جشنواره نمک، نوزدهمین رویداد فرهنگی صندوق احیا در کاروانسرای دهنمک برگزار گردید

به گزارش مجله توسعه دهنده، جشنواره نمک نوزدهمین رویداد فرهنگی صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی با حضور غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی و نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، بهمن عسگری مشاور مدیرعامل صندوق احیا در امور مالی، مهدی جمال سرپرست اداره کل میراث فرهنگی سمنان در کاروانسرای دهنمک آرادان برگزار گردید.

جشنواره نمک، نوزدهمین رویداد فرهنگی صندوق احیا در کاروانسرای دهنمک برگزار گردید

به گزارش مجله توسعه دهنده به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره برداری از بناهای فرهنگی تاریخی، غلامرضا کاتب نماینده گرمسار در این مراسم، گفت: جشنواره نمک اتفاق خوشایندی است که منجر به معرفی توانمندی ها و ظرفیت های بومی و محلی مردم منطقه شده و تداوم این جشنواره ها که معرف داشته های فرهنگی مردم جای جای ایران اسلامی است، باعث ایجاد نشاط اجتماعی و آشنایی بیشتر با پیشینه های بومی مردم کشورمان می­گردد.

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: احیای بناهای تاریخی نظیر کاروانسرای دهنمک و رونق این بناها با بهره مندی از توانمندی هایی نظیر هنر فعالان صنایع دستی می تواند بر رونق گردشگری کشور بیفزاید و همه مسئولان باید دست به دست هم دهند تا این اتفاق مثبت بیش از پیش ادامه یابد.

مشاور مدیرعامل صندوق احیا در امور مالی در روز ویژه جشنواره یاد شده، نیز در ادامه گفت: هدف از برگزاری جشنواره های فرهنگی صندوق احیاء در بناهای تاریخی در حال بهره برداری، تسری رویدادهای فرهنگی و اتفاقات مثبت در این حوزه و تبدیل این بناها به مراکز فرهنگی، تاریخی و مقاصد گردشگری است.

بهمن عسگری، با اشاره به اثربخشی احیاء بناهای تاریخی در اشتغالزایی، اضافه نمود: صندوق احیا آمادگی آن را دارد که بناهایی نظیر کاروانسرای دهنمک را در قالب فرآیند مزایده در اختیار سرمایه گذاران و علاقه مندان قرار دهد تا با مرمت، احیاء و بهره برداری از آن ها علاوه بر حفظ این ثروت های میان نسلی، به ایجاد اقتصاد مولد در جوامع محلی یاری کند.

او گفت: ترویج فرهنگ احیای ابنیه تاریخی حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی است، صندوق احیاء در آخرین دور از مزایده های خود 19 بنای تاریخی را در 15 استان به مزایده گذاشته است و امیدواریم تا در فرصت­ های پیش رو بناهای بیشتری در چرخه بهره برداری قرار گیرند.

جشنواره نمک از یازدهم الی پانزدهم بهمن ماه در کاروانسرای دهنمک بنای واگذار شده صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخ و فرهنگی برگزار می گردد.

در طول برپایی این جشنواره صنایع دستی استان سمنان نظیر گلیم بافی، قلمکاری، سفالگری و سرامیک، قالبیافی، جاجیم بافی، کلیج بافی، چاقو سازی، برگ بافی، بافتنی های سنتی، چوغا، چلنگری، چادر شب بافی و همچنین در گردشگری غذا، مواردی همچون ته چین گرمسار، دیگی سنگسر و سبزی پلوی سمنانی، ته چین کشمش و لپه سمنان، چرتمه پلو در بخش میراث ناملموس نیز برنامه هایی همچون آیین های پهلوانی، موسیقی سنتی، نوروزخوانی، مهارت های سنتی و شاهنامه خوانی در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 390

به "جشنواره نمک، نوزدهمین رویداد فرهنگی صندوق احیا در کاروانسرای دهنمک برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره نمک، نوزدهمین رویداد فرهنگی صندوق احیا در کاروانسرای دهنمک برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید