ضریب بازیافت سه میدان گازی افزایش می یابد

به گزارش مجله توسعه دهنده، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از شروع عملیات اجرایی احداث ایستگاه های تقویت فشار هما و وراوی و مرکز تفکیک تابناک اطلاع داد و گفت: با اجرای این سه طرح با سرمایه گذاری 281 میلیون یورویی بخش غیردولتی، تامین پایدار خوراک پالایشگاه پارسیان تضمین می گردد.

ضریب بازیافت سه میدان گازی افزایش می یابد

به گزارش خبرنگاران، رامین حاتمی امروز در آیین عملیات اجرایی طرح های احداث مرکز تفکیک تابناک و ایستگاه های تقویت فشار گاز هما و وراوی گفت: پالایشگاه پارسیان در سال های 82 و 85 در دو فاز و با مجموع دبی 79 میلیون مترمکعب در روز از گازهای فراوریی میدان های تابناک، هما، وراوی و شانول، راه اندازی شده است که پارسال زنجیره ارزش این بخش با راه اندازی بخش بازیابی اتان پارسیان و سپهر کامل شد و ارزش محصولات به حداکثر رسید.

وی اضافه نمود: با توجه به افت میدان ها و اهمیت این مجموعه به منظور تأمین خوراک پایدار، الزاماتی از سوی وزارت نفت برنامه ریزی و پیگیری شد که امروز عملیات اجرایی نخستین حلقه از مجموعه اقدام های برنامه ریزی شده شروع خواهد شد. این طرح شامل احداث ایستگاه های تقویت فشار هما و وراوی و مرکز تفکیک تابناک و تأسیسات جانبی است که با استفاده از سرمایه گذاری بخش غیردولتی به میزان 281 میلیون یورو اجرایی می گردد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با بیان اینکه در این طرح افزون بر احداث دو ایستگاه تقویت فشار و یک مرکز تفکیک، حدود 88 کیلومتر خطوط لوله جدید، 90 کیلومتر خطوط انتقال برق و چهار ایستگاه فشار قوی و فوق توزیع احداث خواهد شد، اظهار کرد: با اجرای این طرح شاهد افزایش ضریب بازیافت از میدان های هما و وراوی به ترتیب به مقدار 34 و 16 درصد خواهیم بود و این در حالی است که در میدان تابناک افزون بر افزایش 3 درصدی ضریب بازیافت، بهبود کیفی خوراک پالایشگاه را نیز خواهیم داشت.

حاتمی رسالت اصلی وزارت نفت در افزایش ضریب بازیافت را استفاده حداکثری از منابع خدادادی زیرزمینی برای تأمین خوراک پایدار پالایشگاه ها خواند و با بیان اینکه در کنار موارد عنوان شده، دوره نگهداشت فراوری در سه میدان افزایش می یابد، گفت: با اجرای این پروژه میلیاردها مترمکعب گاز اضافه بر شرایط فراوری طبیعی خواهیم داشت و حدود 22 میلیون بشکه مایعات نیز فراوری خواهیم کرد.

وی توضیح داد: این طرح افزون بر استفاده از توان مهندسی و اجرایی شرکت های داخلی با سرمایه به کل ایرانی است که همه بازپرداخت سرمایه گذاری های اجرا شده نیز از محل تأمین خوراک به پالایشگاه پارسیان و سپهر بازیافت می گردد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اضافه نمود: احداث ایستگاه تقویت فشار شانول و توسعه میدان های مستقل گازی همجوار پالایشگاه شامل ارم و پازن نیز با مجموع دبی 30 میلیون مترمکعب در دستور کار شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار می گیرد.

مذاکرات قراردادی؛ منوط به تایید پیشنهادهای فنی و مالی E&Pهای ایرانی

همچنین رضا دهقان - معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تفاهم های انجام با شرکت های اکتشاف و فراوری ایرانی برای مطالعه میدان نفتی آزادگان، گفت: در صورتی که پس از انجامم مطالعات، پیشنهادهای فنی و مالی این شرکت ها به تایید شرکت ملی نفت برسد، مذاکرات قراردادی شروع می گردد.

وی گفت: در سال های اخیر توسعه این میدان در عمل در بخش شمالی و جنوبی دنبال شده است. با اجرای طرح توسعه بخش شمالی میدان آزادگان از سوی شرکت ملی نفت چین (CNPC)، ظرفیت فراوری این میدان در سال 95 به 75 هزار بشکه در روز رسید که تا به امروز این ظرفیت حفظ شده و فراوری ادامه دارد.

وی ادامه داد: در بخش جنوبی نیز شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران رأساً توسعه میدان را در قالب امضای قراردادهای متعدد پیمانکاری، توسعه در بخش حفاری، بخش روسطحی، تأسیسات و ... در دستور کار قرار داد و سال گذشته، تکمیل کار توسعه در میدان آزادگان جنوبی به شرکت پتروپارس واگذار شد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: امروز ظرفیت فراوری روزانه میدان های آزادگان جنوبی و آزادگان شمالی به ترتیب 140 هزار بشکه و 75 هزار بشکه است که در مجموع ظرفیت فراوری روزانه این میدان را به رقم 215 هزار بشکه رسانده است.

دهقان گفت: پس از برجام با در اختیار داشتن مطالعات توسعه ای چند شرکت نفتی معتبر بین المللی درباره میدان آزادگان قصد داشتیم سرعت عمل بیشتری را برای توسعه این میدان در نظر بگیریم که متأسفانه خروج آمریکا از برجام شرایط را به گونه دیگری رقم زد.

وی به ایده حضور شرکت های اکتشاف و فراوری ایرانی و بهره مندی از ظرفیت های فنی، مهندسی، مدیریتی و حتی سرمایه ای این نوع شرکت ها برای عبور از بحران پیش آمده اشاره نمود و اضافه نمود: طبق آنالیز های اجرا شده میدان آزادگان در دو بخش شمالی و جنوبی واقع شده است که بخش جنوبی آن به لحاظ ظرفیت مخزنی حدود دو برابر بخش شمالی است، بنابراین این فرضیه محتمل خواهد بود که بخش جنوبی میدان به دو بخش مرکزی و جنوبی تقسیم گردد و شرکت های اکتشاف و فراوری ایرانی مطالعات توسعه ای خود را در این سه بخش متمرکز نمایند.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: در حقیقت امضای این تفاهم نامه تعیین می نماید آیا این تقسیم بندی عملی و اجرایی است و اینکه در صورت عملی بودن آیا به لحاظ فنی و مالی توجیه پذیر خواهد بود یا خیر.

به گفته دهقان، مطالعاتی که از سوی شرکت های اکتشاف و فراوری ایرانی انجام می گردد با همراهی شرکت ملی نفت ایران است. به این منظور کمیته فنی مشترکی برای هر سه بخش میدان و کمیته فنی مشترکی برای کل میدان در نظر گرفته شده است که وظیفه اصلی آن، آنالیز حفظ یکپارچگی توسعه و بهره برداری میدان از نظر مخزنی، سرمایه گذاری و مدیریتی است، بنابراین اگر نتیجه بخش بودن انجام مطالعات برای شرکت ملی نفت ایران محرز و در صورتی که پیشنهادهای فنی و مالی از سوی شرکت ملی نفت ایران تایید گردد، مذاکرات قراردادی با این شرکت ها شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1775

به "ضریب بازیافت سه میدان گازی افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضریب بازیافت سه میدان گازی افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید