98 درصد تالاب گاوخونی خشک شد

به گزارش مجله توسعه دهنده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه 98 درصد تالاب گاوخونی خشک شد، گفت: مقرر شده محیط زیست نسبت به اجرای طرح احیای گاوخونی اقدام کند.

98 درصد تالاب گاوخونی خشک شد

منصور شیشه فروش در مصاحبه با تسنیم، با بیان اینکه 98 درصد تالاب گاوخونی خشک شده است، گفت: این شرایط قابلیت تبدیل به کانون گرد و غبار را دارد و برای اینکه این اتفاق نیفتد مقرر شد محیط زیست کشور نسبت به اجرای طرح احیای گاوخونی اقدام و با همکاری وزارت نیرو تامین حق آبه ها را پیگیری کند.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای در خصوص احیای رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی به منظور جلوگیری از تشدید کانون های گرد و غبار اقداماتی انجام بدهد، اضافه کرد: از سازمان منابع طبیعی کشور درخواست اعتباراتی برای اجرای طرح های آبخیزداری و بیابان زدایی شده تا بتوانیم در این راستا فعالیت هایی انجام بدهیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به یکی از عوارض خشکسالی و کم بارشی توضیح داد: یکی از این عوارض ایجاد کانون های گرد و غبار است و از ابتدای امسال تا به امروز دو ماه روز های ناسالم ناشی از گرد و غبار گزارش شده است.

وی اظهار داشت: کانون های گرد و غبار در استان به دلیل خشکسالی، تغییرات اقلیمی، عدم کشت در بسیاری از زمین های زراعی به وجود آمده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه 33 درصد از مساحت استان کویری و بیابانی است، گفت: در منطقه ها کویری وقتی گیاهی کشت نشود و سیلاب ها رسوباتی به این منطقه ها می آورند و وزش باد هم این رسوبات را به صورت گرد و غبار پخش می نماید.

شیشه فروش ادامه داد: کانون های گرد و غبار داخلی ناشی از خشکسالی و کمبود آب و مساحت بیابانی استان و کانون های خارجی ناشی از مرز های مشترک با استان قم، سمنان، یزد و خراسان جنوبی است، بعلاوه کانون های گرد و غبار خارج از کشور مربوط به عربستان نیز ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

وی توضیح داد: در استان کانون های گرد و غبار شناسایی شده اند و در راستای برطرف آن اقدامات بسیاری انجام شده به طور مثال در 14 شهرستان حدود 310 هزار هکتار نهال کاری به منظور بیابان زدایی انجام شده و بعلاوه 30 هزار هکتار مالچ پاشی و 7 کیلومتر بادشکن انجام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اختصاص 30 میلیارد تومان از سوی ریاست جمهوری به منابع طبیعی برای اجرای طرح های بیابان زدایی و کنترل کانون های گرد و غبار، گفت: بر این اساس به هواشناسی و محیط زیست وظایفی محول شد تا در این راستا اقدام نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2220

به "98 درصد تالاب گاوخونی خشک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "98 درصد تالاب گاوخونی خشک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید