اگر تهران زلزله بیاید 4.5 میلیون نفر زیر آوار می مانند ، 19 میلیون نفر جمعیت کشور در محلات حاشیه نشین هستند

به گزارش مجله توسعه دهنده، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر گفت: در تهران 4.5 میلیون نفر در مناطقی زندگی می نمایند که اگر زلزله ای با قدرت 6 تا 7 ریشتر به وقوع بپیوندد این افراد زیر آوار خواهند ماند.

اگر تهران زلزله بیاید 4.5 میلیون نفر زیر آوار می مانند ، 19 میلیون نفر جمعیت کشور در محلات حاشیه نشین هستند

به گزارش گروه اجتماعی مجله توسعه دهنده، کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران صبح امروز در نشست تخصصی بهسازی لرز های نسبی ساختمان های متداول شهر تهران گفت: باید اشاره ای به کار های عمده سازمان مدیریت بحران کنم تا آشنایی اولیه با اقدامات این سازمان ایجاد گردد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زلزله محتمل ترین خطر تهدید نماینده تهران است به همین دلیل سامانه تخمین سریع خسارات و تلفات زلزله شهر تهران در حال آماده سازی است.

کرمی محمدی گفت: این سامانه به واسطه سنسور های نصب شده در بخش های مختلف شهر تهران می تواند به سرعت میزان خسارت ایجاد شده و تلفات ایجاد شده را تخمین بزند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران توضیح داد: همچنین سامانه هشدار سریع وقوع زلزله در دست اجرا است که به واسطه همان سنسور ها می تواند تنها چند ثانیه قبل از رسیدن زلزله به شهر تهران ما را خبر کند تا حداقل شیر های گاز و آب بسته گردد.

وی اضافه نمود: همچنین قرار است 130 دکل مخابراتی بزرگ در سطح شهر تهران نصب گردد تا ارتباط پایدار را بعد از وقوع زلزله تامین کند که البته این سیستم در مراحل طراحی اولیه واقع شده است.

کرمی محمدی ادامه داد: یک سیستم دیگر با عنوان سامانه پیش بینی و هشدار سیلاب شهر تهران در دست طراحی است، زیرا در اطراف تهران رودخانه های زیادی وجود دارد که پتانسیل وقوع سیلاب را دارد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: در حال حاضر هشت ایستگاه هواشناسی در ارتفاعات تهران نصب شده است و قرار است ده ایستگاه دیگر هم نصب گردد که وظیفه تشخیص وقوع سیلاب را دارند.

وی اعلام کرد: همچنین کوشش کردیم برای جلوگیری از وقوع سیلاب کانال های جمع آوری آب های سطحی شهر تهران تکمیل شده و پیش از ورود به فصل آبی این کانال ها لایروبی شوند.

کرمی محمدی گفت: یکی دیگر از مسائل شهر تهران موضوع فروریزش و فرونشست است که در تهران فروریزی اهمیت بیشتری دارد، زیرا یکباره رخ می دهد و به تاسیسات شهری آسیب های زیادی وارد می نماید.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه نمود: در کنار طراحی این سامانه ها کمپین شهر آماده را راه اندازی کردیم که بخش های مختلفی از جمله خانه های دوام دارد و همچنین قرار است به داوطلبان آموزش های دوره بحران داده گردد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات سازمان مدیریت بحران بحث مدرسه آماده است که در این طرح شناسه مدارس تهران جمع آوری شده و 1680 مدیر مدرسه آموزش های لازم را دیده و به 12200 دانش آموز آموزش هایی ارایه نموده اند.

کرمی محمدی گفت: این اقدامات در کمتر شهر های جهان وجود دارد و نکته جالب این است که از پانزده سال قبل این اقدامات آغاز شده و اصلا هم ربطی به من ندارد بلکه پیشینیان ما کار را آغاز نموده اند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: 110 پایگاه مدیریت بحران در شهر تهران وجود دارد که در 22 پایگاه لوازم و تجهیزات مورد احتیاج وجود دارد.

کرمی محمدی اضافه نمود: متاسفانه در سال های اخیر چند پایگاه کاربری بحرانی خود را از دست داده آمد و بیشتر به موضوعات ورزشی اختصاص پیدا نموده اند، اما در حال رایزنی هستیم برای پس گیری این پایگاه ها.

وی گفت: یکی از مسائل در بحران ها این است که نحوه مدیریت و ارتباطات میان افراد مسؤول گم می گردد که برای آنکه بتوانیم مدیریت صحیحی داشته باشیم احتیاجمند برگزاری مانور های متعدد برای ایجاد شبکه ارتباطی بحران هستیم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: از میان 60 میلیون نفر جمعیت شهر نشین کل کشور 19 میلیون نفر در محلات حاشیه نشین هستند.

کرمی محمدی اعلام کرد: در تهران 4.5 میلیون نفر در مناطقی زندگی می نمایند که اگر زلزله ای با قدرت 6 تا 7 ریشتر به وقوع بپیوندد این افراد زیر آوار خواهند ماند.

وی با اشاره به اینکه اگر سه مولفه ناپایداری، ریزدانگی و نفوذپذیری در کنار هم به مقادیر مشخصی وجود داشته باشد آن بافت فرسوده معنا پیدا می نمایند گفت: در حال حاضر 1.9 میلیون نفر از شهر تهران در منطقه ای زندگی مینمایند که بافت فرسوده است.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران اضافه نمود: این در حالی است که امروز 2.9 میلیون نفر از جمعیت شهر تهران در منطقه ای ساکن هستند که ناپایداری دارد یعنی 50 درصد بلوک مورد نظر مسکونی بافتی ناپایدار دارد.

کرمی محمدی گفت: در حوزه زلزله در حال حاضر در سازمان نوسازی شهر تهران اقدامات خوبی برای بافت فرسوده در حال اجرا است، اما این اقدام کافی نیست و باید کار موازی دیگری هم انجام گردد.

وی ادامه داد: کار موازی موضوع بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های متداول شهر تهران است که کوشش شده با کار کارشناسی پیش برود و نکته جالب این است که این اقدام را می گردد در سایر مناطق کشور هم اجرا کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: اگر در تهران زلزله ای رخ بدهد در شب هنگام 8 میلیون نفر و در طول روز 12 میلیون نفر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و این بسیار مهم خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 625

به "اگر تهران زلزله بیاید 4.5 میلیون نفر زیر آوار می مانند ، 19 میلیون نفر جمعیت کشور در محلات حاشیه نشین هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر تهران زلزله بیاید 4.5 میلیون نفر زیر آوار می مانند ، 19 میلیون نفر جمعیت کشور در محلات حاشیه نشین هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید