مقام دوما: تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی روسیه شکست خورده است

به گزارش مجله توسعه دهنده، رئیس کمیته امور بین الملل دومای روسیه در واکنش به ابراز نگرانی نماینده کنگره آمریکا درباره اعتراضات خیابانی اخیر در مسکو، گفت: واشنگتن به مداخله در امور داخلی روسیه ادامه می دهد، ولی این تلاش ها محکوم به شکست است.

مقام دوما: تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی روسیه شکست خورده است

به گزارش گروه بین الملل مجله توسعه دهنده، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو امروز نوشت: لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه در تفسیر اظهارات استنی هویرا رهبر اکثریت در مجلس کنندگان کنگره آمریکا درباره اعتراضات خیابانی اخیر در مسکو، یادآور شد که ایالات متحده به تلاش خود برای مداخله در امور داخلی روسیه ادامه می دهد، ولی این تلاش ها محکوم به شکست است.

اسلوتسکی در صفحه فیس بوک خود در این باره نوشت: جالب است که این کننده کنگره آمریکا افراد بازداشت شده در اعتراضات غیرقانونی اخیر در مسکو زندانی سیاسی نامیده که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و لازم است تا جهان نگران این مسئله باشد!

این مقام پارلمانی روس اضافه کرد: آمریکا تنها کشوری در جهان است که به خود اجازه می دهد تا قوانین داخلی خود را بر سایر کشورهای مستقل تحمیل کند. ولی آقای هویرا، من به شما اطمینان می دهم که چنین نقشه ای از سوی واشنگتن در مورد روسیه، محکوم به شکست است. ما برای اداره امور داخلی کشور قوانین خود را داریم و به آنها احترام می گذاریم و نیاز نیست که کسی برای ما مشخص تکلیف کند.

وی یاد آور شد، شورای دومای دولتی روسیه در تاریخ 19 آگوست ( 28 مر دادماه) قرار است نشست فوق العاده ای برای بررسی عوامل مداخله کشورهای خارجی در امور داخلی روسیه تشکیل دهد.

اسلوتسکی تاکید کرد: زندانی سیاسی ماریا بوتینا تبعه روسی است که در حال حاضر در حال گذراندن دوره محکومیت خود در زندان های آمریکاست و جهان مدت هاست که باید نگران نگران اقدامات سلطه جویانه آمریکا باشد.

لازم به یادآوری است که پیش از این فراکسیون های احزاب مخالف در دومای دولتی روسیه تحقیق درباره دخالت ها از سوی برخی رسانه های گروهی و کنندگی های سیاسی خارجی در امور داخلی روسیه، از جمله در جریان اعتراضات غیرقانونی اخیر در مسکو را خواستار شدند. حزب روسیه واحد که اکثریت کرسی های پارلمانی را در اختیار دارد، از این ابتکارعمل حمایت کرده است.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی گفت که اعتراضات خیابانی اخیر در مسکو، یک بحران سیاسی تلقی نمی شود و چنین رویدادهایی در بسیاری از کشورهای جهان اتفاق می افتند.

پسکوف در باره برخورد خشن نیروهای انتظامی با معترضین نیز توضیح داد: استفاده از توان نظامی از سوی نیروهای انتظامی با شرکت کنندگان در اعتراضات خیابانی کاملاً غیرقابل قبول است، ولی برخورد جدی و سخت گیرانه پلیس برای تامین امنیت و مهار ناآرامی های اجتماعی کاملا موجه است.

لازم به یادآوری است، جمعه گذشته تیم ریچاردسون مشاور سیاسی سفارت آمریکا در مسکو به وزارت امور خارجه روسیه فراخوانده شد و اعتراض رسمی مسکو به پیام تویئتری وزارت خارجه آمریکا به وی ابلاغ شد. در این خبر توییتری که به زبان انگلیسی بود، از آمریکایی هایی که در روسیه حضور دارند، خواسته شده بود تا از نزدیک شدن به راستا حرکت معترضین سیاسی در مسکو خودداری کنند.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه روسیه، هرچند انتشار اطلاعات درباره اعترضات ضددولتی در کشورهای مختلف دیگر به بخشی از اقدامات وزارت امور خارجه آمریکا تبدیل شده، در این پیام، تصاویری از راستا حرکت معترضین در مسکو گنجانده شده بود که صحبت بر سر استفاده از این موقعیت و در خواست از مردم روسیه برای شرکت در آن است که در مسکو نشان دهنده تلاش برای مداخله در امور داخلی روسیه تلقی می شود.

تظاهرات اعتراض آمیز در تاریخ 10 آگوست (19 مردادماه) در مرکز پایتخت روسیه ، چهارمین اعتراضات خیابانی در حمایت از نامزدهای مستقل ثبت نام نشده در انتخابات دومای شهری مسکو بود. تظاهرات مشابهی طی ماه گذشته در روزهای شنبه هر هفته، در تاریخ های 20 جولای، 27 جولای و سوم آگوست نیز برگزار شده بود که تنها نخستین گردهمایی اعتراض آمیز با موافقت مقامات شهرداری مسکو برگزار شده و بقیه آنها غیرقانونی بودند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 384

به "مقام دوما: تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی روسیه شکست خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام دوما: تلاش آمریکا برای دخالت در امور داخلی روسیه شکست خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید