80 درصد سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند

به گزارش مجله توسعه دهنده، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: ایران از معدود کشورهایی است که بیش از 80 درصد از سایت های داخلی را در داخل کشورش میزبانی می کند.

80 درصد سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

بهزاد اکبری با بیان اینکه طی چند سال گذشته در بحث زیرساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خیلی خوبی اجرا شده است، گفت: پهنای باند در همه کشور قابل دسترس و تمامی شهرها و در بخش قابل توجهی از روستاها، به این مهم دسترسی دارند.

وی با بیان اینکه رشد بسیار خوبی در ترافیک مصرفی کاربران داشته ایم، ادامه داد: از سال 95 که متوسط سرانه مصرف ترافیک دیتا در کشور 8.1 گیگابایت در ماه بود این میزان در حال حاضر به 17.5 گیگابایت در ماه رسیده است و به عبارتی ما از سال 95 به طور متوسط رشد 80 درصدی سالیانه را در مصرف ترافیک دیتا شاهد بوده ایم.

اکبری افزود: متوسط رشد جهانی ترافیک دیتا حدود 25 درصد و در حوزه خاورمیانه 35 درصد است که این نشان می دهد ما رشد بسیار خوبی در ترافیک دیتای کشور داشته ایم و با دسترسی پهن باند و توسعه های اجرا شده در یکسری خدمات ابری و پلتفرم ها هم رشد قابل توجهی را در کشور شاهد بوده ایم.

عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت توضیح داد: متناسب با توسعه لایه دسترسی اجرا شده در بخش زیرساخت های ارتباطی، در لایه شبکه بک بن هم توسعه های خوبی اجرا شده است به نحوی که در سال 94 حدود 650 گیگابیت ظرفیت شبکه بک بن ارتباطات زیرساخت کشور بوده که این میزان در سال 99 به 30 ترابیت بر ثانیه رسیده است.

وی با اشاره به میزان رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین الملل در کشور نیز گفت: در بخش بین الملل در سال 92 حول وحوش 80 گیگابیت برثانیه ظرفیت داشتیم که هم اکنون این میزان رشد قابل توجهی داشته و به بیش از 4 ترابیت برثانیه رسیده و همراه با رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین الملل هم به لحاظ ظرفیتی و هم به لحاظ تنوع راستا که از راستاهای مختلفی ارتباطات بین الملل برقرار است، این بخش هم توسعه خوبی پیدا نموده است.

اکبری توضیح داد: رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشو با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است و ما از معدود کشورهایی هستیم که بیش از 80 درصد از سایت های ایرانی را در داخل کشور میزبانی می کنیم. شاید معدود کشورهایی مثل چین و آمریکا چنین وضعیتی داشته باشند.

وی اعلام نمود: اما در بخش زیرساخت های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی روبرو هستیم این کمبودها در کنار بحث تحریم های ظالمانه و محدودیت هایی که ایجاد شده مسائل را بیشتر نموده است.

به گفته اکبری، مهم ترین مشکل در صنعت مراکز داده، مسائل مالی و بخشی فنی است و رویکرد غلط این بوده که هر سازمان دولتی و خصوصی خودش به دنبال ایجاد یک مرکز داده مستقل برای فعالیت خود بوده که با تحولات ارزی این کار قابل توجیه نیست.

وی یکی دیگر از مسائل را کمبود مراکز داده با مقیاس بالا مطرح نمود و افزود: مساله دیگر حضور در بازارهای جهانی است که علی رغم موقعیت استراتژیک و خوبی که در منطقه داریم، این صنعت فقط در داخل کشور ارائه خدمت می نماید و در بازارهای جهانی سهمی نمی برد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1617

به "80 درصد سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد سایت های ایرانی در داخل کشور میزبانی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید