کشف خمره سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی در کردکوی

به گزارش مجله توسعه دهنده، سارا اخوت معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان از کشف یک عدد خمره سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی در حوالی شهرستان کردکوی اطلاع داد.

کشف خمره سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی در کردکوی

به گزارش مجله توسعه دهنده به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، سارا اخوت معاون میراث فرهنگی استان امروز 23 مهر 97 با اعلام این خبر گفت: این اتفاق روز گذشته زمانی روی داد که یکی از کشاورزان منطقه در حال شخم زمین زراعی خود برای انجام فعالیت های کشاورزی بود که بلافاصله به محض رویت این ظرف سفالی، نیروی انتظامی و اداره میراث فرهنگی را از این امر آگاه کرد.

او اضافه نمود: با اعلام گزارش، کارشناسان میراث فرهنگی استان با حضور در منطقه مورد نظر، عملیات آزاد سازی، مستند نگاری، حفاظت اولیه و انتقال این خمره سفالی به موزه باستان شناسی گرگان صورت پذیرفت.

اخوت ادامه داد: بر طبق مطالعه اجرا شده اولیه؛ کاربرد این خمره ها که محل ذخیرۀ آذوقه بوده، بر اساس فرم شناسی و تزئینات نقش کنده روی بدنه آن قابل مقایسه با خمره های سفالی به دست آمده از لایه 8 ترنگ تپه و متعلق به قرون میانی اسلامی است.

او اضافه نمود: مرمت و وصالی قسمت های شکسته این خمره و همچنین تهیه پرونده ثبت این محوطه باستانی دوران اسلامی در فهرست آثار ملی، از دیگر اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان در این زمینه خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 393

به "کشف خمره سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی در کردکوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خمره سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی در کردکوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید