روند استخدام معلولان تغییر کرد

به گزارش مجله توسعه دهنده، رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور از تغییر روند سهمیه استخدامی برای معلولان از امسال اطلاع داد و گفت: معلولان در صورت دریافت نمره قبولی در آزمون ها، برای حضور در مصاحبه های تخصصی دعوت می شوند؛ در همین راستا کارشناسان بهزیستی در جلسات مصاحبه ها حضور می یابند تا انطباق شغل را با نوع معلولیت متقاضی استخدام سنجیده و اینگونه مانع از رد افراد می شوند.

روند استخدام معلولان تغییر کرد

مهناز کاشی در گفت وگو با مجله توسعه دهنده، اضافه نمود: باتوجه به اینکه در زمان فراخوان استخدام دستگاه ها، سازمان بهزیستی به جامعه معلولان اطلاع رسانی نموده و افراد متناسب با رشته های فراخوان و سهمیه های لحاظ گردیده در هر استان به شرکت در آزمون ها اقدام می نمایند و در صورت دریافت حد نصاب نمره قبولی در آزمون به مصاحبه تخصصی دعوت می شوند. در همین راستا کارشناسان بهزیستی در جلسات مصاحبه های تخصصی حضور می یابند تا انطباق شغل را با نوع معلولیت متقاضی استخدام سنجیده و مانع از رد افراد در مصاحبه ها شوند.

به گفته وی در موضوع سه درصد سهمیه استخدامی معلولان، بهزیستی به عنوان دستگاه وظیفه، پیگیر استخدام و مسائل قبول شدگان آزمون های استخدامی در دستگاه های متولی است.

کاشی در ادامه با اشاره به اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان اعلام نمود: بر اساس قانون قبلی دستگاه ها تنها مجاز به اختصاص سه درصد سهمیه های استخدامی خود به معلولان بودند و تکلیفی و الزامی در قانون لحاظ نگردیده بود اما با توجه به اصلاحیه این قانون دستگاه ها درحال حاضر مکلف به اختصاص سه درصد از سهمیه استخدامی خود به معلولان هستند که در صورت رعایت نکردن تکالیف، سازمان بهزیستی به عنوان متولی حقوق معلولان وارد عمل گردیده و احقاق حق می نماید.

بهزیستی پیگیر معین شدن ردیف های استخدامی معلولان

فراخوان های سازمان اداری و استخدامی مطابق قانون حمایت از حقوق معلولان نیست

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور همچنین از پیگیری سازمان بهزیستی در جهت اصلاح فراخوان های سازمان اداری و استخدامی به منظور حمایت از حقوق معلولان اطلاع داد و گفت: در چند روز گذشته به منظور آنالیز و رفع مسائل استخدامی معلولان در ششمین آزمون استخدامی پیش رو، سازمان جلسه ای با رئیس مرکز آمار و برنامه ریزی تامین نیروی انسانی سازمان استخدامی کشور برگزار کرد که یکی از این مسائل نامعلوم بودن ردیف های استخدامی سهمیه دار برای معلولان بود و بهزیستی در این جلسه خواهان معین شدن این ردیف ها شد.

کاشی با اشاره به ماده 42 و 127 قانون مدیریت خدمات کشوری که اشاره به سلامت روانی و جسمانی افراد برای استخدام در دولت دارد، این ماده را در تناقض با قانون حمایت از حقوق معلولان دانست و گفت: یکی دیگر از خواسته های این سازمان این است که در فراخوان ها بحث داشتن معلولیت به معنای عدم سلامت جسمانی نیست و در انتخاب فرد معلول تنها توانایی انجام کار مربوطه مدنظر قرار گیرد.

وی ضمن ابراز امیدواری برای اعمال نظرات سازمان بهزیستی در بحث استخدام برای حمایت از حقوق معلولان گفت: این سازمان هم اعتقاد دارد که فراخوان های سازمان استخدامی در تطابق با قانون حمایت از حقوق معلولان نبوده و با توجه به اینکه قانون حمایت از حقوق معلولین قانونی است که بعد از مدیریت خدمات کشوری به تصویب رسیده بنابراین به احتمال زیاد این مسائل رفع و خواسته های ما اعمال خواهد شد.

تدوین آیین نامه جدید حق بیمه سهم خویش فرمایی و کارفرمایی معلولان

وی در ادامه از تدوین آیین نامه جدید حق بیمه سهم خویش فرمایی و کارفرمایی معلولان و یارانه ارتقای کارایی معلولان اطلاع داد و اضافه نمود: مشوق های حمایتی سازمان بهزیستی برای معلولینی که وارد بخش دولتی نمی شوند، در دستور کار واقع شده است که با توجه به قانون اخیر، سهم بیمه کارفرمایی و خویش فرمایی معلولان رایگان گردیده و دولت مکلف است سهم بیمه کارفرمایی را به ازای به کارگیری هر فرد معلول به کارفرما پرداخت کند.

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور اضافه نمود: این آیین نامه در حال تدوین بوده و در صورتی که هیئت وزیران پیش نویس هایی که با همکاری وزارتخانه تهیه گردیده را تصویب و منابع آن تامین گردد ، عملیاتی خواهد شد.

کاشی از تسهیل گری اشتغال 56 هزار و 677 نفر در سال گذشته توسط این سازمان اطلاع داد و گفت: تعهد این سازمان در امسال تسهیل گری اشتغال برای 50 هزار و 477 نفر است که تاکنون برای 19 هزار نفر انجام گردیده است.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی دربرنامه ششم توسعه کشور مکلف به تسهیل گری سالانه 30 هزار شغل از طریق پرداخت تسهیلات برای افراد تحت پوشش است، اضافه نمود: با توجه به اهداف بهزیستی در جهت توانمندسازی از طریق اشتغال، سالیانه تسهیل گری اشتغال برای 50 هزار نفر در دستور کار قرار می گیرد که به طور معمول حدود 50 درصد از مشاغل ایجاد گردیده خاص معلولان است.

وی اضافه نمود: باید 30 هزار شغل از طریق منابع تکلیفی درقوانین بودجه سنواتی ایجاد گردد که این منابع مربوط به سپرده گذاری قرض الحسنه مردمی بوده و مدیریت آن در اختیار بانکهاست به همین جهت وظیفه این سازمان آماده سازی شغلی افراد و معرفی به بانک های عامل و نظارت بر مشاغل ایجاد گردیده ازطریق تسهیلات بانکی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 173

به "روند استخدام معلولان تغییر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند استخدام معلولان تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید