چیزهایی که درباره جزیره هرمز نمی دانید

به گزارش مجله توسعه دهنده، پایین های نقشه و نزدیک قشم، جزیره هرمز قرار گرفته. با قطار می روید بندرعباس و سوار لنج می شوید و 30 دقیقه بعد در جزیره قشم هستید و بعد از آنجا قایق ها شما را به جزیره هرمز می برند. جزیره هرمز، جزیره ای ست پر از شگفتی. سرزمین خاک های رنگی. جایی که قرمزی خاک و آبی دریا با هم یکی می شوند. جزیره ای که می گویند یکی از جاهاییست که قبل از مرگ حتما باید دید.

چیزهایی که درباره جزیره هرمز نمی دانید

1-راه های رسیدن به جزیره خیلی آسان است، چون از شهرهای مختلف به بندرعباس هم قطار هست و هم هواپیما. از شهرهای تهران، مشهد، یزد، کاشان، اردکان، بافق، سیرجان، میبد و اصفهان می توانید با قطار خودتان را به بندرعباس برسانید. و از آنجا با لنج 40 دقیقه ای راهی هرمز شوید. به بندرعباس که رسیدید لنج ها و قایق های اسکله که هر 15 دقیقه یکبار از صبح تا ساعت 4 عصر به سمت قشم و از آنجا به هرمز می فرایند شما را به مقصد می رسانند.

2-قبلاها جزیره هرمز بکرتر بود. بکرتر از این نظر که وقتی هوا مساعد و وقت سفر به جنوب می شد کمتر کسی به مقصدی مثل هرمز فکر می کرد. انتخاب یا قشم بود یا کیش. اما وقتی اولین گروه های طبیعت گردی به هرمز رفتند و آلبوم ها پر شد از عکس جایی که تا چشم کار می کرد خاک رنگی داشت. آدم هایی که سرخوش ساحل لمیده بودند و عکس هایشان پر از رنگ بود، کم کم هرمز هم بر سر زبان ها افتاد و مثل جزیره ای ناشناخته کشف شد.

3-رفتن به هرمز تجربه متفاوتی را پیش روی آدم می گذارد. و شاید برای همین هم هست که می گویند بدون تماشا این جزیره نباید خدای ناکرده سر را زمین گذاشت. حتما می پرسید چه تجربه متفاوتی؟ فوقش دریاست و یک عالمه صخره در اطرافت. ولی فقط یک دریا و صخره نیست. هرمز پر از رنگ است، از خاک گرفته تا صخره ها و کوه ها و دالان ها، قرمز و نارنجی و سفید و زردند و وقتی بین شان راه می روید و بادی هم بوزد انگار در جزیره ای پر رمز و رازید، جایی که با همه جا فرق دارد.

4-هرمز جزیره ای ست سن و سال دار. در منابع آمده که این جزیره 600 میلیون سال قدمت دارد. همان منابع می گویند هرمز تا پیش از اینکه مورد حمله مغولان قرار بگیرد تجارت پرورنقی داشته. ولی مغول ها که آمدند آبادی و زندگی را هم با خودشان بردند. یکسری به قشم کوچ کردند و عده ای دیگر به جرون یا بندر گمبرون نقل مکان کردند و در آن شهری ساختند که به یاد شهر قدیم اسمش را هرمز گذاشتند.

5-وقتی تصمیم به سفر به جزیره هرمز گرفتید باید حسابی خودتان را آماده کنید، چون در هرمز نه خبری از مرکز خرید هست و نه هتل. همه چیز بکر و دست نخورده است و برگه برنده هرمز هم همین بکری و وجود نداشتن عناصر شهری است. وقتی به هرمز رفتید یا باید در خانه محلی ها بمانید یا در زیر آسمان آبی و پرستاره.

بهترین رستوران های قشم

6-اگر ماندن در خانه محلی ها را به بقیه ترجیح دادید از آنها سراغ نان هایی مثل تموشی، نان دستی و نان بالاتابه را بگیرید. نان های اینجا که با آرد، روغن و سوراغ درست میشود از مجذوب کنندهه های سفر است.

7-راه های دیگری هم برای اقامت هست. یک راه هم این است که به ساحل محیط زیست بروید و در کانکس هایی که برای مسافران ساخته اند با قیمت کمی بمانید. انتخاب دیگری هم هست اینکه به قشم بروید و ماندن در یکی از هتل های قشم را انتخاب کنید.

8-کمپ زدن در جزیره هرمز طرفدار زیاد دارد و یکی از انگیزه های سفر هم همین است. برای من و شمایی که درگیر زندگی شهریم، کمپ کردن و چند روز را ساحل بودن و مثل بدوی ها زندگی کردن حتما حال و هوای دیگری دارد. فقط اینکه باید وسایل کافی کمپ زدن با خودتان همراه داشته باشید. چیزهایی مثل چادر، چراغ خوراک پزی، ظرف و ظروف برای پخت و پز، کتری ای که وقتی هوس چای روی آتش کردید، همیشه حاجت دهد.

9-هرمز پر از صخره است و شاید هوس کنید چادرتان را روی یکی از آنها علم کنید. ولی باید حواستان باشد اگر جزیره های کوچک اطراف را برای چادر زدن انتخاب می کنید حتما آب و غذای کافی با خودتان ببرید. چون در آنجا خبری از سوپر مارکت و خانه های محلی نیست و اگر آذوقه تان تمام شود باید یا بروید نزدیک ساحل و منتظر قایق هایی شوید که چند ساعت یکبار از آنجا رد می شوند. یا اگر آدمی آن اطراف پیدا شود باید همچون مهمانی ناخوانده بر سرش خراب شوید که صورت چندان خوشی ندارد.

10-اگر چادر می زنید مراقب باشید که از دریا به حد کافی فاصله داشته باشید. چون نصف شب ها آب به خاطر جزر و مد بالا می آید و اگر نزدیک دریا چادرتان را زده باشید ممکن است آب وارد چادرتان بشود. یا صدای آب انقدر نزدیک باشد که خواب به چشمتان نیاید.

11-در هرمز تنها یک ساندویچی وجود دارد، ولی راه های دیگری هست. مثلا می توانید به محلی ها غذاهایی که می خواهید سفارش دهید تا آنها برایتان بپزند. درهرمز قلیه ماهی یکی از غذاهای پرطرفدار است، یکی از دلایلش هم این است که با ماهی تازه درستش می کنند. انتخاب دیگر این است که خودتان وسایل پخت و پز داشته باشید. و روی چراغ خوراک پزی غذا درست کنید و نشان دهید که چند مرده حلاجید.

مجذوب کننده ترین جاهای تماشای قشم

12-خود هرمز جزیره ای تماشای ست بنابراین لازم نیست برای تماشا جاهای تماشای خیلی به خودتان سختی دهید. همان خاک قرمزش که سوغات نابی هم محسوب می شود. و خود هرمزی ها به عنوان ادویه غذا و نان از آن استفاده می کنند. و کاربرد آرایشی هم دارد، کافی ست حالتان خوب شود. بودن در ساحل با وجود صخره هایی که چند ساعتی هستند و بعد به زیر آب می فرایند یکی از شگفتی های اینجاست.

13-در طول روز سوار بر موتورهای سه چرخ می توانید دور جزیره را بگردید، به تماشا الهه نمک بروید، از قلعه پرتغالی های جزیره که سالم تر از قلعه پرتغالی های قشم است تماشا کنید، سراغ کوه های هفت رنگ را بگیرید، به تماشا دره مجسمه ها که صخره ها و دالان هایش به شکل صورتک های حیوان است بروید و از دالان های باریک بگذرید و به پرتگاهی برسید که از ارتفاعش حیرت کنید. این همان تنگه هرمز معروف است. نقطه ای که می شود در لبه پرتگاه رفت و آمد کشتی ها را که به مقدار نقطه ای در آن پایین هستند، تماشا کرد.

14-درست است که هرمز جزیره ای بکر است ولی بعضی نقاطش بکرترند. مثل ساحل محیط زیست، جزیره مفنق که با خود روستا 40دقیقه ای فاصله دارد و جاهایی مثل هفت درخت. همه اینها می توانند روزتان را بسازد و شب ها هم تماشا فیتوپلانگتون ها که ساحل را نورانی کرده اند ذوق زده تان کند.

لیست غذاهای جنوبی ایران؛ از خوزستان تا سیستان وبلوچستان

عکس ها: خبرگزاری ایسنا و ایرنا

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2035

به "چیزهایی که درباره جزیره هرمز نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزهایی که درباره جزیره هرمز نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید