بیانیه روسیه در واکنش به درخواست آمریکا علیه ایران

به گزارش مجله توسعه دهنده، ایرنا نوشت: وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای بیان کرد که پیشنهاد آمریکا برای ازسرگیری تحریم ها در خصوص ایران، از نظر حقوقی بی ارزش است و چشم اندازی برای اجرا ندارد.

بیانیه روسیه در واکنش به درخواست آمریکا علیه ایران

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، در بیانیه گفته شده است: روز 25 ماه اوت در شورای امنیت، گفت وگویی درخصوص درخواست اخیر آمریکا برای ازسرگیری اجرای قطعنامه های تحریمی در خصوص ایران که پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) لغو شده بود، صورت گرفت.

در بیانیه آمده است: نتیجه گیری قطعی است و هیچ گونه اقدامی بر اساس این درخواست آمریکا در شورای امنیت انجام نخواهد گرفت.

وزارت خارجه روسیه می گوید: شرکای آمریکایی فرصت یافتند تا اطمینان حاصل نمایند که جامعه جهانی ادعای آنها برای استفاده از مکانیسم مربوطه پیش بینی شده در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت را رد می نماید.فقط شرکت نمایندگان در برجام می توانند از این ساز و کار استفاده نمایند.

این گام های واشنگتن، نقض قابل توجه برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت و سبب دلسردی عمومی و قابل محکومیت است.

وزارت خارجه روسیه می گوید: کوشش آمریکا برای تحمیل تفسیر نادرست از قطعنامه 2231 شورای امنیت و طفره رفتن از مسئولیت خود برای نقض آشکار تعهدات خود، از سوی شورای امنیت پذیرفته و حمایت نمی گردد.

در بیانیه یادآوری شده است: چند روز پیش رئیس شورای امنیت سیگنال های رسمی و روشن از بسیاری از اعضای شورای امنیت دریافت کرد که حاکی از رد حق آمریکا برای شروع فرایند ازسرگیری تحریم ها در خصوص ایران بود.

بی ارزش بودن اقدامات طرف آمریکایی ازمنظر حقوقی و تشریفاتی را به این کشور گوشزد کردند که این اقدامات هیچ وجه مشابهی با اهداف حفظ صلح و امنیت جهانی ندارد و نمی تواند قطعنامه هایی را که از مدتها پیش لغو شده است، دوباره به اجرا درآورد. به این ترتیب پیشنهاد آمریکا برای تحریم ایران هیچ چشم اندازی برای اجرا ندارد و پیامدهای حقوقی هم ندارد.

در ادامه بیانیه گفته شده است: جای نگرانی است که مقامهای آمریکایی بجای درس دریافت از آنچه که رخ داد، شورای امنیت و اعضای آن را متهم نموده و در اظهارات خود از چارچوب پذیرفته شده دیپلماتیک خارج شدند.

وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: آمریکا در تنهایی قرار گرفته است همچنان بر رهبری خود اصرار دارد. بدیهی است که جهتی که برای نادیده دریافت واقعیت ها انتخاب نموده اند منجر به تشدید اوضاع می گردد.

در خاتمه بیانیه از آمریکا خواسته شده است این مساله را مورد توجه قرار داده و به جهت درست بازگردد.

به گزارش ایرنا، دولت ترامپ پس از خاتمه دادن به مشارکت خود در برجام، در این ماه بر آن شد تا مانع از خاتمه یافتن محدودیت تسلیحاتی مندرج در پیوست ب قطعنامه 2231 شورای امنیت شوند. از این رو ابتدا یک قطعنامه 13 صفحه ای ارائه دادند که با مخالفت کلی اعضای شورا روبه رو شد، در نتیجه وادار شدند مفاد آن را به کلی حذف و در 4 بند ارائه دهند که هدف اصلی آن تداوم محدودیت تسلیحاتی فعلی ایران بود.

این قطعنامه هم نتوانست حد نصاب لازم برای تصویب را به دست آورد و نیازی به وتوی چین و روسیه نبود. هرچند این دو کشور متحد ایران به این قطعنامه رای منفی دادند.

با تحمل این شکست، مایک پمپئو در 31 مرداد ماه سال جاری با سفر به نیویورک و حضور در سازمان ملل متحد، به عنوان بالاترین مقام به اصطلاح دیپلماسی آمریکا، نامه درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه را به رئیس شورای امنیت ارائه داد.

با گذشت حدود یک هفته از آن، در نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی اعلام شد با توجه به نظر مخالف اکثریت قریب به اتفاق اعضا با درخواست آمریکا، اقدام دیگری برای آن نمی تواند انجام گردد و اینگونه آمریکا بار دیگر در عرصه بین المللی با شکست دیگری در برابر ایران روبرو شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1298

به "بیانیه روسیه در واکنش به درخواست آمریکا علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه روسیه در واکنش به درخواست آمریکا علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید