الماس ها بهترین دوستان یک سلول هستند!

به گزارش مجله توسعه دهنده، دانشمندان از ذرات ریز الماس و یا نانوالماس ها برای اندازه گیری انتقال دمای درون سلول های زنده استفاده می نمایند که باعث ایجاد ابزارهایی جدید برای تشخیص سرطان و روش های درمان آن می گردد.

الماس ها بهترین دوستان یک سلول هستند!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، تاراس پلاخوتنیک از دانشکده ریاضیات و فیزیک دانشگاه کوئینزلند (Queensland)، با همکاری دانشگاه اوزاکا (Osaka) و دانشگاه ملی سنگاپور با رویکردی غیرمعمول این اندازه گیری ها را تسهیل کردند.

دکتر پلاخوتنیک می گوید: ما نانوالماس ها را با یک پلیمر گرماده پوشاندیم که در صورت تابش نور از لیزر، چنین ذراتی می توانند باعث فراوری گرما شوند و همچنین به عنوان دماسنج عمل نمایند و این امر باعث می گردد که راهنمایی حرارتی فضای داخلی سلول محاسبه گردد. این پیشرفتی قابل توجه است زیرا اگرچه سلول واحد تشکیل دهنده اساسی تمام موجودات زنده است اما هنوز مطالعه بعضی خصوصیات آن کاری سخت است.

ضریب انتشار حرارت سلول (سرعتی که دما هنگام جریان از یک سمت گرم سلول به سمت سرد دارد) موضوعی نامشخص بود اما اکنون ما قادر به معین ضریب حرارتی درون سلول های زنده با دقتی حدود 200 نانومتر هستیم که فوق العاده دقیق است.

این سطح از دقت باعث می گردد تا بتوان حرارت بخش های مختلف سلول را اندازه گیری کرد. از بین رفتن این شکاف علمی موضوعی مهم برای توسعه درمان های حرارتی و هدف قرار دادن سلول های سرطانی و باکتری ها است و همچنین به یافتن پاسخ سوالات اساسی در خصوص عملکرد سلول یاری می نماید.

دکتر پلاخوتنیک می گوید: اختراع این گروه تا به امروز نتایج فوق العاده ای نشان داده است. به عنوان مثال ما دریافتیم که سرعت انتشار گرما در سلول ها، همانطور که در آزمایشات ما اندازه گیری شد، چندین برابر کندتر از آب خالص بود.

مادوکا سوزوکی(Madoka Suzuki)، دانشیار دانشگاه اوزاکا می گوید: کاربردهای این فناوری جدید برای تعدادی از مسائل پزشکی امیدوار نماینده است.

دکتر سوزوکی می گوید: این تحقیقات نشان می دهد که ذرات ما سمی نیستند و می توانند درون سلول های زنده مورد استفاده قرار گیرند و علاوه بر بهبود درمان های حرارت محور برای سرطان، این فناوری می تواند به درک بهتر مسائل متابولیسمی مانند چاقی یاری کند.

این موضوع همچنین می تواند برای تحقیقات بنیانی سلول، به عنوان مثال برای نظارت بر واکنش های بیوشیمیایی در هنگام رخ دادن مورد استفاده قرارگیرد. انواع مختلفی از درمان های موثر در پیش است و ما مشتاقانه منتظر دیدن عملکرد این فناوری در واقعیت هستیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1564

به "الماس ها بهترین دوستان یک سلول هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الماس ها بهترین دوستان یک سلول هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید