10 کاخ سلطنتی و دیدنی تهران

به گزارش مجله توسعه دهنده، برخی از کاخ های قاجاری تهران در دوره های بعد به فضاهای آن ها اضافه شد و بازسازی هایی در آن ها صورت گرفت و مورد استفاده قرار گرفتند.

10 کاخ سلطنتی و دیدنی تهران

برخی از کاخ های دیدنی تهران نیز ویران شدند و به جای آن ها کاخ های جدیدی در دوره پهلوی از نو ساخته شد تا شکوه این حاکمیت بیشتر در چشم جهان دیده گردد. کاخ هایی که از دوره قاجار برجای مانده است نسبت به ساخته های دوره پهلوی ساده تر هستند.

به این دلیل که ایران دوره پهلوی سعی در بازگشت شکوه حکومت های باستانی را داشت و با کشورهای خارجی بیشتری نسبت به عصر حاکمیت قجر روابط سیاسی داشت، به این منظور کاخ های مورد استفاده عصر خود را هر چه باشکوه تر در چشم سیاستمداران جهان، نشان می داد.در این مطلب سعی داریم به معرفی 10 کاخ سلطنتی و دیدنی تهران بپردازیم :

1-کاخ گلستان

از جاذبه های گردشگری تهران کاخهای تهران است که مجموعه کاخ موزه گلستان ، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد.

کاخ موزه گلستان روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ می درخشید . سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام ،در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد .

شاه طهماسب اول صفوی (930-984) نخستین پادشاهی بود که در سفرهای خود به قصد زیارت مقبره حضرت عبدالبزرگ دستور داد بارویی به طول یک فرسخ به دور قصبه تهران احداث گردد. پس از او شاه عباس صفوی در قسمت شمالی حصار طهماسبی چهار باغ و چنارستانی احداث نمود که بعدها دیوار بلندی گرد آن بنا کرده و عمارات مقر سلطنتی را در داخل آن ساخته، ارگ نامیدند .

2-کاخ سعدآباد

مجموعه کاخ موزه سعدآباد در پهنه پر طراوت کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند, بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران واقع شده که یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت دارد.سعدآباد که از شمال با کوههای البرز,از مشرق با گلابدره, از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد, در زمان قاجار, محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.

پس از کودتای 1299, در وسعتی تازه و الحاق باغ های مختلف, به اقامتگاه تابستانی رضاخان اختصاص یافته,کاخ و کوشک هایی به مناسبت و ضرورت های گوناگون در جای جای این پهنهء برتافته از درختان کهن و سپیدار و سرو, به فاصله ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ, هرکدام به سبک و شیوه ای در معماری رسیده است.

3-کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه در منطقه نیاوران بی شک یکی از زیباترین آثار تاریخی تهران است. حوادث مهم و تصمیمات سرنوشت سازی که در پشت دیوارهای مستحکم این قصر صدوپنجاه ساله تهران رخ داده، توانسته است راستا تاریخ معاصر را تغییر دهد.دهکده نیاوران همواره یکی از بخش های ییلاقی شهر تهران بوده است. این منطقه در دوره قاجار نیز مورد توجه شاهان و دولتمردان قرار گرفت. ناصرالدین شاه در سال 1267هـ.ق حاج علیخان حاجب الدوله را مامورِ ساختِ عمارت صاحبقرانیه در باغ نیاوران کرد.

4- کاخ نیاوران

کاخ موزه نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران واقع شده است که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.اکنون محوطه کاخ شامل کاخ اختصاصی نیاوران و موزه پارچه و لباس های سلطنتی، کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران، باغ کتیبه ها و گلخانه ها می باشد.

5-کاخ شهربانی

کاخ شهربانی ساختمانی است که در میدان مشق (باغ ملی) در مرکز شهر تهران برای اداره شهربانی تهران ساخته شد. بنای کاخ شهربانی در در سال 1315 خورشیدی ساخته شد.در ساخت بنای عمارت شهربانی تهران، تاثیر سبک معماری نئوکلاسیک اروپایی به چشم می خورد. ورود این سبک به ایران مربوط به عصر صنعت و آغاز حکومت رضاشاهی است. سبک معماری نئوکلاسیک را معمارانی چون آندره گدار و نیشر، در ایران رواج دادند و معماران ایرانی نیز در ساخت و سازهای سال های 1306 تا 1318 متاثر از این سبک به فعالیت های هنری خود پرداختند، که عمارت شهربانی، یکی از بناهای ارزشمند باقی مانده از آن دوره است.

6-کاخ فرح آباد

کاخ فرح آباد یا قصر فیروزه در تهران، خاتمهی خیابان پیروزی واقع شده است.این کاخ مربوط به دوره قاجار در دوشان تپه به دستور مظفرالدین شاه قاجار ساخته شد.کاخ سلطنتی فرح آباد در سال 1281 خورشیدی در دهکده فرح آباد، در شرق تهران آغاز شد و پس از دوسال به خاتمه رسید.قصر فیروزه با الگو دریافت از طرح کاخ تروکادرو پاریس، به شکل نیم دایره و با چند ردیف ایوان های روباز دورتا دور ساختمان ساخته شد. گنبدی فیروزه ای بر سقف کاخ قرار گرفته است.باغ و کاخ فرح آباد در اصل از سه محوطه مختلف تشکیل شده است . محوطه اول، محل سکونت مستخدمان قصر و یک اصطبل آجری ، محوطه دوم، باغ کوچک و محوطه سوم نیز باغ و استخر بسیار بزرگی بوده است .

7-کاخ مظفری

کاخ مظفری تهران ، از جمله جاذبه های تاریخی این شهر بوده که در محله ای نام آشنا به نام دارآباد واقع شده است. این کاخ زیبا، در دو طبقه و با الهام از سبک معماری فرانسوی ساخته شده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که این عمارت، تنها کاخ قاجاری با سقفی بیضی است. گچ بری ها و آیینه کاری های مشرف به آبنمای قرار گرفته در وسط حیاط، در نوع خود بی نظیر می باشند. همچنین، آبنمای آبی رنگ بسیار زیبایی به شکل کلاه خود جنگی در مقابل در ورودی ساختمان نظر شما را به خود جلب می کند.

8-کاخ دادگستری

کاخ دادگستری، بنای تاریخی و اصلی دادگستری در ایران است که در تهران، خیابان خیام واقع شده است.ساخت کاخ دادگستری در زمان صدرالاشراف، دومین رییس عدلیه زمان پهلوی به مناقصه گذاشته شد و به شرکت اشکودا از چکسلواکی واگذار گشت.ساخت بنای کاخ دادگستری در سال 1317 خورشیدی آغاز شد اما پس از دو سال به دلیل جنگ جهانی دوم متوقف گشت. این بنا در نهایت در سال 1325 خورشیدی با حضور قوام السطنه افتتاح شد.بنای کاخ دادگستری در سبک معماری نوکلاسیک و توسط گابریل گورکیان، معمار سرشناس ارمنی، طراحی شده است.

9-کاخ بهارستان

کاخ بهارستان یا عمارت مجلس شورای ملی در تهران میدان بهارستان واقع است. کاخ بهارستان از نظر معماری مظهر سبک معماری محکم و پایدار با ترکیبی از سنت و تجدد در ارگ حکومتی تهران بوده است . میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی در سال 1289 قمری تصمیم به ساخت عمارت های بزرگ از جمله کاخ بهارستان در اراضی بهارستان گرفت. وی به فکر تغییر سیمای شهر تهران بود. مهمترین این ساختمان ها، عمارت بهارستان یا کاخ بهارستان محل زندگی سپهسالار بود.

10-کاخ ثابت پاسال

بزرگترین خانه تاریخی تهران کاخ ورسای ایران یا همان کاخ ثابت پاسال است که قدمت آن به دوره پهلوی باز می گردد. معماری این خانه از قصر لو پتی تریانون در ورسای فرانسه الگو گرفته شده است.این خانه به واسطه وسعت 11 هزار و 543 متر مربعی اش گران ترین و بزرگ ترین خانه شهر تهران لقب گرفته است؛ آن هم در یکی از گران ترین نقاط شهر تهران در خیابان جردن.کاخ ثابت پاسال در دوره پهلوی ساخته شد و گفته می گردد با دوران نخست وزیری هویدا هم رده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1695

به "10 کاخ سلطنتی و دیدنی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کاخ سلطنتی و دیدنی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید