصله را کوتاه کند. استفاده از رنگ های روشن در چیدمان فرش در پذیرایی مستطیل شکل نیز به روشن تر شدن فضا یاری شایانی خواهد نمود.

به طور کلی تزیین فضاهای کوچک با فرش می تواند به صورت بصری مبلمان را به هم نزدیک کند و به اتاق نشیمن نزدیکی المان های مختلف را تلقین کند. اگر یک اتاق نشیمن طولانی دارید که به دو قسمت تقسیم شده است، می توانید چند رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید و از آن ها به عنوان رنگ های کلیدی برای هماهنگ کردن فضا بهره ببرید.

انتخاب قاب ها نیز در دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل قابل اهمیت است. دیوارهایی که با عکس ها و دیگر دیوارپوش ها پوشانده شده اند باعث می شوند در اتاق احساس بسته بودن یا شلوغی وجود داشته باشد، بنابراین به سادگی یک یا دو قطعه بزرگ از آثار هنری را آویزان کنید تا اتاق وسیع تر و جادارتر به چشم بیاید. برای مثال، قابی را انتخاب کنید که پهن بوده اما تا روی مبل یا شومینه پایین بیاید و سطح چشم را پایین بیاورد. در نتیجه به وسیع تر به نظر رسیدن اتاق یاری کند.

منبع: اتاق
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2027

به "دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل، شیک سازی با چند نکته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل، شیک سازی با چند نکته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید