بازار ملک از نگاه مطبوعات - 13 شهریور 96

به گزارش مجله توسعه دهنده، روزنامه دنیای اقتصاد - هشدار تسهیلاتی به خریداران آپارتمان های میانسال

رغبت به خرید آپارتمان های نوساز و واحدهایی با سن بنای کمتر از 10 سال، همیشه بیش از آپارتمان های کهنه ساز است، با این حال به دلیل خاصی، آپارتمان های 10 تا 15 سال ساخت در تهران از موقعیت ویژه ای برخوردار هستند.

بازار ملک از نگاه مطبوعات - 13 شهریور 96

جهت دریافت مشاوره خدمات کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

این گروه از آپارتمان ها اگرچه سن بنای نسبتا بالایی دارند، اما همچنان در زمره آپارتمان هایی به شمار می فرایند که امکان اخذ تسهیلات صندوق پس انداز مسکن را از دست نداده اند و در عین حال در قیاس با آپارتمان های نوساز قیمت بسیار مناسب تری دارند. این واحد ها از نظر قیمت بین 20 تا 30 درصد ارزان تر از واحدهای نوساز هستند.

براساس مقررات، این تسهیلات با شرط حدبیشتر 15 سال ساخت برای بنا، قابل پرداخت است؛ به این ترتیب خانه اولی هایی که تا به امروز از امتیاز دولتی وام مسکن استفاده نکرده اند، می توانند با اخذ این تسهیلات نسبت به خرید واحدهای 10 تا 15 ساله اقدام نمایند.

در این بین، خریداران مسکن که قصد استفاده از صندوق یکم برای خرید آپارتمان های میانسال را دارند، ضروری است دقت نظر لازم را درباره سن واقعی بنا داشته باشند و هشدار تسهیلاتی را جدی بگیرند.

براساس مقررات موجود، سن ساختمان بر اساس تاریخ صدور پروانه محاسبه می گردد؛ این در حالی است که تصور نادرست عموم این است که تاریخ صدور گواهی انتها کار مبنای محاسبه سن ساختمان است.

به این ترتیب متقاضیان خرید آپارتمان که به یاری تسهیلات صندوق یکم مسکن تامین مالی می نمایند، باید قبل از امضای مبایعه نامه یا هر سند تعهد آور دیگری، با مشاهده مدارک ساختمان از این که سن ساختمان حدبیشتر 15 سال است، اطمینان حاصل نمایند.

روزنامه دنیا صنعت - رشد 68 درصدی معاملات اوراق تسهیلات مسکن در مرداد ماه

حجم و ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن در مرداد سال جاری به ترتیب 68 و 35 درصد افزایش یافت.

نگاهی به آمار معاملات انجام شده در 22 روز کاری مرداد ماه در بازارهای فرابورس ایران نشان می دهد که تعداد و ارزش دادوستدها نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ترتیب 21 و 28 درصد افزایش داشته است؛ این در حالی است که حجم مبادلات فرابورس در مرداد سال جاری نسبت به مرداد سال گذشته به نصف کاهش یافته است.

همچنین در ماه گذشته به طور میانگین روزانه 202 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 650 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دادوستد شده است.

به این ترتیب در یک ماه، 4 هزار و 452 میلیون ورقه بهادار به ارزش 36 هزار و 310 میلیارد ریال در 648 هزار نوبت، میان سهامداران دست به دست شده است.

همچنین نگاهی تفکیکی به بازارهای چندگانه فرابورس حاکی از آن است که ارزش مبادلات در بیشتر بازارها با رشد و حجم مبادلات با کاهش همراه شده است.

در این میان، بازار دوم عملکرد مثبتی از خود نشان داد و درحالی ارزش معاملات این بازار 92 درصد رشد کرد که رقم حجم مبادلات انجام شده در آن تنها شش درصد کاهش نشان می دهد.

از سوی دیگر در مجموع بازارهای اول و دوم در ماه گذشته 2684 میلیون سهم به ارزش 15 هزار و 658 میلیارد ریال معامله شده است.

در بازار پایه نیز یک هزار و 689 میلیون سهم دست به دست شده است که ارزش این مبادلات به بیش از سه هزار و 500 میلیارد ریال می رسد.

روزنامه مردم سالاری - بازدهی 40 درصدی بخش مسکن در 40 سال گذشته

متوسط بازدهی بخش مسکن در ایران طی 40 سال گذشته حدود 40 درصد بوده که رکود بی سابقه چند سال اخیر باعث افت شدید این نرخ شده است.

در شرایطی که بازدهی بلند مدت سرمایه در بخش مسکن 40 درصد است، این نرخ هم اکنون به حدود منفی 14 درصد رسیده که علت اصلی آن رکود چهار - پنج ساله این بخش عنوان می گردد.

بخش مسکن از اوایل سال 1391 به دنبال حباب قیمت وارد طولانی ترین دوره رکود خود بعد از انقلاب شد که هنوز ادامه دارد.

بازار مسکن همیشه به دلیل تقاضای بالا، دارای رشد مناسبی بوده است؛ اما در چند سال اخیر رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد که متأثر از فرایند رشد جمعیت، کاهش بعد خانوار، رشد خانوارهای تک نفره، تغییرات مالی و حتی مسائل فرهنگی است.

روزنامه آسیا - اتفاق خاصی در بازار مسکن با کاهش نرخ سود نمی افتد

افشین پروین پور، عضو سابق شورای مسکن در گفت و گو با رادیو، درباره این که کاهش نرخ سود بانکی چه تأثیری می تواند داشته باشد گفت: مسلم است که کاهش سود بانکی جذابیت نگه داشتن سرمایه در بانک را کم می نماید و این سرمایه به دنبال جایگزین دیگری است؛ اما تحلیل بنده این است که این تأثیر بیشتر از این که روی خرید و فروش مسکن تأثیرگذار باشد، روی قیمت اجاره بها مؤثر خواهد بود؛ کما این که اکنون نیز مشاهده می گردد که مالکان بیشتر به سمت افزایش بها به جای دریافت رهن حرکت می نمایند.

عضو سابق شورای مسکن گفت: اکنون بازار خرید و فروش در رکود به سر می برد و علت این رکود قیمت بالای مسکن است که تقاضا را پایین آورده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه سیاستی رونق را به بخش مسکن باز خواهد گرداند گفت: سیاست های بانکی به تنهایی قادر نیست رونق را به این بخش بازگرداند و نیاز به سیاست های مکمل دارد؛ مثلا باید با سوداگری در بخش مسکن مبارزه کرد و این باعث بازگشت رونق به بخش مسکن می گردد./

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 832

به "بازار ملک از نگاه مطبوعات - 13 شهریور 96" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار ملک از نگاه مطبوعات - 13 شهریور 96"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید