استخراج هزینه معیشت کارگران برای معین دستمزد 99 کلید خورد

دبیر شورای عالی کار با بیان اینکه این شورا از نشست آینده با دستور کار آنالیز دستمزد 99 تشکیل جلسه می دهد، گفت: از هفته آینده استخراج هزینه معیشت ماهیانه کارگران در کمیته دستمزد شروع می گردد.

استخراج هزینه معیشت کارگران برای معین دستمزد 99 کلید خورد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حاتم شاکرمی درباره شروع جلسات آنالیز دستمزد 99 کارگران گفت: چندین جلسه کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار برگزار شده است و طی هفته گذشته این کمیته گزارشی به شورا ارائه داد و شورای عالی کار نیز با توجه به چارچوب های قانونی برای مشخص حداقل دستمزد دو تصمیم اتخاذ کرد.

معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: با توجه به اینکه در مناظره های تلویزیونی اخیراً موضوع مشخص دستمزد منطقه ای مطرح شد که البته بعضی با طرح این موضوع به دنبال حذف حداقل دستمزد بودند، در نهایت با پذیرش نظرات شرکای اجتماعی حاضر در شورای عالی کار یعنی نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت، مشخص دستمزد به صورت منطقه ای و برای صنایع مختلف به صورت جداگانه منتفی شد.

وی با تاکید بر اینکه دستمزد سال آینده کارگران قطعاً به صورت ملی مشخص می گردد، ادامه داد: تصمیم دیگری که در نشست هفته گذشته شورای عالی کار گرفته شد، این بود که از هفته آینده کمیته دستمزد شورا وارد مقوله استخراج هزینه معیشت ماهیانه کارگران گردد.

شاکرمی با بیان اینکه مبنای استخراج هزینه معیشت ماهیانه کارگران، هزینه های نیمه بهمن به بعد است، گفت: شاخص های این هزینه ها با استناد گزارشات مراجع ذی صلاح در سطح ملی و استانی برآورد گردد.

وی با بیان اینکه شورای عالی کار از نشست آینده با دستور کار ویژه دستمزد 99 تشکیل می گردد، ادامه داد: به استاد ماده 41 قانون کار حداقل دستمزد سالانه باید بر مبنای دو شاخص تورم و هزینه زندگی مشخص گردد.

دبیر شورای عالی کار اضافه نمود: شورای عالی کار برای مشخص دستمزد طبق قانون با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت عضو تشکیل جلسه می دهد تا با رعایت اصل سه جانبه گرایی دستمزد مورد توافق به تصویب برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، دستمزد سالانه جامعه کارگری و بیمه شدگان تأمین اجتماعی هر ساله با چانه زنی و توافق نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در شورای عالی کار به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در روز های پایانی اسفندماه مشخص می گردد.

هرساله موضوع مشخص دستمزد کارگران در اسفندماه جدی تر می گردد و نمایندگان شورای عالی کار در چندین جلسه بر سر مشخص دستمزد بحث و مذاکره می نمایند.

مذاکرات مزدی در روز های پایانی اسفندماه نیز حساس تر می گردد به طوری که شخص وزیر کار به عنوان رئیس شورای عالی کار ریاست جلسه را بر عهده می گیرد.

بر این اساس، در واپسین روز های سال گذشته و در 28 اسفندماه پس از تشکیل چندین جلسه این شورا با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی، انتها دستمزد سال 98 کارگران با تصویب شورای عالی کار برای حداقلی بگیران (کارگرانی که در سال نخست ورود به بازار کار قرار دارند) با افزایش 36.5 درصدی، یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان مشخص شد.

همچنین دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار که تحت عنوان سایر سطوح مزدی شناخته می شوند، به میزان 13 درصد نسبت به حقوق پایه 97 به اضافه 261 هزار 118 تومان، افزایش یافت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 فروردین 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 901

به "استخراج هزینه معیشت کارگران برای معین دستمزد 99 کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج هزینه معیشت کارگران برای معین دستمزد 99 کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید