جاهای دیدنی آستارا : زیباترین شهر مرزی ایران را بهتر بشناسیم

به گزارش مجله توسعه دهنده، اگر به نقشه نگاه کنید؛ پشت گوش سمت چپ کشور گربه مانند ما، جایی بین دریای مازندران، کشور کوچک آذربایجان، استان اردبیل و شهرستان تالش، شهری وجود دارد که از زیبایی های طبیعی لطافت دریا، سکوت جنگل، هیبت و عظمت کوه و جوش و خروش رود را دارد و از ساخته های دست بشر، معماری بی نظیر، بازار مرزی و فرهنگ و غذاهای سنتی را توامان به ارث برده است. نام این شهر آستارا است و اگر در بین تمامی شهرهای مرزی ایران زیباترین معرفی شود؛ مخالفت چندانی را برنمی انگیزد. بگذریم؛ در این نوشته سفری مجازی به ساحل غربی دریای مازندران می کنیم و جاهای دیدنی آستارا را از نظر می گذرانیم. اگر برای یک سفر داخلی در پی مقصدی هیجان انگیز است؛ همراهی ما تا انتهای این نوشته خالی از لطف نخواهد بود.

جاهای دیدنی آستارا : زیباترین شهر مرزی ایران را بهتر بشناسیم

آشنایی ابتدایی با آستارا

شاقتصادی ترین شهر استان گیلان و همسایه دیوار به دیوار کشور آذربایجان است. اگر قصد سفر به باکو را داشته باشید باید از دروازه های این شهر عبور کنید.

در گذشته های دور خط مقدم مقابله حکومت وقت ایران در برابر نفوذ کمونیسم بوده و پس از چندی با صادرات گاز به منطقه ها جنوبی شوروی زمینه ساز صلح و برقراری روابط محبت آمیز بین دو کشور شده است.

وجود بنادر، راه های زمینی مناسب و خط راه آهنی که در آینده ای نه چندان دور افتتاح خواهد شد در کنار فروپاشی شوروی و تشکیل چهار کشور تازه سبب تقویت موقعیت اقتصادی این شهر شده و امروزه شریان کوچک اما حیاتی بازرگانی چمدانی ایران به اروپا است. در نتیجه، سفر به این شهر یک تیر و چند نشان است؛ هم از طبیعت بکر بهره می گیرید و هم در یک منطقه ویژه اقتصادی حاضر می شوید. در بندهای زیر مهم ترین جاهای دیدنی آستارا فهرست شده اند.

گردنه حیران؛ دیباچه سفر

آن هایی که از سمت غرب کشور راهی آستارا می شوند و یا اینکه از شرق کشور به جای پیمودن خط ساحلی ابتدا سراغ ارومیه، تبریز یا اردبیل رفته اند و حالا قصد ملاقات مرز و دریا را دارند؛ حدفاصل تونل خروجی اردبیل تا آستارا که چهل کیلومتر است و گردنه حیران نامیده می شود یکی از زیباترین جاده های ایران را می پیمایند.

این راستا از یک طرف مشرف به دره بوده و از طرف دیگر به کوه محدود شده است. در انتهای دره دام ها چرا می کنند و در ارتفاعات زنبورها از شهد گل ها عسل می گیرند. هزاران هزار جلوه پنهان دیگر وجود دارد و اگر خوش شناس باشید گوشه هایی از آنها را در یک لحظه غفلت مه سنگین مشاهده خواهید کرد. بله، اینگونه است؛ جاهای دیدنی آستارا از جاده های منتهی به شهر آغاز می شوند و به استقبال مسافران می آیند.

تالاب استیل؛ میزبان درختان متحرک!

همانطور که در بالا گفتیم تنها اگر از سمت غرب کشور مسافر آستارا باشید با گردنه حیران روبرو می شوید و اگر شانه به شانه دریای مازندران رانده باشید خبری از لاله و دره و مه نخواهد بود. اما جای هیچگونه نگرانی نیست، آن هایی که از سمت رشت و تالش به جاده بزنند، هفت کیلومتر پیش از رسیدن به آستارا با تالاب استیل روبرو می شوند که از همه نظر، یک جاذبه گردشگری درجه یک است؛ آنقدر زیبا، مجذوب کننده و دیدنی که همه ساله پرندگان کمیاب اروپای مرکزی و قطب را به ایران می کشاند.

همچنین، درختان توسکا به جای خاک، ریشه خود را به آب تالاب سپرده اند و با موج آن از طرفی به سویی حرکت می کنند. چشم انداز زیبای جنگلی دوردست، کوه های سر به فلک کشیده، آب و هوای مطبوع و امنیت بالای منطقه را نیز به توصیفات بالا بیافزایید.

ساحل صدف؛ ملاقات با دریا

نمی شود این همه راه تا شمال ایران رفت و حرفی از دریا به میان نیاورد. خوشبختانه در بین جاهای دیدنی آستارا ساحلی وجود دارد که از نظر پاکیزگی، امکانات و امنیت، رقیب داخلی ندارد و هر سلیقه ای را پاسخ می دهد.

آب فوق العاده تمیز است (چیزی که در کمتر سواحل شمال مشاهده می شود)، اتاق استراحت تعبیه شده، پلاژها سرویس می دهند، امکان نصب چادر فراهم است، حضور نجات غریق ملموس بوده و مضاف بر این، فضای مناسب بازی بچه ها نیز در نظر گرفته شده است.

روی هم رفته، اگر سواحل مانند هتل ها با ستاره عیارسنجی می شدند؛ ساحل صدف آستارا پنج ستاره بود. اگر هوس جمع کردن صدف های این ساحل و آبتنی در آن را داشتید باید در ده کیلومتری جاده آستارا به رشت، راهی به دریا بیابید.

پارک جنگلی بی بی یانلو؛ از خانواده جنگل های هیرکانی

پس از ساحل، بد نیست سری به جنگل بزنیم. پنج کیلومتری جاده آستارا به اردبیل یکی از زیباترین پارک های جنگلی استان گیلان به نام بی بی یانلو قرار گرفته است. انبوه درختان بلوط، راش، توسکا، ممرز، افرا، گیلاس، فندق و گردو بافت گیاهی پارک را تشکیل می دهند و جاری بودن رود در بستر سنگی جنگل، به قدرت و فریبندگی آن می افزاید.

امکانات کمپ یک روزه نیز با فراهم آوردن نیمکت، آلاچیق و محل بازی بچه ها فراهم آمده و روی هم رفته، هرآنچه از یک پارک جنگلی بخواهید را در اختیار شما قرار می دهد.

برنامه هایی برای ایجاد امکان اسکی روی چمن، دوچرخه سواری، پینت بال و غذاخوری های سنتی نیز وجود داشته و هیچ بعید نیست در بازدید امسال شما امکان بهره برداری از آن ها فراهم شده باشد.

روستای کوته کومه، آبشار و آبگرم

یکی از ویژه ترین جاهای دیدنی آستارا روستای کوچک کوته کومه است. اگر دوست دارید به روستایی بروید که تنها بیست خانوار جمعیت داشته باشد، یک آبشار را در دل خود پنهان کرده و برای رسیدن به آن تعدادی آبگرم و چشمه را به عنوان راهنما در راستا قرار داده باشد؛ باید خود را به شهر لوندویل در جنوب آستارا برسانید و از آنجا سراغ کوته کومه را بگیرید.

در مجموع با کمتر از بیست دقیقه رانندگی به روستا می رسید. پس از گپ و گفت با محلی ها (اگرچه تالشی زبان اصلی آنها است؛ اما به فارسی و ترکی مسلط هستند) خود را آماده سه الی چهار ساعت پیاده روی جنگلی کنید. شما باید شش کیلومتر در دل جنگل پیشروی کنید و هفتصد و پنجاه متر ارتفاع را بالا بروید. هرجا خسته شدید از آب خنک و زلال چشمه ها بنوشید و از درختان آلو، گلابی، به، فندق و سیب وحشی بهره بگیرید. ثمره تلاش شما مشاهده بلندترین آبشار گیلان و ایران به ارتفاع بیش از صد متر، با نام لاتون است (البته در این مورد بین چند آبشار دیگر از جمله پیران در کرمانشاه اختلاف است).

اگر در فصل سفر راهی روستا شوید که راستا با گردشگران داخلی و خارجی پر شده. همچنین حضور گروه های کوهنوردی و صخره نوردی نیز تا حدود بالایی امنیت را در منطقه برقرار کرده است. اما اگر زمان خاص و خلوتی سفر می کنید، شاید بهتر باشد در این راستا تنها نباشید، زیرا هرچند کم، اما خرس، گرگ و گراز در منطقه وجود دارد.

قله اسپیناس؛ جایی بین تالاب و آبشار

آبشار لاتون که در قسمت پیش شرح آن رفت، آب خود را از بلندای قله اسپیناس دریافت می کند. از نظر موقعیت جغرافیایی نیز، قله بین آبشار لاتون و تالاب استیل قرار گرفته و همین امر گروه های کوه نوردی را وسوسه می کند تا به هر قیمتی شده دو هزار متر در ارتفاعات جنگل پیشروی کنند تا از آنجا زیباترین چشم انداز استان گیلان را مقابل خود قرار دهند. البته، موقعیت جغرافیایی و ارتفاع تنها مولفه هایی نیستند که اسپیناس را در فهرست جاهای دیدنی آستارا قرار داده اند؛ این قله خود پوشیده از بافت گیاهی است و با تغییر فصل رنگ عوض می کند. از این رو، مشاهده آن از دور، راستا حرکت به ارتفاعاتش و تماشای طبیعت بر فراز آن، هر سه زیبا، دلربا و فریبنده هستند.

رود آستارا چای؛ تماشای آنطرف مرز

از دریا، جنگل، آبشار و کوه گفتیم و تنها جای یک رود خالی مانده بود که حالا با نام آستارا چای پر می شود. این رود کوچک مرز طبیعی میان ایران و آذربایجان است و با ماهی سفید، آزاد و بسیاری دیگر پر شده است. اگر از ماهی گیری سررشته داشته باشید و در فصل مناسب به آستارا چای بروید این امکان وجود دارد که به راحتی برای خود ماهی صید کنید و با چشم انداز آن سوی مرز در کناری ماهی دودی میل کنید.

درختان کنار رود، عمق نسبتا کم، جریان لطیف آب و دنیایی از زیبایی، رود آستارا چای را تبدیل به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی آستارا کرده است.

منطقه حفاظت شده حیات وحش آستارا

اگر دوست دار حیوانات هستید و از شرایط عجیب نگهداری آن ها در باغ وحش های سراسر کشور افسردگی گرفته اید؛ شاید بد نباشد سری به منطقه حفاظت شده حیات وحش آستارا بزنید. جایی که صحیح و اصولی چند گونه را نگهداری می کنند و به اصطلاح عملی، اکوسیستم مناسبی پدید آورده اند.

انواع اردک، قو، عقاب، پرستوریال قرقاول و درنا پرندگان منطقه را تشکیل می دهند و سمور، فوک، مرال و گوزن نیز پستانداران پارک هستند. اگر برای آبشار لاتون و روستای کوته کومه به لوندویل بروید، پیدا کردن منطقه حفاظت شده کار دشواری نخواهد بود.

بازار ساحلی آستارا

پس از این همه جاذبه طبیعی، بد نیست سری به بازار ساحلی آستارا بزنیم تا با انبوهی از کالاهای ترک و روس روبرو شویم. البته، انتظار نداشته باشید که از نظر شکل و ظاهر با یک مال مجهز طرف باشید؛ بازار ساحلی آستارا ساده است و در ابتدا حالت بساط داشته؛ اما امروزه در حدود دو هزار فروشگاه کوچک فعال دارد که برای خرید پوشاک و زیورآلات اصل اما ارزان فوق العاده هستند.

برای رسیدن به این بازار کافی است سراغ میدان ملت شهر را بگیرید. در ضمنً، با توجه به نزدیکی بازار به ساحل، پس از خرید می توانید به غذاخوری های اطراف دریا بروید و پس از آن کنار امواج دریا قدم بزنید (البته در اوضاع اقتصادی فعلی، شاید از جنب و جوش بازار کاسته شده باشد).

آستارا، پشت بام ها سفالی

پس از یک دور کامل پیرامون جاهای دیدنی آستارا نوبت به خود شهر و زیبایی هایش می رسد. گاهی اوقات تصاویری از آستارا و معماری خانه هایش به چشم می خورد که اگر نام و نشان نداشته باشد کمتر کسی تشخیص می دهد که این یکی از شهرهای ایران است.

دلیل این امر فرورفتن خانه هایی با سقف سنتی در مه و ارائه تصویری اروپایی در قاب دوربین است. البته، انتظار نداشته باشید که در تمامی شهر با این معماری روبرو شوید؛ اما اگر کمی کنجکاوی را چاشنی سفر خود کنید؛ به طور حتم این زیبایی را به چشم خواهید دید.

کلام آخر درباره جاهای دیدنی آستارا

شایان ذکر است که دیدنی های شهر زیبای آستارا به موارد بالا محدود نمی شود و ما تنها مثال هایی شاخص ارائه کرده ایم. اینکار برای جلوگیری از طولانی شدن نوشته و در حوصله ماندن متن اجرا شده است. اما در اینجا، به طور فهرست وار نام دیدنی های مشابه با موارد بالا را قرار می دهیم تا در صورت مجال، آن ها را نیز در برنامه سفر خود بگنجانید.

دیدنی های طبیعی آستارا

روستا دربند، باغ چای عباس آباد، کوه شنیدان، رود قره سو، رود چلوند، رود دربند، چشمه آبگرم علی داشی، روستا سیبلی، تالاب آق و روستا کانرود.

پارک ها، سواحل، اماکن تفریحی و تاریخی آستارا

تله کابین حیران، باغ پرندگان، مدرسه حکیم نظامی، پارک ساحلی شریعتی (مخیری)، بهشت کاکتوس ها، بقعه های آقا سید علی کیا، شیخ تاج الدین محمد خیوی و پیرقطب الدین، باغ ملی آستارا، قطعه تک آغاج و قلعه شیندان.

در ضمنً، اگر بخت یاری کرد و مسافر آستارا شدید؛ حتما در یک رستوان لونگی مرغ و ماهی و باستیرمای مرغابی را امتحان کنید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2223

به "جاهای دیدنی آستارا : زیباترین شهر مرزی ایران را بهتر بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی آستارا : زیباترین شهر مرزی ایران را بهتر بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید