10 اشتباه رایج در انتخاب رشته که به کارگیری آن ها ممنوع است!

به گزارش مجله توسعه دهنده، یک مشاور تحصیلی درباره اشتباهات رایج در انتخاب رشته و روش به کارگیری صحیح آن ها توضیح داد.

10 اشتباه رایج در انتخاب رشته که به کارگیری آن ها ممنوع است!

محمدرضا پور دستمالچی گفت: انتخاب رشته کنکور سراسری از 17 مرداد آغاز می شود و داوطلبان نباید تکنیک هایی که گفته می شود را استفاده کنند.

او افزود: اولین خطا در انتخاب رشته این است که فرد نباید بدون اطلاعات کافی دست بکار شود، مثلا مشاوری مدعی می شود که فردی با رتبه 5 هزار پزشکی قبول شده و دیگر نمی گوید سهمیه هم برای او لحاظ شده است.

این مشاور تحصیلی افزود: نباید بدون توجه به اطلاعات دانشگاه ها انتخاب رشته کرد، مثلا مشاوری به داوطلبی می گوید در دانشگاه ارتش پزشکی بخوان، اما به او نمی گوید که شرایط سخت محیط دانشگاه چیست؟.

پور دستمالچی اعلام نمود: شرط سوم این است که نباید بدون اطلاع از سطح دوره ها انتخاب رشته کرد، مثلا مشاوری می گوید که شبانه یعنی کلاس های دانشگاه در شب برگزار می شود، اما این موضوع غلط است و کلاس های شبانه با کلاس های روزانه برگزار می شود و دانشجویان هر دو دوره در کلاس یک استاد و با یک زمان مشابه خواهند نشست.

او افزود: مشاوره کنکور به هیچ عنوان نباید جای داوطلب کد رشته ها را وارد سایت کند؛ چرا که کار مشاور این نیست و قدرت تصمیم گیری باید به متقاضی اختصاص داده شود.

این مشاور تحصیلی اضافه کرد: نباید بدون آگاهی از خود انتخاب رشته کرد و وظیفه مشاور راهنمایی کردن است؛ بنابراین نباید به هیچ عنوان انتخاب رشته داوطلب کنکور را انجام دهد، این وظیفه بر عهده داوطلب کنکور است.

او اعلام نمود: ششمین اشتباه این است که نباید با توجه به شایعات انتخاب رشته کرد، مثلا هم تراز سازی و بومی گزینی و دو نظام شدن کنکور حرف های غلطی است که برخی مشاوران با رهنمایی های غلط داوطلبان را سردرگم می کنند.

این مشاور کنکور گفت: هفتمین عامل این است که نباید سطحی رشته ها را انتخاب کنیم، بلکه حتما رشته های شبیه به هم و آنهایی که شرایط ادامه تحصیل را دارند شناخته شوند.

پور دستمالچی تاکید کرد: باید انتخاب رشته متناسب با ویژگی های شخصیتی، علاقه و استعداد انجام شود و داوطلب هر رشته ای را انتخاب نکند.

او گفت: نباید با وعده و وعید انتقالی انتخاب رشته کرد، یعنی داوطلب هر شهرستانی را به نیت اینکه بعدا انتقالی خواهد گرفت، انتخاب کند؛ چرا که انتقالی دانشگاه از شهری به شهر دیگر کار سختی است.

این مشاور تحصیلی ادامه داد: دهمین نباید این است که انتخاب رشته معجزه نیست و اصول علمی دارد و باید از همان ابتدا با رشته ها و مشاوران انتخاب رشته آشنایی کامل کسب کنید.

خبرنگاران علمی پزشکی دانشگاه و کنکور

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2229

به "10 اشتباه رایج در انتخاب رشته که به کارگیری آن ها ممنوع است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 اشتباه رایج در انتخاب رشته که به کارگیری آن ها ممنوع است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید