کشف نخستین تدفین دوره ساسانی در اشنویه

به گزارش مجله توسعه دهنده، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارشات منتشر شده، کشف نخستین تدفین دوره ساسانی در اشنویه صورت گرفت.

کشف نخستین تدفین دوره ساسانی در اشنویه

روناک تاسا اظهار کرد: در آنالیز های اجرا شده، 11 محوطه تاریخی در محدوده آبگیری سد چپرآباد این شهرستان شناسایی و عملیات نجات بخشی آن انجام شد که در فصل سوم کاوش در این منطقه، تدفین مربوط به دوره ساسانی کشف شد.

وی با بیان اینکه این مورد با توجه به سنتهای تدفین در دوره ساسانی یکی از معدود تدفین های شناسایی شده این دوره است که ارزش باستانی زیادی نیز دارد، توضیح داد: در این کاوش انواع اشیای موزه ای از جمله ظروف سفالی، اشیای سنگی و استخوانی نیز یافت شده که هم اکنون در موزه اشنویه نگهداری می شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه گفت: فصل سوم کاوش تپه چپرآباد همزمان با آبگیری سد به مدت 50 روز انجام و طی این فصل، 10 ترانشه به ابعاد گوناگون در ادامه بخشهای کاوش شده 2 فصل پیش مورد آنالیز نهاده شد که در نتیجه آن بیش از 230 متر مربع از بقایای معماری این استقرار پیش از تاریخی آشکار شد.

تاسا با بیان اینکه تپه چپرآباد در برنام آنالیز و شناسایی به نام تپه گرگرو با کد اختصاری CHD03 نامگذاری شد، اظهار کرد: این منطقه براساس اسناد میراث فرهنگی آذربایجان غربی و گفته اهالی منطقه به نام تپه چپرآباد معروف است.

وی با بیان اینکه در نتیجه سه فصل کاوش در این محوطه تعیین شده که تپه چپرآباد بقایای روستایی کوچک مربوط به نیمه دوم هزاره پنجم قبل از میلاد است، گفت: هم اکنون 11 محوطه تاریخی این شهرستان در محدوده سد چپرآباد قرار گرفته است که از این تعداد پنج تپه باستانی در محدوده پرخطر (دفن در زیر آب) و 6 تپه نیز در حاشیه سد قرار گرفته است.

تاسا اضافه نمود: آبگیری سد چپرآباد از اوایل شهریور سال جاری همزمان با هفته دولت آغاز و سطح آب دامنه های شمالی و شرقی محوطه را در برگرفته اما هنوز بقایای معماری آشکار شده در بالای تپه به زیر آب نرفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 آبان 1402 بروزرسانی: 6 آبان 1402 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2410

به "کشف نخستین تدفین دوره ساسانی در اشنویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نخستین تدفین دوره ساسانی در اشنویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید