وام مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا 130 میلیون شد

شورای پول و اعتبار دستورالعمل تملک سهام بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی و افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در سال 1398 را تصویب کرد.

وام مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا 130 میلیون شد

به گزارش خبرنگاران، عصر دیروز (سه شنبه) در یکهزار و دویست و هفتاد و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار که به ریاست عبدالناصر همتی برگزار گردید، در ادامه سلسله اقدامات و برنامه های اصلاحات ساختاری بانک مرکزی در نظام پولی و بانکی کشور دستورالعمل تملک سهام بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی که به استناد قانون اصلاح قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی مصوب سال 1397 توسط بانک مرکزی تدوین شده بود، تصویب شد.

این دستورالعمل شرایط و احکام جدیدی را در مورد تملک سهام مؤسسات اعتباری برای کلیه اشخاص اعم از ایرانی و خارجی مقرر نموده است.

بر اساس دستورالعمل جدید، از این پس تملک سهام توسط مالک واحد که اهم مصادیق آن در دستورالعمل ذکر شده است، در سطوح بیش از 10 درصد تا 20 درصد و بیش از 20 درصد تا 33 درصد که تا پیش از این ممنوع بود، با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر خواهد بود.

طبق اعلام بانک مرکزی، برای هر مالک واحد، تملک سهام در سطوح بالای 10 درصد حداکثر در یک مؤسسه اعتباری مجاز است. لذا مالک واحدی که در حال حاضر دارنده سهام هر یک از مؤسسات اعتباری بیش از حدود مجاز می باشد، مکلف است ظرف مدت حداکثر شش ماه نسبت به اخذ مجوز لازم برای هر سطح، اقدام و یا مازاد سهام خود را واگذار کند.

چنانچه پس از سپری شدن مهلت های معین شده در دستورالعمل، مالک واحد بدون مجوز لازم، همچنان دارنده سهام هر یک از مؤسسات اعتباری به میزانی بیش از حدود مجاز باشد، نسبت به مازاد سقف مجاز، در مجامع عمومی صاحبان سهام مؤسسه اعتباری ذیربط حق رأی نخواهد داشت و متعاقب اعلام بانک مرکزی، حق رأی ناشی از سهام مازاد در مجامع عمومی به وزارت امور مالی و دارایی تفویض می گردد.

علاوه بر این، درآمدهای حاصل از سود سهام توزیع شده و حق تقدم فروش رفته نسبت به سهام مازاد، مشمول مالیات با نرخ 100 درصد میگردد.

به موجب مقررات یاد شده، بانک مرکزی می واند با تصمیم هیأت انتظامی بانک ها، مجوز تملک سهام توسط مالک واحد در سطوح بیش از 10 درصد را در چارچوب مواردی که در دستورالعمل تصریح شده، ابطال کند.

در این جلسه همچنین افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در سال 1398 (موضوع تصویب نامه شماره 32725/ت56494هـ مورخ 1398.3.21 هیات محترم وزیران) تصویب شد.

بر این اساس سقف مبلغ این تسهیلات به ازای هر واحد مسکونی از 1000 میلیون ریال به 1300میلیون ریال در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، از 770 میلیون ریال به 1000میلیون ریال در مراکز استانها (با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر) ؛ از 660 میلیون ریال به 850 میلیون ریال در سایر شهرها و از 380 میلیون ریال به 500 میلیون ریال در روستاها افزایش یافت.

لازم به ذکر است؛ تسهیلات موصوف با معرفی متقاضی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران به بانک های عامل با نرخ سود یارانه ای چهار درصد و با دوره بازپرداخت حداکثر 20 ساله قابل اعطاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 19 مهر 1398 شناسه مطلب: 457

به "وام مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا 130 میلیون شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا 130 میلیون شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید