نحوه درمان گل مژه در بچه ها

به گزارش مجله توسعه دهنده، در این مقاله به روش های پیشگیری از ابتلا به گل مژه و روش های درمان خانگی و گیاهی گل مژه در بچه ها پرداخته می گردد.

نحوه درمان گل مژه در بچه ها
گل مژه در بچه ها بیماری محسوب نمی گردد و اگر فرزندتان گل مژه زد به راحتی می توانید آن را در منزل درمان کنید و از شیوع آن به چشم دیگرش هم پیشگیری نمایید.

گل مژه در بچه ها چیست؟گل مژه یک برآمدگی قرمز است که در اثر التهاب پیاز مو در محل رویش مژه به وجود می آید و معمولاً در لبه پلک بالایی یا پایینی ظاهر می گردد. علت ایجاد آن میکروب ها و باکتری های معمولی و بعلاوه تجمع چربی ها و سلول های مرده پوست در محل غدد پلکی و رویش مژه ها است. گل مژه معمولاً بی ضرر است و در منزل می توان آن را درمان کرد.

اگر چشمان کودک تان گل مژه زده نگران نباشید چون این مشکل حادی نیست و تنها با خارج شدن مایع چرکی از برآمدگی برطرف می گردد. گل مژه ها عفونی نیستند اما از یک چشم به چشم دیگر منتقل می شوند.

علائم گل مژه چیست؟اولین علامت به وجود آمدن یک گل مژه مزمن، ایجاد یک کیست کوچک دردناک و قرمزرنگ زیر پوست پلک چشم است.

حساسیت داشتن به نور

فرد احساس می نماید شی خارجی وارد چشمش شده است.

ایجاد یک جوش قرمز رنگ بر پلک چشم

آبریزش غیرطبیعی چشم

روش های درمان گل مژه در بچه ها چیست؟

روش های خانگیکمپرس گرم به باز شدن غدد بسته یاری می نماید. یک پارچه تمیز را در آب داغ قرار دهید و سپس آن را از آب خارج نموده و به مدت 10 الی 15 دقیقه بر چشم کودک بگذارید. این کار را سه الی پنج بار در روز انجام دهید تا به تدریج گل مژه از بین برود. این کمپرس گرم باعث می گردد غدد بسته شده به تدریج باز شوند و مایعی سفید یا زرد از آن خارج گردد.

به محض سرباز کردن گل مژه، شما باید چرک ها را پاک نموده و درد را آرام کنید. اگر توانستید مژه را در وسط گل مژه مشاهده کنید با یک موچین، خیلی آرام آنرا بیرون بکشید. اگر بیرون نیامد دیگر با آن کاری نداشته باشید و به کمپرس گرم همچنان ادامه بدهید. اگر مژه خارج گردد چرک ها بیرون می ریزند و پلک سریعاً خوب می گردد. چرکها را با آب گرم و پارچه نخی تمیز کنید.

نکات مهمبه هیچ عنوان نباید یک گل مژه موقت یا مزمن را فشار داد یا تحریک کرد. اینکار می تواند عفونت را به بافت های اطراف گل مژه سرایت دهد و موجب توسعه حوزه عفونت گردد.

به کودک یادآور شوید که برآمدگی حساس و قرمز روی پلکش را دستکاری نکند تا عفونت گل مژه به چشم دیگرش سرایت نکند.

بهتر است برای جلوگیری از انتقال این عفونت چشم نوزادان و بچه ها، به سایر اعضای خانواده حوله و دستمال و وسایل شخصی او را از بقیه جدا کنید.

درمان گل مژه در بچه ها با داروهای گیاهی

دانه گشهمتخم گشهم را در آب جوش ریخته و پس از خنک شدن چشم خود را با این آب بشویید.

گواوا، اقاقیا و برگ چایاین گیاهان را در آب جوش ریخته و بعد از ولرم شدن، آب آن را با استفاده از یک توپ پنبه در محل گل مژه بزنید.

برش هایی از سبزیجاتبرش های سبزیجاتی مانند خیار و سیب زمینی برای گل مژه مفید است .برش هایی از آنها را در محل گل مژه قرار دهید؛ دقت کنید سبزیجات تازه باشد و خوب شسته گردد.

روغن میخک روغن میخک یکی از برترین داروهای خانگی برای گل مژه چشم است. استفاده از روغن میخک در چشم دچار عفونت می تواند در کاهش التهاب ناشی از گل مژه چشم یاری کند.

آب سیر آب سیر را می توانید با استفاده از یک توپ پنبه ای بر روی چشم مبتلا بگذارید.

سفیده تخم مرغشما می توانید مقداری سفیده تخم مرغ را با یک تکه پارچه پنبه ای به محل مورد نظر بزنید.

ژل آلوئه ورااین ژل یک درمان خانگی موثر برای درمان گل مژه در بچه ها است.

در چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟اگر درمان خانگی در ظرف 4 یا 5 روز برای گل مژه موثر واقع نشد، یا تمام پلک متورم شد و یا گل مژه همراه با التهاب لبه پلک همراه بود، فوراً با دکتر تماس بگیرید. ممکن است پزشک برای فرزندتان پماد آنتی بیوتیک و یا قطره های چشمی تجویز کند. این پماد به از بین رفتن عفونت و در نتیجه از بین رفتن گل مژه یاری خواهد نمود (قبل و بعد از استفاده از پماد یا قطره برای گل مژه کودکتان، دست تان را خوب بشورید).

اگر فرزندتان در چشمش احساس درد می نماید یا مشکل بینایی دارد، با پزشک تماس بگیرید. اگر قرمزی یا ورم گسترده تر از قسمت پلک بود (داخل چشم یا بخش های دیگر صورت) هم به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که مقدار گل مژه بزرگ باشد و هیچ یک از روش های درمانی جوابگو نباشد و بعلاوه اگر گل مژه بر قوه بینایی کودک تاثیر نامطلوب گذاشته باشد، ممکن است پزشک متخصص تشخیص دهد که آن را از طریق عمل جراحی تخلیه کند. برای انجام این عمل معمولا از بی حسی موضعی یا بیهوشی کوتاه مدت استفاده می گردد.

روش های پیشگیری از گل مژه زدن در بچه هابچه های که یک بار گل مژه می زنند، احتمال بیشتری داردکه دوباره دچار آن شوند. برای کاهش احتمال ابتلای دوباره به گل مژه موارد زیر را رعایت کنید:

دستمال و حوله صورت کودک را از وسائل بقیه افراد خانواده برای جلوگیری از سرایت عفونت جدا کنید.

قبل و بعد از درمان گل مژه دستهایتان را بشوئید و نگذارید کودک به ناحیه عفونی دست بزند.

هر روز یا هر چند روز یک بار پلک ها را با شامپو بچه رقیق تمیز کنید.

در صورت استفاده از لنزهای چشمی، طبق دستورالعمل مربوطه عفونت زدایی کنید.

هرگز از حوله یا دستمال افرادی که گل مژه دارند، برای کودک خود استفاده نکنید.

از کودک بخواهید دستهایش را زود به زود بشوید.

سخن آخرگل مژه در بچه ها بیماری نیست بلکه یک عارضه ای کوچک است که معمولاً در خانه و با روش های خانگی درمان می گردد، ولی در صورتی که متوجه شدید که کودک در حال بهبودی نیست و یا عوارضی مانند درد شدید چشم، اختلال در بینایی و یا التهاب دیگر قسمت های صورت ایجاد شد، سریعاً کودک خود را نزد پزشک ببرید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1959

به "نحوه درمان گل مژه در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه درمان گل مژه در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید