خبرنگاران مشکل آب شرب 18روستای غیزانیه تا 10روز آینده حل می گردد

به گزارش مجله توسعه دهنده، اهواز - خبرنگاران- معاون طرح و توسعه آب وفاضلاب روستایی خوزستان گفت: مطابق وعده داده شده فاز دوم طرح آبرسانی به غیزانیه تا ابتدای شهریورماه به سرانجام می رسد و مشکل آب شرب ناپایدار 18 روستای این بخش حل خواهد شد

خبرنگاران مشکل آب شرب 18روستای غیزانیه تا 10روز آینده حل می گردد

علی نیسی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران درخصوص آخرین شرایط آبرسانی به بخش غیزانیه بیان نمود: در فاز سوم این طرح نیز قرار است به 24 روستای غیزانیه آبرسانی گردد اما با تکمیل فاز دوم امکان تامین آب شرب وجود دارد، همزمان با اجرای فاز دوم عملیات فاز سوم با لوله گذاری به طول 30 کیلومتر شروع شده است.

وی با اشاره به اینکه فاز سوم طرح آبرسانی توسط بنیاد مستضعفان اجرایی شده است اضافه نمود: مطابق برنامه ریزی اجرا شده فاز سوم این طرح نیز تا آبانماه به انتها می رسد.

معاون طرح و توسعه آب وفاضلاب روستایی خوزستان گفت: فاز دوم طرح آبرسانی به غیزانیه شامل 28 کیلومتر لوله گذاری است که هشت کیلومتر آن قبلا اجرا شده بود درحال حاضر نیز چهار کیلومتر از این فاز باقی مانده است.

نیسی یادآور شد: در راستا بخش غیزانیه لوله های نفتی قرار دارند باوجود همکاری شرکت نفت، اما فرایند کار به دلیل لزوم رعایت مسائل ایمنی تاحدودی کند است اما کوشش می کنیم پیش از موعد این پروژه را به اتمام برسانیم.

وی با اشاره به وجود برخی مسائل اقتصادی در اجرای فاز دوم این طرح گفت: انتظار داریم شرکت نفت در تامین منابع اقتصادی فاز دوم همانند فاز نخست همکاری کند در این خصوص نامه ای به وزیر نفت نیز داده شده است.

معاون طرح و توسعه آب وفاضلاب روستایی خوزستان گفت: وجود معارضان محلی یکی دیگر از مسائل اجرای این طرح بود اما با همکاری مدیران محلی این مشکل نیز رفع و 30 کیلومتر لوله گذاری فاز سوم طرح اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد :17هزار مترمربع آب شرب روزانه غیزانیه از سه منبع رودخانه کارون، کمتوله رامهرمز و شیبان تامین می گردد همچنین 40 دستگاه تانکر به 45 روستای غیزانیه آبرسانی می نمایند.

نیسی بیان نمود: از تمام ساکنان روستاهای غیزانیه درخواست می گردد با صرفه جویی در مصرف آب ما را در اجرای این پروژه کمک نمایند.

اجرای گام دوم طرح آبرسانی به غیزانیه نیازمند 600 میلیارد ریال اعتبار است که 100 میلیارد ریال آن توسط وزارت نفت و بقیه توسط شرکت آب و فاضلاب خوزستان تامین می گردد.

گام سوم این طرح به طول 25 کیلومتر با خط لوله 315 میلیمتر از ایستگاه تقویت فشار نزهه به سمت دهلایه خواهد بود.

بخش عمده ای از مشکل آب شرب روستاهای بخش غیزانیه با تکمیل گام دوم طرح آبرسانی حل می گردد زیرا ایستگاه تقویت فشار نزهه نقطه ثقل بیشتر روستاها است؛ تکمیل گام سوم این طرح نیز در پایدارسازی آب شرب روستاهای شرق غیزانیه تاثیرگذار است.

در گام دوم این طرح نیز قرار است آب شرب روستاهای رامشیر که از چاه های کمتوله آب دریافت می نمایند، از شرق اهواز جدا گردد تا تاسیسات کمتوله به روستاهای شرق اهواز آبرسانی نمایند.

آب شرب بخش غیزانیه شامل دهستان مشرحات و دهستان غیزانیه از سه منبع تامین آب شامل تاسیسات آب شیبان، تاسیسات یادگار امام خمینی (ره) منشعب شده از کانال کوت امیر و تاسیسات کمتوله آب زیرزمینی شهرستان رامهرمز تامین می گردد.

رییس جمهوری نهم خرداد سال جاری به وزیر نیرو دستور داد حل کامل و سریع مشکل آب منطقه غیزانیه اهواز را به صورت مستمر پیگیری کند.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این 96 روستا داشت که برخی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود 80 روستا با حدود 30 هزار نفر جمعیت رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1284

به "خبرنگاران مشکل آب شرب 18روستای غیزانیه تا 10روز آینده حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مشکل آب شرب 18روستای غیزانیه تا 10روز آینده حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید