روستای خورنج در پیرانشهر، سرزمین سنگ های افسانه ای

به گزارش مجله توسعه دهنده، آشنایی با روستای خورنج در پیرانشهر

پیرانشهر در استان آذربایجان غربی واقع است و یکی از شهرهای مهم و تاریخی ایران به شمار می رود. این شهر به علت دارا بودن سنگ های گرانیتی نه تنها در ایران بلکه در سطح دنیا نیز دارای معروفیت است. ذخایر شناخته شده سنگ های گرانیت این شهر چهار میلیون تن برآورد می گردد که به لحاظ تنوع رنگ و طرح استحکام در ایران و دنیا منحصر بفرد است. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای واقع شده است که تپه ماهورهای آن را بوته های همواره سبز در ردیف کاری های منظم هندسی پوشانده است. این شهر جاذبه های گردشگری بالقوه و جذابی را دارا می باشد که کمی ازدیده های دور مانده است. از همین رو ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره روستای خورنج در پیرانشهر صحبت کنیم، اگر علاقمند به آشنایی با این جاذبه گردشگری که به گفته کارشناسان تاریخی نهان در آن خفته است هستید ما را در ادامه همراهی کنید.

روستای خورنج در پیرانشهر، سرزمین سنگ های افسانه ای

همانطور که در متن بالا اشاره نمودیم، پیرانشهر شهری تاریخی و پراهمیت در آذربایجان غربی است که تعداد 113 تپه باستانی دارد و این امر حاکی از تاریخی بودن این منطقه و بعلاوه وجود تمدن های نیرومند پیش از اسلام مانند تمدن ماننا، پارسوا، اورارتو، مادها، زاموا و تمدن اسلامی است. در این شهر منطقه به نام موکریان وجود دارد که سنگ های مرموز و عجیبی در آن نیز قرار دارند، برای این سنگ ها داستان ها و روایات فولکلور و تاریخی زیادی وجود دارد که به علت نبود مستندات تاریخی به صورت افسانه در آمده اند و افسانه خورنج از جمله آنهاست.

روستای خورنج در پیرانشهر

روستای خورنج در پیرانشهر در فاصله 20 کیلومتری شمال شرقی این شهر بر سر راه مهاباد نیز قرار گرفته است. این روستا در مجاورت منطقه ای قرار گرفته است که با سنگ های بزرگ الجثه ای احاطه شده است و این سنگ ها به طرز شگفت انگیزی بر روی هم انباشته شده اند. در اطراف این روستا چندین تپه باستانی با تاریخ قبل از اسلام و یک کتیبه و بعلاوه آثار یک دژ محکم کوهستانی شناسایی شده اند که حکایت از تاریخ کهن و پرفراز و نشیب این منطقه دارد . بعضی از این آثار به وسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت شده اند و بعضی دیگر در شرف ثبت شدن قرار دارند.

نقوش به جا مانده بر روی سنگ های روستای خورنج

نکته جالبی که درباره سنگ های به جا مانده در روستای خورنج در پیرانشهر وجود دارد این است که هر کدام از سنگ هایی که در این منطقه وجود دارند نام خاصی و بعلاوه داستان های مربوط به خودشان را دارا می باشند. محدوده ای که این سنگ ها اشغال نموده اند در حدود 5/2 کیلومتر مربع وبه شکل نواری سنگی در امتداد شرقی-غربی از شمال روستا می گذرد. در میان این سنگ ها، سنگ هایی یافت می گردد که دارای نقش برجسته و کنده کاری شده حیواناتی مانند شتر و مار و پرنده هستند که اگر بصورت دقیق وعلمی مورد آنالیز قرار گیرند امکان یافتن نقوش ماقبل تاریخی و یا کتیبه های سنگی دور از انتظار نیست.

سطوح خارجی ناهمواری بر روی سنگ های این منطقه وجود دارد که برای کسانی که صخره نورد ابتدایی هستند می توانند یک جاذبه مجذوب نماینده به شمار بیاید.

جاذبه های روستای خورنج در پیرانشهر

منطقه ای که این سنگ ها در روستای خورنج در پیرانشهر واقع شده است دارای آب های زلال و خوش طعمی هم می باشد که مردم محلی این منطقه و همینطور گردشگرانی که این به این روستا سفر می نمایند می توانند از آن به بعنوان دارویی برای برطرف سنگ کلیه و بیماری هایی مرتبط با کلیه نیز استفاده نمایند.

مکانی غار گونه در محدوده اطراف روستای خورنج در پیرانشهر وجود دارد که نام آن کونه پیست است. مردم از این حفره جهت نگهداری پنیز نیز استفاده می نمایند و این جالب است که در تمام این سال های از حفره ای که در این غار وجود دارد باد سرد و شدیدی نیز می وزد که حتی در مواردی هم دیده شده است که نیمه های تابستان نیز لاشه های حیواناتی یخ بسته اند.

اطلاعاتی مرموز در بعضی کتب تاریخی درباره روستای خورنج

در سال 730 هجری قمری، حمیدالله مستوفی در نزهه القلوب پیرانشهر را جز شهرستان های آذربایجان ذکر نموده است و در سفرنامه رابینو به پیرانشهر نیز اشاره ای شده است و بعلاوه عالم آرا این روستا را یکی از آبادترین منطقه ها آذربایجان معرفی نموده است.

اولین کسی که به این افسانه و افسانه های مشابه آن اشاره نمود نیز فردی به نام کرپورتر بود که از سیاحان انگلیسی به شمار می رفت وی در سال 1820 حکایتی را از یک پیر مسن این چنین نقل نموده است:

شیخ توضیح داد که در مسافتی نه چندان دور از دهکده ای که خورنج نامیده می گردد، بقایای یک شهر بزرگ است که در آن تعداد بیشماری اشکال سنگی به شکل انسان وجود دارد که در اثر قهر و غضب پروردگار تبدیل به سنگ شده اند. او من را برای پیدا کردن این ویرانه های عجیب ترغیب کرد و اکنون من برای کشف حقیقت، در کمتر از 3 فرسنگی شرق خورنج هستم.

بنابر مشاهدات این سیاح، انبوهی ازسنگ های قائم به اشکال نامنظم و به ارتفاع چهار تا پنج پا دیده می گردد که هیچ یک از آنها کوچکترین شباهتی به مرد یا زن و یا حتی نشانه ای شبیه به آنها ندارند و کسی درباره زمان و علت تجمع زیاد آنها در این مکان چیزی نمی داند.

بی توجهی به ظرفیت های گردشگری روستای خورنج در پیرانشهر

متاسفانه در حال حاضر بدون هیچ گونه توجه به قابلیت های توریستی که در روستای خورنج در پیرانشهر امکانش وجود دارد اما در کمال بی توجهی قرار گرفته و زمانی که به سمت آن بروید شاهد فعالیت های بی رویه صنایع و معادنی هستید که در اطراف آن در حال اجرا است و این فعالیت ها می توانند به ظرفیت های گردشگری این منطقه آسیب وارد بنمایند و طبیعت بکر و وجود آثار تاریخی بی نظیر آن را به چالش بکشد.

مدیر میراث فرهنگی و صنایع گردشگری آذربایجان غربی گفته است که قابلیت های طبیعی این می تواند در توسعه گردشگری و مالی روستای خورنج در پیرانشهر نیز بسیار موثر باشد و از همین رو باید از فعالیت های غیر مجاز و بدون کسب مجوز های لازم برای کار بر روی معادن جلوگیری گردد. چرا که گردشگران در پی منطقه ها بکر طبیعی هستند که بتوانند با اقامت در این فضاها با مردم بومی منطقه ارتباطات فرهنگی داشته و با آداب و رسوم آنها آشنا شوند.بدون شک با توجه به اینکه خورنج در زمره روستاهای هدف گردشگری قرار گرفته معرفی مطلوب این روستا می تواند در توسعه مالی و ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه نقش بسزائی داشته باشد.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2124

به "روستای خورنج در پیرانشهر، سرزمین سنگ های افسانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای خورنج در پیرانشهر، سرزمین سنگ های افسانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید