همکاری جهاددانشگاهی و ایران خودرو برای توسعه خودروهای برقی و هیبریدی

به گزارش مجله توسعه دهنده، تفاهم نامه گسترش همکاری های فناورانه، فنی، تخصصی و اجرایی برای توسعه حوزه های مرتبط با خودرو بین جهاددانشگاهی و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

همکاری جهاددانشگاهی و ایران خودرو برای توسعه خودروهای برقی و هیبریدی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، مراسم این تفاهم نامه، با حضور حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، فرشاد مقیمی مدیرعامل شرکت ایران خودرو و مسوولان این دو مجموعه در شرکت ایران خودرو برگزار گردید.

گسترش همکاری های فناورانه، فنی، تخصصی و اجرایی برای توسعه حوزه های مرتبط با خودرو، موضوع این تفاهم نامه است.

محورهای همکاری

بومی سازی فناوری و فراوری کاتالیست خودرو با همکاری شرکت یاپکو، توسعه سیستم کنترل موتور خودرو (ECU/EMS) و سیستم های برق و الکترونیک خودرو های آینده (نظیر EPS، ESC، TPMS، ADAS و...)، توسعه پلتفرم الکترونیک خودرو برای خودرو های فعلی و آینده شرکت شامل بنزینی، هیبرید و برقی، از محورهای مهم همکاری تفاهم نامه بین جهاددانشگاهی و شرکت ایران خودرو می باشد.

توسعه فناوری خودرو های متصل (Connected Cars) و سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی (CVT) به صورت بومی، بومی سازی فناوری مورد احتیاج خودرو های برقی و هیبریدی، ساخت و فراوری درایو و الکتروموتورهای به کاربرده شده در خودرو و ابرخازن های مورد استفاده در خودروهای برقی نیز از جمله موارد دیگر همکاری در این تفاهم نامه است.

هم چنین محورهای همکاری دیگر شامل تامین آلیاژهای خاص و مواد شیمیایی مورد احتیاج جهت ساخت قطعات خودرو، بومی سازی فناوری و ساخت فوم های فلزی آلومینیومی سپر خودروهای مدرن خاص و فوم های پلی یورتان جایگاه خودروها، تجهیز و تست سازگاری الکترومغناطیسی (EMC) و بومی سازی فناوری و ساخت مواد اولیه مصرفی سنسورها و یاتاقان ها می گردد.

لازم به ذکر است، مدت زمان این تفاهم نامه 5 سال است که در صورت تمایل دوطرف قابل تمدید است.

شروع یک پیوند ناگسستنی بین ایران خودرو و جهاددانشگاهی

فرشاد مقیمی مدیرعامل شرکت ایران خودرو در این مراسم با تاکید بر این که گسترش همکاری با جهاددانشگاهی در محورهای بسیار کلیدی در قالب این تفاهم نامه دنبال خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به توانمندی های این نهاد، بومی سازی کاتالیست های خودرویی یکی از احتیاجهای ضروری برای محیط زیست کشور است و و جزو اولویت های کاری برای ما می باشد که باید به زودی شروع و ظرف مدت زمان کوتاه با همکاری جهاددانشگاهی به قرارداد تبدیل گردد.

وی با بیان این که استحصال فلزات گران بها و فراوری کاتالیست ها کار بسیار ارزشمندی است که عدد آن در جهان افزایش قابل توجهی پیدا نموده، گفت: ما به دنبال آن هستیم که هم زمان اهدافی در داخل برای کاهش وابستگی و بحث میزان کم کردن از خروج ارزی کشور داشته باشیم و به وسیله این تفاهم نامه، بحث فناوری ترکیبات واشکُت، دسترسی به این فناوری و تغییرات در استانداردها در این زمینه را برای کشور و جامعه و داشتن محیط زیست سبز دنبال کنیم.

مقیمی اضافه کرد: حوزه برق و الکترونیک بخش قابل توجه دیگری است که رابطه مستقیمی با افزایش یا کاهش قیمت خودرو دارد و باید این حوزه را ارتقا و اختلافات تکنولوژی با جهان را کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت ایران خودرو توضیح داد: برقی کردن خودرو و ارتقای پلتفرم های موجود در این حوزه دو حوزه مهمی است که باید از توان دانشی جهاددانشگاهی یاری بگیریم. در آلیاژهای خاص و سبک نیز این نهاد می تواند به ما یاری کند؛ زیرا مصرف کم تر و آلودگی کم تر با ارتقای فناوری در این حوزه از اهداف ما می باشد.

وی با اشاره به این که با اهمیت تر از انعقاد این تفاهم نامه، شروع کارهای عملیاتی و اجرایی ویژه در این زمینه است، ادامه داد: ممکن است از این تفاهم نامه صدها قرارداد خارج گردد، اما مهم این است که حتی اگر دو قرارداد هم بسته شد، احتیاجهای اساسی ما و توان علمی جهاددانشگاهی را پوشش و احتیاج ما به خارج از کشور را کاهش دهد.

مقیمی تاکید نمود: انگیزه ها را باید در کوتاه مدت و به وسیله اجرای با سرعت این تفاهم نامه تقویت کنیم تا شیرینی های این همکاری ادامه دار و مراحل بعدی جدی بلندمدت شروع گردد.

مدیرعامل شرکت ایران خودرو گفت: امیدواریم انعقاد این تفاهم نامه باعث یک پیوند ناگسستنی بین ایران خودرو و جهاددانشگاهی که از رکن های اساسی و مهم تحقیقات و فناوری در داخل کشور است، گردد و امروز نیز یک نقطه عطفی در گسترش ارتباطات بین این دو مجموعه باشد.

توان جهاددانشگاهی برای ارتقای صنعت خودرو

در ادامه، حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی اعلام کرد: صنعت خودرو یک صنعت مهم و دارای فناوری پیشرفته در جهانست و الزام می نماید که رقابت، افزایش کیفیت و روزآمدی در آن جریان داشته باشد؛ این صنعت به دلیل این که جلوی چشمان مردم و در ارتباط با زندگی روزمره آن ها است، دارای اهمیت فوق العاده ای در جهان می باشد.

وی با ابراز خوشحالی از اعتماد ایران خودرو به روزآمدی فناوری به دست فناوران داخل کشور، گفت: جهاددانشگاهی با توجه به سیاست های ایران خودرو، فعالیت های خود را در حوزه کاتالیست، فلزات گران بها و بحث کنترل موتور با این شرکت شروع نموده است.

رئیس جهاددانشگاهی با بیان این که اساس تشکیل جهاددانشگاهی فراوری فناوری بومی صنایع کشور و ارتقای روزآمدی آن است، اظهار کرد: در صنعت نفت فوق العاده خوب کار نموده ایم و فناوری های پیشرفته ای را در آن به دست آوردیم.

وی ادامه داد: در زمینه برق، الکترونیک، الکتروموتورها، ارتباطات هوشمند خودرویی و آلیاژهای خاص مرتبط با صنعت خودرو نیز زمینه ی تحقیقاتی داشته ایم و توان رقابتی داریم.

وی در انتها با تشکر از حمایت مسوولان ایران خودرو از فناوران داخلی، اعلام کرد: امیدواریم بتوانیم در توسعه و تعالی ایران خودرو به عنوان عظیم ترین فراوریکننده خودرو در کشور، سهم و مشارکت داشته باشیم و با کارهای مناسب حمایت برای بومی سازی داخلی را جبران کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1093

به "همکاری جهاددانشگاهی و ایران خودرو برای توسعه خودروهای برقی و هیبریدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری جهاددانشگاهی و ایران خودرو برای توسعه خودروهای برقی و هیبریدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید