آزادسازی ذخایر استراتژیک قیمت نفت را کاهش می دهد؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگاران، قیمت نفت در پنجمین روز متوالی، افزایش قیمت داشت.

آزادسازی ذخایر استراتژیک قیمت نفت را کاهش می دهد؟

بهای دنیای این سوخت امروز به 113 دلار هم رسید. احتمالا قیمت نفت در این چند روز به خبر اعمال تحریم های روسیه، واکنش نشان داده است.

اتحادیه اروپا هم چند روز پیش، بالاخره اظهار داشت اروپا هم نفت، گاز و زغال سنگ روسیه را تحریم می نماید. پس از اعلام این خبر، قیمت نفت وارد کانال صعودی شد و از حدود 98 دلار، امروز به 113 دلار هم رسید.

حالا، ژاپن برای کاهش قیمت نفت و برطرف مسائل عرضه در دنیا، طرح آژانس بین المللی انرژی را دنبال کرد. این کشور به همین علت، قرار است که شش میلیون بشکه از ذخیره سازی خصوصی نفت خود را آزاد کند .

ژاپن، اوایل ماه جاری میلادی اظهار داشت که به عنوان بخشی از دور دوم آزادسازی هماهنگ آژانس بین المللی انرژی، 15 میلیون بشکه نفت از ذخیره سازی نفت ملی خود را آزاد می نماید.

پیش از این، آمریکا هم قرار بود که 180 میلیون بشکه از ذخایر نفتی استراتژیک خود را آزاد کند. آژانس بین المللی انرژی هم قرار بود حدود 60 میلیون بشکه نفت دیگر را آزاد کند.

البته تحلیل گران در آن موقع پیش بینی می کردند اگر حجم نفت آزاد شده، کمتر از حد انتظار باشد فرایند قیمتی دوباره معکوس می گردد.

تحلیل گران بلومبرگ هم به این عمل خوشبین نبودند. آن ها معتقد بودند آزادسازی ذخایر استراتژیک، تاثیر بلندمدتی بر بازار ندارد. بنابراین در بازه زمانی طولانی ، کمبود عرضه قیمت نفت را دوباره افزایش می دهد.

روسیه هم چندین بار، به طرق مختلف اظهار داشت که هنوز می تواند نفت و گاز خود را به فروش برساند و تنها اروپا در تامین انرژی به مشکل بر خورده است.

بنابراین به نظر می رسد آزادسازی ذخایر کشورها، چندان تاثیری در کاهش و کنترل قیمت نفت نگذاشته است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2176

به "آزادسازی ذخایر استراتژیک قیمت نفت را کاهش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادسازی ذخایر استراتژیک قیمت نفت را کاهش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید