اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی است

به گزارش مجله توسعه دهنده، وزیر بهداشت گفت: اقدامات دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قبل، حین و بعد از وقوع سیل گسترده جنوب استان سیستان و بلوچستان و شهرستان های تحت پوشش این دانشگاه، بسیار ستودنی است.

اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سعید نمکی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و آنالیز مسائل مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان که با حضور جمعی از معاونین و مدیران وزارت بهداشت، رییس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مسئولان استانی و محلی در فرمانداری چابهار برگزار گردید، گفت: باید برای مسائل پس از وقوع سیل نیز آمادگی های لازم را داشته باشیم. خوشبختانه تجربه بسیار گران سنگ ما در مدیریت سیلاب های گسترده بهار سال جاری در 25 استان به طور گسترده و 6 استان به شکل بسیار وسیع تر، به ما یاری خیلی زیادی کرد.

وی افزود: تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تعجب نموده بود که چگونه امکان دارد با توجه به گستردگی سیلاب ها در کشور در بهار سال جاری، بدون یاری خارجی و در شرایط تحریم، حتی یک مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در جهان مطرح شد.

توانسته ایم کمبود های دارویی را به کمتر از یک سوم برسانیم

وزیر بهداشت گفت: اگر ایرانی های خارج از کشور می خواستند در سیلاب های گسترده بهار سال جاری به هموطنان خود در ایران یاری نمایند، امکان تبادل اقتصادی وجود نداشت و در حال حاضر هم، آمریکا به دروغ عنوان می نماید که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، اما برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، به شدت تحت فشار هستیم، اما خوشبختانه با لطف خدا و پشتوانه خون شهدا و دلگرمی از مبانی اعتقادی مان، توانسته ایم کمبود های دارویی را به کمتر از یک سوم روز مشابه سال برسانیم.

نمکی افزود: در حال حاضر تا تیر و مرداد سال آینده، دارو های اساسی و تجهیزات پزشکی مورد احتیاج اتاق های عمل در کشور ذخیره شده و شرکت های دارویی، تا شش ماه اول سال آینده، مواد اولیه دارند.

کار ما در حوزه سلامت، پس از وقوع سیل شروع می گردد

وی یادآور شد: در تجارب پیروز سیلاب های بهار سال جاری، مدل مدیریتی بسیار خوبی به دست آمد که مادران باردار و گروه های آسیب پذیر و بیماران را باید قبل از محاصره سیلاب به محل های امن، منتقل و دارو را به مقدار کافی در مراکز بهداشتی و درمانی ذخیره کنیم و این کار نه تنها علمی بلکه تجربی و ارزشمند است.

تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تعجب نموده بود که چگونه امکان دارد با توجه به گستردگی سیلاب ها در کشور در بهار سال جاری، بدون یاری خارجی و در شرایط تحریم، حتی یک مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در جهان مطرح شد.

وزیر بهداشت تاکید نمود: کار ما در حوزه سلامت، پس از وقوع سیل شروع می گردد. اولین کار ما باید آموزش به مردم باشد. رکن اصلی کار ما، ارائه آموزش همگانی توسط افراد دوره دیده و با روش های درست به مردم است. باید در خصوص سلامت آب آشامیدنی و جمع آوری لاشه های حیوانات اهلی، حتما مراقبت کنیم. در سیل بهار سال جاری تجربه ارزشمندی برای ما در جمع آوری لاشه ها و صورتجلسه آن توسط همکاران بهداشتی ما و ارائه آن به سازمان دامپزشکی کل کشور، بیمه ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دست آمد.

نمکی تاکید نمود: برای مقابله با بیماری مالاریا به جای سم پاشی باید به دنبال شناسایی و درمان زودهنگام موارد ابتلا به مالاریا باشیم چراکه این روش، ارزان ترین، موثرترین و سهل ترین روش کنترل مالاریا است. مالاریا در استان سیستان و بلوچستان، از مرز های مشترک با سایر کشورها، وارد می گردد.

حد نصاب تازه ای برای استان سیستان و بلوچستان و مناطق مختلف آن فراهم کنیم

وی گفت: خوشبختانه دکتر ظفر میرزا وزیر بهداشت پاکستان از دوستان قدیمی بنده است و توافقاتی در زمینه ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی، قرنطینه ها و آزمایشگاه های مشترک مرزی برای کنترل بیماری های واگیر نموده ایم. معتقدیم استان سیستان و بلوچستان، دروازه بان سلامت کشور در یکی ار پرتنش ترین مرز های جغرافیایی با پاکستان است.

وزیر بهداشت از یاری های وزارت بهداشت برای جبران کاستی های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اطلاع داد و گفت: اقدامات خوبی در این منطقه از کشور در حال اجرا است به عنوان نمونه پروژه ساخت بخش بزرگ اورژانس بیمارستان امام علی (ع) چابهار در زمینی با مساحت 3400 متر مربع، پروژه تسهیلات زایمانی با 25 تخت، 16 واحد اسکان برای پزشکان، تبدیل مرکز درمان بستر شهرستان کنارک به بیمارستان 64 تختخوابی و تخصیص 60 نیروی متخصص طرحی به این دانشگاه، بخشی از این اقدامات است.

نمکی تاکید نمود: قبلا هم سه بار گفته ام که استان سیستان و بلوچستان را با یک ضابطه جدید ببینیم. نمی توانیم استان هایی مانند گیلان، مازندران و البرز را با استان ها و مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و جنوب کرمان از نظر نصاب جمعیتی، همسان ببینیم و احتیاج به بازنگری داریم. باید حد نصاب تازه ای برای استان سیستان و بلوچستان و مناطق مختلف آن برای برطرف احتیاج های نیروی انسانی و امکانات آن فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 12 اسفند 1398 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 849

به "اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید