کشف سیاهچاله ای 40 میلیارد بار بزرگتر از خورشید

به گزارش مجله توسعه دهنده، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، ستاره شناسان انستیتو مکس پلانک در رصدخانه دانشگاه مونیخ بزرگترین سیاهچاله در کهکشان همسایه را به وسیله اندازه گیری مستقیم حجم آن رصد کرده اند.

کشف سیاهچاله ای 40 میلیارد بار بزرگتر از خورشید

این سیاهچاله در فاصله 700 میلیون سال نوری از زمین و در خوشه کهکشان های Abell85 در صورت فلکی Cetus واقع شده است. سیاهچاله مذکور 40 میلیارد بار بزرگتر از خورشید است.

در فرضیه کوچکترین سیاهچاله 22 میکروگرم است. این در حالی است که محققان انستیتو مکس پلانک به رهبری رالف بندر سیاهچاله ای کشف کرده اند که بزرگتر از کل خوشه های ستاره ای ابرهای کوچک و بزرگ ماژلانیک است.

محققان با استفاده از اطلاعات فوتومتری و طیف سنجی ثبت شده توسط Very Large Telescope این سیاهچاله را کشف کرده اند. ابرسیاهچاله مذکور در مرکز کهکشانی به نام Holm15A در خوشه Abell85 واقع شده است که متشکل از 500 کهکشان جداگانه است. Holm15A نیز خود کهکشان سنگینی است و حجم آن 2 هزار میلیارد بار بیشتر از خورشید است.

با وجود منطقه مرکزی آن بسیار متراکم و محو است و عرض آن 15 هزار سال نوری است. به همین دلیل دانشمندان به وجود سیاهچاله در این منطقه مشکوک شدند. آنها توانستند به وسیله حرکت ستارگان و گازها به طور مستقیم حجم سیاهچاله را از فاصله 700 میلیون سال نوری اندازه گیری کنند.

محققان در مرکزHolm15A نوری خمیده کشف کردند که نشان می داد ستارگان این منطقه به دلیل رویدادی از آنجا بیرون رانده شده اند. یکی از دلایل احتمالی این امر ادغام 2 کهکشان با سیاهچاله هایی در مرکز آنها است. همزمان با نزدیک شدن سیاهچاله های مرکزی به یکدیگر، ستارگانی که در اطراف آنها قرار دارند، بیرون رانده می شوند و در عوض مقدار اندکی گاز به جای آنها باقی می ماند تا ستارگان جدید را به وجود بیاورند.

جنز توماس که مدل های رایانشی دینامیکی را در این پژوهش فراهم کرده می گوید: نسل جدید شبیه سازی های رایانشی از ادغام کهکشان ها به ما کمک می کند ویژگی های این رویداد را نیز پیش بینی کنیم.

محققان امیدوارند با مطالعه ساختار Holm15A حجم سیاهچاله در مرکز دوردسترین کهکشان ها را اندازه گیری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 744

به "کشف سیاهچاله ای 40 میلیارد بار بزرگتر از خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاهچاله ای 40 میلیارد بار بزرگتر از خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید