افتتاح بزرگ ترین موزه جنوب کشور در بوشهر، مونسان: تا پایان دولت دوازدهم به طور مداوم افتتاح خواهیم داشت

به گزارش مجله توسعه دهنده، دکتر علی اصغر مونسان که به این استان سفر کرده است، در این آیین ضمن آرزوی سرافرازی برای ملت ایران گفت: موزه منطقه ای خلیج فارس با محتوایی فوق العاده و ارزشمند در نوع خود بی نظیر بوده و ساخت و بازسازی این موزه خودش یک تاریخ است.

افتتاح بزرگ ترین موزه جنوب کشور در بوشهر، مونسان: تا پایان دولت دوازدهم به طور مداوم افتتاح خواهیم داشت

او اضافه کرد: در دولت دوازدهم با حجم سرمایه گذاری 22هزارمیلیارد تومان، در سه حوزه تخصصی این وزارتخانه پروژه افتتاح کردیم و در حال حاضر 160هزار میلیارد تومان پروژه در کشور فعال است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گردشگری کشور را در ایام کرونا زنده و پویا دانست و شرح داد: وزارتخانه بهره وری بسیار بالا و جایگاه خوبی در کشور دارد، چرا که ما تکیه بر بودجه دولتی نداریم و به دنبال فعال کردن اقتصاد مردمی هستیم.

او اظهار داشت: تا انتها دولت دوازدهم به طور مداوم افتتاح خواهیم داشت و سال 2019 که اوج گردشگری کشور بود نشان داد که این صنعت چه ظرفیت بزرگی می تواند در اقتصاد کشور داشته باشد و بی تردید در آینده گردشگری در کنار نفت، یک اقتصاد مهم و پویا خواهد بود.

دکتر مونسان ساحل بوشهر را از لحاظ کمی و کیفی با کیفیت دانست و گفت: بوشهر همه برکات خداوندی را دارد و ما این آمادگی را داریم که کمک کنیم گردشگری دریایی در این استان رونق بگیرد و همان طور که در دو سال اخیر بوشهر در کشور به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شده است، این موضوع تقویت شود.

او به راه اندازی 2200 واحدی بوم گردی در کشور اشاره کرد و اضافه کرد: اتفاقات فرهنگی خوبی در کشور افتاده و می بینم که با موضوع گردشگری، مهاجرت روستا به شهر معکوس شده و محصولات گردشگری از تاریخی صرف فاصله گرفته و اکوتوریسم، گردشگری کشاورزی و طبیعی سهم خود را در این صنعت پیدا کرده اند.

توجه دولت تدبیر و امید به استان بوشهر

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر نیز بیان نمود: نزدیک به 80 درصد اعتبار تخصیص داده شده برای بازسازی و تجهیز این موزه در یک سال اخیر بوده و این نشان از اهمیت و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و مجموعه استان برای به نتیجه رسیدن این موضوع بوده است.

گراوند با اشاره به تلاش های دولت و انجام کارهای بزرگ با توجه به شرایط اقتصادی و سختی های کنونی، اضافه کرد: ما در بوشهر می توانیم در کنار صنعت نفت و گاز در بخش گردشگری سهم بزرگی را در رشد اقتصادی کشور داشته باشیم.

او بوشهر را خاستگاه آموزش نوین در گذشته دانست و ادامه داد: این استان در کنار جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی به عنوان یک مقصد کاروان راهیان نور است و همچنین در زمینه صنایع دستی توانمندی و ظرفیتی بسیار بالایی دارد.

موزه منطقه ای خلیج فارس با مساحت 3200 مترمربع ساختمان و 13 هکتار حیاط، با اعتباری بالغ بر 410میلیارد ریال در عمارت سفید که محل سرکنسولگری انگلیس (در دوران قاجاریه) بوده، جانمایی شده و به بهره برداری رسید.

موزه منطقه ای خلیج فارس بوشهر دارای 15 گالری مختلف و 530 مترمربع ویترین بوده که در دو طبقه بنا شده و بزرگ ترین موزه در جنوب کشور است.

در این موزه بیش از 2000 شیء تاریخی از پیدایش خلیج فارس تا عصر حاضر و از کرانه و پس کرانه خلیج فارس سامان دهی شده و در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفته است.

در بخشی از حیاط این موزه کشتی پرسپولیس، اولین ناو جنگی ارتش ایران به نمایش گذاشته شده که پرونده این اثر برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شده است.

جانمایی آزمایشگاه بازسازی و تثبیت آثار در این موزه و تجهیز آن با جدیدترین دستگاه های بازسازی آثار برای اولین بار در استان بوشهر، از دیگر نکات مثبت راه اندازی این موزه است که بخشی از اشیای سامان دهی شده در موزه منطقه ای خلیج فارس در این فضای آزمایشگاهی پاک سازی، بازسازی و تثبیت شده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1575

به "افتتاح بزرگ ترین موزه جنوب کشور در بوشهر، مونسان: تا پایان دولت دوازدهم به طور مداوم افتتاح خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح بزرگ ترین موزه جنوب کشور در بوشهر، مونسان: تا پایان دولت دوازدهم به طور مداوم افتتاح خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید