نماینده مجلس روسیه: سیاست مسکو در قبال ونزوئلا تغییر نمی کند

به گزارش مجله توسعه دهنده، یک قانونگذار ارشد روسیه بامداد پنجشنبه، علی رغم حمایت آمریکا از ریاست جمهوری خودخوانده یکی از مخالفان دولت قانونی ونزوئلا تأکید کرد مسکو تغییری در سیاست های خود در قبال کاراکاس ایجاد نخواهد کرد.

نماینده مجلس روسیه: سیاست مسکو در قبال ونزوئلا تغییر نمی کند

به گزارش فارس، بعد از آنکه خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا خودش را رئیس جمهور موقت ونزوئلا گفته و سوگند یاد کرد، آندره کلیموف، قانونگذار ارشد کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون گفت که مسکو تغییری در سیاست خود نخواهد داد و همچنان نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمیت می شناسد.

خوان گوایدو، رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور روز چهارشنبه خود را رئیس جمهور موقت این کشور معرفی و سپس سوگند یاد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور و مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه هایی مداخله جویانه از این تصمیم استقبال نموده و گویدا را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

سخنان مادورو؛ قطع رابطه با آمریکا

نیکلاس مادورو در یک سخنرانی در جمع هوادارانش ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت به دیپلمات های آمریکایی 72 ساعت فرصت داده خاک این کشور را ترک نمایند. او گفت آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است.

نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: هدف آنها این است که از واشنگتن به ونزوئلا حکومت نمایند. آیا شما دولتی دست نشانده می خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟

وی ادامه داد: این یک بی مسئولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندروهای قدرت گرفته در آمریکا است که می خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند.

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه از نیروهای ارتش خواست وحدت خود را حفظ نموده و از وی حمایت نمایند. بعد از سخنان او، وزیر دفاع ونزوئلا در بیانیه ای گفت ارتش این کشور خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت نمی شناسد.

بلوک حامیان ترامپ

کشورهای مختلف واکنش های متفاوتی به تحولات ونزوئلا نشان داده اند. غیر از آمریکا، کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا، آرژانتین، پرو، اکوادور، کاستاریکا و شیلی خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت شناختند. دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته در حال رایزنی با شریکان اروپایی خود درباره اوضاع ونزوئلا است.

حامیان دولت ونزوئلا

از طرف دیگر، مکزیک گفته فعلا نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

رئیس جمهور بولیوی هم در بیانیه ای از نیکلاس مادورو حمایت و دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم نموده است. رئیس جمهور بولیوی گفته در این برهه حساس که چنگال های امپریالیسم بار دیگر به دنبال لطمه زدن به دموکراسی است کشور او از مادورو و مردم ونزوئلا حمایت می نماید.

بعضی منابع در وزارت خارجه اوروگوئه گفته اند این کشور نیز مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

ترکیه نیز از دولت مادورو حمایت نموده است. روزنامه ال پائیس گزارش داده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بعد از سخنان ترامپ برای حمایت از نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا با او تماس گرفته است. مادورو هم در سخنرانی خود در جمع هوادارانش به تماس تلفنی اردوغان اشاره نمود و گفت رئیس جمهور ترکیه حمایت آنکارا از دولت او را ابراز نموده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 690

به "نماینده مجلس روسیه: سیاست مسکو در قبال ونزوئلا تغییر نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس روسیه: سیاست مسکو در قبال ونزوئلا تغییر نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید