نسخه نویسی الکترونیک در 597 بیمارستان، حذف کامل همپوشانی ها با پایگاه اطلاعات بیمه شدگان

به گزارش مجله توسعه دهنده، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن بیان اقدامات اجرا شده در این سازمان در سال گذشته، گفت: یکی از مهمترین اقدامات سازمان بیمه سلامت در سال 98 راه اندازی پایگاه اطلاعات بیمه شدگان بود، پایگاهی که می تواند در تحقق هدف حذف کامل همپوشانی های بیمه ای به ما کمک کند.

نسخه نویسی الکترونیک در 597 بیمارستان، حذف کامل همپوشانی ها با پایگاه اطلاعات بیمه شدگان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، طاهر موهبتی در نشست سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت ایران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار گشت، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، گفت: از زمان حضور دکتر نمکی در وزارت بهداشت تقریبا زمانی نبوده که این وزارت خانه شرایط بحرانی را نچشیده باشد که آخرین بحران نیز همین بیماری کرونا است.

وی با بیان اینکه یکی از نگرانی های اصلی در بیمه سلامت بحث مدیریت منابع بود، اظهار کرد: روزی که بنده سازمان را تحویل گرفتم، 13 ماه بدهی در بعضی موارد داشتیم. مهم ترین اصلاحات ما منطقی سازی هزینه ها بود بدون آنکه به فکر کاهش خدمات به مردم و اقشار کم درآمد باشیم، ولی با همین سیاست گذاری ها بسکمک از افرادی که ثروتمند بودند و بیمه رایگان داشتند را از این گروه خارج کردیم.

موهبتی با بیان اینکه یکی از دستاورد های سال 98 بیمه سلامت، حذف بیمه شدن بیماران بر روی تخت بیمارستان ها به جهت کنترل هزینه ها بود، ادامه داد: اینکه بیماران در روی تخت بیمارستان بیمه شوند، منطقی نیست. اگر امروز ما بیمار کرونا را بیمه می کنیم، به دلیل اورژانسی بودن این بیماری است.

به گفته وی، همچنین مدیریت اقتصادی دیگری که به خوبی در حال انجام است ارزیابی وسع بود. یکی از اقدامات ما در پوشش اجباری بیمه سلامت، ارزیابی وسع بیمه شدگان است؛ و اگر این بحران هایی که بوجود آمد نبود، همه افراد را ارزیابی وسع می کردیم. تا کنون یک میلیون و 900 هزار نفر مورد ارزیابی وسع قرار گرفتند که 53 درصد آن ها از بیمه رایگان برخوردار شدند.

موهبتی گفت: پرستاری در خانه، موضوع بسیار مهمی بود که در جریان کرونا به کمک ما آمد. مشوق های بیمه ای از اهمیت زیادی برخوردار بود، یعنی اگر افراد خودمراقبتی را جدی بگیرند می توانند از این مشوق ها استفاده کنند. تا پیش از این مشوق ها تنها برای مواردی مانند بیمه ماشین صادق بود، اما اکنون گستره آن به سلامت فردی رسیده تا افراد بیش از گذشته به سلامتی خود اهمیت دهند. از سوی دیگر اگر پزشکان بتوانند در تجویز دارو و مدیریت دارو همکاری کنند، آن ها نیز از این مشوق ها برخوردار می شوند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، بیان نمود: نسخه الکترونیک ها پایلوت اجتماعی بود، که ما توانسته ایم 30 درصد کشور را به این توانائی مجهز کنیم. اگر این را با ترکیه که 15 سال تلاش کرد بسنجید، این یک انقلاب است. در 597 بیمارستان دولتی، یعنی در 96 درصد بیمارستان ها، نسخه نویسی الکترونیکی داریم. امروز بخش عمده ای از پرونده ها به صورت حساب الکترونیکی رسیده است. کرونا باعث شد پیاده سازی استحقاق سنجی در بخش غیردولتی و بیماران سرپائی را انجام دهیم که در این برنامه رفع هم پوشانی در بخش های خصوصی، دولتی و ... دنبال می شود.

وی در خصوص سامانه تایید دارویی، اضافه نمود: 35 درصد بارمراجعه ما در بخش سرپائی مربوط به بخش دارویی کشور است بنابراین 80 درصد هزینه دارویی از طریق این سامانه ثبت می شود. کد اصالت بسیار پیروز عمل کرد تا جایی که از 8 میلیون استعلام، 800 هزار مورد اجازه تحویل دارو صادر نشد؛ در سال 99 کد اصالت دارویی کل سیستم داروئی باید سامانه ای شود.

وی دستاورد دیگر بیمه سلامت را آغاز به کار پایگاه اطلاعات بیمه شدگان خواند و ادامه داد: این طرح پس از سالیان طولانی بالاخره در سال 98 افتتاح شد و اکنون سازمان تامین اجتماعی نیز در کنار ما آمده است. با این طرح همپوشانی ها به طور کامل حذف خواهد شد.

موهبتی در خصوص پرداخت های معوقات این سازمان، بیان نمود: با تمام محدودیت ها، اما پرداخت های ما در سال 98 بی سابقه بود. اکنون نیز بخش عظیمی از مطالبات سال 97 پرداخت شده و تنها 430 میلیارد تومان از بدهی به بخش دولتی مانده که به زودی پرداخت خواهد شد. در سال 98 نیز مطالبات داروخانه ها تا آذر ماه و بیمارستان های خصوصی در آبان ماه تسویه شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1043

به "نسخه نویسی الکترونیک در 597 بیمارستان، حذف کامل همپوشانی ها با پایگاه اطلاعات بیمه شدگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه نویسی الکترونیک در 597 بیمارستان، حذف کامل همپوشانی ها با پایگاه اطلاعات بیمه شدگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید