چرا ایمنی جمعی در خصوص کرونا بی معنی است؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، رئیس جمهور روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم و چاره ای نداریم جز اینکه دست به دست هم بدهیم و زنجیره شیوه کرونا را قطع کنیم. این اظهارات درحالی است که بعضی شواهد موجود ایمنی فردی در برابر کرونا را نقض نموده است.

چرا ایمنی جمعی در خصوص کرونا بی معنی است؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، اظهارات روحانی در شرایطی است که پیش از این و در اوایل فروردین علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در مصاحبه با رادیو سلامت، عدم توجه به بحث قرنطینه سازی و اجرای طرح ایمنی گله ای را تصوری بسیار غلط و منسوخ شده برشمرد و اظهار کرد: ایمنی جمعی یا مصونیت دسته جمعی که به آن ایمنی گله ای نیز می گویند، شکلی از مصونیت غیرمستقیم در برابر بیماری واگیر است که این بحث در ایمنی شناسی جهانی و بیماری های نوپدید هیچ جایگاهی ندارد و این نوع ایمن سازی تقریباً در مورد بیماری های نوپدید غیرقابل اجراست. اگر این الگوی مصون سازی اجرا گردد باید تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند که این امر منجر به بستری شدن تعداد زیادی از افراد در بیمارستان و همچنین فوت عده کثیری از مبتلایان خواهد شد و یک آمار وحشتناک از مرگ ومیر بر اثر این روش ایجاد می گردد. در هیچ کشوری تا به امروز ایمنی دسته جمعی توصیه نشده و سازمان جهانی بهداشت نیز صراحتاً مخالفت خود را با این کار اعلام نموده است.

در این باره مینو محرز متخصص عفونی و عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا نیز در مصاحبه با مجله توسعه دهنده گفت: درباره کرونا نمی توان از مصونیت جمعی یاد کرد. روز به روز ازجهان گزارش می گردد ایمنی فردی در برابر کرونا از بین می رود. بر ایمنی گله ای یا جمعی درباره کرونا نمی توان تکیه کرد، چون خیلی چیز ها درباره کوید 19 نمی دانیم؛ بنابراین باید مراقب بود.

وی اضافه نمود: نقش اساسی را در مقابله با کرونا، مردم بازی می نمایند. دولت هم البته نقش دارد دولت فضا را باز کرد مردم عروسی وعزا گرفتند و بیماری زیاد شد. پزشک و پرسنل هم مبتلا می شوند و نمی گردد آن ها را جایگزین کرد و این خطرناک است. مردم رعایت نمایند و بیرون نیایند اگر می آیند ماسک را به درستی تا روی بینی بزنند. ماسک پارچه ای بزنند ماسک جراحی برای کادر درمانی خوبست، چون باید مرتب عوض گردد و گران در می آید. عملکرد مردم در جهان ثابت نموده است می توان کرونا را عقب راند. اما دیگر مصونیت جمعی معنا ندارد.

ایمنی جمعی درباره جمعیت های انسانی صدق نمی نماید

محمدرضا محبوب فر عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران، کارشناس و متخصص اپیدمیولوژی های بیماری های واگیردار و کارشناس مدیریت بحران سلامت در مصاحبه با مجله توسعه دهنده دراین باره اظهار کرد: از ابتدایی که بیماری کرونا در کشور شیوع پیدا کرد سیاست های دولتی مبنی بر ایمنی جمعی یا ایمنی گله ای بود. ولی ایمنی جمعی معمولا در جمعیت های حیوانی جواب می دهد. گله ای گوسفند را در نظر بگیرید که آنفلونزایی در بین آن شیوع پیدا نموده است. اگر اجازه بدهند بدون جدا کردن حیوانات، بیماری در بین گله شیوع پیدا کند از 50 راس گوسفند 10 راس به بیماری مبتلا می گردد یا بهبود می یابند یا تلف می شوند. اما چهل راس دام حتی مبتلا نمی شوند و اگر هم شوند به درجات خفیفی از ابتلا دچار می شوند و بدون عارضه بهبود پیدا می نمایند. ایمنی جمعی در جمعیت حیوانی مصداق دارد.

وی اضافه نمود: اما این مسئله در جمعیت انسانی مصداق عینی ندارد، چون جمعیت انسانی غیرقابل کنترل هستند و تردد ها و تعاملات اجتماعی بالایی دارند و در نتیجه ایمنی گله ای برای انسان ها مصداقی ندارد. یک تعداد از دانشمندان در سوئد و کشور های دیگر اروپایی ایمنی جمعی را در باره کرونا مطرح کردند، اما معین شد چنین چیزی برای انسان ها مصداق ندارد و حرف خود را پس گرفتند.

وی اضافه نمود: امروز ایمنی جمعی نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشور ها از جمله سوئد، ایتالیا و انگلیس با شکست روبرو شده و دانشمندان حرف خود را پس گرفتند و گفتند در مورد بیماری کوید 19 ایمنی جمعی مصداق و عینیت ندارد و ما اشتباه کردیم. در مورد جمهوری اسلامی هم همین طور است. ایمنی جمعی در کشور اتفاق نمی افتد. ایمنی جمعی در مورد بیماری هایی که در بین انسان ها شیوع پیدا می نماید به دلیل خصوصیت اجتماعی انسان ها مصداق عینی ندارد.

محبوب فر اضافه نمود: تعدادی از مبتلایانی که در 25 استان در شرایط هشدار یا قرمز به بیمارستان ها مراجعه می نمایند برای بار دوم به بیماری مبتلا شدند یعنی قبل تر مبتلا شدند مدتی تظاهرات بیماری بهبود یافته و پی سی آر منفی شده و مجددا در معرض ویروس قرار گرفتند به صرف اینکه مصونیت یافتند در حالی که مصونیت یا ایمنی در زمینه کرونا وجود ندارد. افرادی که مبتلا می شوند پس از بهبودی تا دو ماه مصونیت دارند و باز مبتلا می شوند. این مصونیت حتی بالاتر از دوماه گزارش نشده است و حرف از ایمنی حفیف است؛ بنابراین افرادی که مبتلا می شوند بدن شان مصونیت پیدا نمی نماید.

وی اضافه نمود: بهترین شیوه برای مدیریت و کنترل کرونا تجدید نظر در سیاست های مالی دولت است. در شرایطی که دلار وارد کانال 25 هزار تومان شده و مردم در نتیجه کاهش ارزش پول ملی، سرمایه خود را بر باد رفته می بیند و بسیاری از کسبه و مردم نگران شرایط مالی کشور هستند صحبت از بیماری کرونا، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی و اجتماعی از سوی آن ها به مسخره گرفته می گردد، چون مردم نگران وضع مالی کشور هستند. صبحت کردن از پیشگیری و حفظ پروتکل ها در شرایط مالی کشور بی معنی است. بهترین راهی که دولت می تواند برای پشگیری از کرونا همزمان با دعوت مردم به رعایت بهداشت فردی در پیش گیرد سیاست های مالی است که در کوتاهترین مدت جواب بدهد و مردم احساس نمایند شرایط رو به بهبود است و از کاهش ارزش پول ملی دارد جلوگیری می گردد.

این کارشناس حوزه سلامت ادامه داد: در همسایگی ما کشور های عربی، چون عربستان سعودی و کویت توانستند این بیماری را کنترل نمایند شاید تعداد مبتلایان عربستان سعودی از ما بیشتر باشد، اما تعداد مرگ و میر ها از ایران کمتر است. ویروس کرونا یک ویروس جهانی است و مبارزه با آن عزم ملی می طلبد. در میانه تحریم ها و کرونا حتما باید یاری های بشردوستانه به وسیله سازمان بهداشت جهانی و کلیه سازمان های بشردوستانه در زمینه بهداشت و مددکاری اجتماعی برای مردم ایران فرستاده گردد و این اقدام جز با عادی سازی سیاست خارجی ایران با جهان میسر نخواهد شد.

وی در نهایت گفت: ایمنی جمعی در ایران شکست خورده است و استفاده از ماسک و دعوت مردم به رعایت پروتکل ها وحفظ فاصله فیزیکی نمی تواند جایگزین اقدامات جامع دولت در برابر کرونا گردد. مبارزه با کرونا عزم ملی وجهانی می طلبد با توجه به مسائل جمهوری اسلامی در میانه کرونا وتحریم حتما باید کلیه فعالیت های دولت در مورد پیشگیری ومبارزه با کرونا بر بهبود شرایط مالی ایران و به تبع آن بهبود شرایط روحی و روانی جامعه متمرکز گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1242

به "چرا ایمنی جمعی در خصوص کرونا بی معنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایمنی جمعی در خصوص کرونا بی معنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید