بیماری تینیتوس؛ وقتی گوش وزوز می نماید

به گزارش مجله توسعه دهنده، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: در گوش تان مدام صدای وزوز می شنوید؟ دل تان می خواهد گوش تان را از سرتان جدا کنید؟ فکر می کنید صدای خش خش یا ضربه های آهسته می شنوید؟ احتمالا دچار تینیتوس شده اید. از هر پنج نفر یک نفر دچار تینیتوس ذهنی (فقط شما می توانید بشنوید) یا تینیتوس عینی (پزشک تان هم می تواند بشنود) هستند.

بیماری تینیتوس؛ وقتی گوش وزوز می نماید

ممکن است سن تان بالا باشد یا گوش تان در اثر صدای بلند ضربه خورده باشد. شاید هم دارویی مصرف نموده باشید که باعث تینیتوس شده باشد. ممکن است گوش های تان با جرم مسدود شده باشد یا بدن تان سیگنال می فرستد که چیزی نادرست است.

تصلب شرایین

تینیتوس می تواند علامت این باشد که عروق شما در حال مسدود شدن با پلاک هستند و شما در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی هستید. با تنگ شدن عروق، خون مجبور است با نیروی بیشتری در داخل رگ ها و عروق حرکت کند؛ بنابراین ممکن است صدای ضربه در گوش تان بشنوید. اگر این صدا را وقتی که عصبانی هستید یا می ترسید می شنوید مشکل جدی نیست. اگر بیشتر اوقات صدای کوبش قلب تان را در گوش های تان می شنوید باید به پزشک تان بگویید.

فشار خون بالا

فشار خون نشان می دهد قلب شما با چه شدتی باید کار کند تا خون را به گردش درآورد. هر چه فشار خون تان بالاتر باشد، قلب تان سخت تر مجبور است کار کند. تصلب شرایین یکی از دلایل فشار خون بالاست، اما علت های جدی تر دیگری نیز وجود دارد. فشار خون بالا باید قبل از اینکه شما را بکُشد درمان گردد. جریان خون نامنظم نیز می تواند موجب تینیتوس گردد. اگر یکی از عروق باعث گردد رگ های منتهی به مغز یا موجود در مغز باریک یا پیچ خورده شوند، جریان خون مختل خواهد شد و این اتفاق موجب آنوریسم می گردد.

تومور

اگر توموری داشته باشید که به یکی از رگ های خونی در سر یا گردن تان فشار وارد می نماید، ممکن است دچار تینیتوس شوید که به آن نئوپلاسم عروقی می گویند. این تومور ها در طیف خوش خیم تا نسبتا بد خیم قرار می گیرند. نئوپلاسم عروقی نادر است و پزشک متخصص باید آن را تشخیص بدهد. نوروم آکوستیک، تومور های خوش خیمی هستند که آهسته رشد می نمایند و به عصب جمجمه ای می رسند. تینیتوس احتمالا تنها در یک سمت روی می دهد و تعادل و شنوایی تان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بیماری منییِر

تینیتوس می تواند علامت این باشد که در شرف بیماری منییِره هستید. اگر شنوایی خود را از دست داده اید و دچار تینیتوس هستید، مراقب باشید. اگر مشکل شما بیماری منییِره باشید، سرگیجه های تان آغاز می شوند و انگار جهان دور سرتان می چرخد که می تواند 20 دقیقه تا 24 ساعت طول بکشد. ممکن است حالت تهوع نیز داشته باشید. بیماری منییِره در صورت درمان نشدن موجب از دست دادن دائمی شنوایی خواهد شد. بیماری منییِره در اثر تجمع مایعات زیاد در گوش داخلی به وجود می آید. علت این اتفاق معین نیست، اما موجب انسداد، عفونت و یا عملکرد غیرطبیعی سیستم ایمنی می گردد.

آسیب سر و گردن

آسیب ها نورولوژیکی مانند ام اس، ضربه به سر و گردن می توانند موجب تینیتوس شوند. بعضی از آسیب های سر و گردن که با تینیتوس مرتبط هستند، موقتی بوده و احتمالا به فشار آسیب ربط دارند. اما از آنجایی که می توانند به انسداد رگ نیز مربوط شوند، اگر ضربه ای به سر یا گردن تان وارد شده باید پزشک را در جریان قرار دهید.

ناهنجاری مویرگی

ناهنجاری شریانی بیماری نسبتا نادری است که علتش شناخته شده نیست. ناهنجاری های شریانی می توانند پاره شوند، خونریزی نمایند و جریان خون به سمت مغز را کاهش بدهند. گاهی این ناهنجاری می تواند منجر به آنوریسم گردد. این عارضه بین سنین 15 تا 20 سال دیده می گردد. علاوه بر تینیتوس، ممکن است شنوایی یکی از گوش ها از دست برود و صورت بی حس بگردد. این بیماری به طور کلی درمان شدنی است.

اختلال مفصل گیجگاهی فکی

مفصل گیجگاهی فکی به شما این امکان را می دهد تا دهان تان را باز کنید، بجوید و حرف بزنید. این مفصل نسبتا حساس است و به استرس واکنش بدی نشان می دهد. دندان قروچه، بهم فشردن فک و آسیب به آرواره می تواند مفصل گیجگاهی فکی را ملتهب کند. علائم این عارضه علاوه بر تینیتوس، شامل گوش درد، قفل شدن مفاصل فک و درد و تحریک پذیری می گردد. دندانپزشک تان می تواند با دوباره تراز کردن الگوی جویدن تان این اختلال را تسکین بدهد. همچنین شاید لازم باشد تکنیک های ریلکسیشن را یاد بگیرید تا دندان قروچه نکنید یا فک ها را بهم نفشارید.

نتیجه

تینیتوس می تواند علامت این باشد که دارید پیر می شوید یا شاید با صدای بلند با هدفون موزیک گوش نموده اید. شاید هم سفت شدن جرم زیاد در گوش تان به بافت حساس آن آسیب زده است. یا ممکن است علائم بسیار اولیه بیماری قلبی، سکته مغزی، تومور و یا بیماری منییِر را نشان می دهید. عوارض ناشی از آسیب به سر که شامل تینیتوس می شوند باید جدی گرفته شده و کاملا آنالیز شوند. تینیتوس می تواند درمانی به سادگی توقف مصرف بعضی از دارو ها یا کاهش فشار خون داشته باشد. متخصص گوش و حلق و بینی می تواند بهترین راه چاره درمانی را توصیه کند.

منبع: heartyaging

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 345

به "بیماری تینیتوس؛ وقتی گوش وزوز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری تینیتوس؛ وقتی گوش وزوز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید