پرسش از هوش مصنوعی به رد شایعات در خصوص واکسن ها یاری می نماید؟

به گزارش مجله توسعه دهنده، کارشناسان می گویند چت جی پی تی در حال رد کردن شایعاتِ رسانه های اجتماعی در خصوص ایمنی واکسن است.

پرسش از هوش مصنوعی به رد شایعات در خصوص واکسن ها یاری می نماید؟

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، نویسندگان یک مطالعه تازه می گویند که چت جی پی تی می تواند با از بین بردن شایعات مربوط به ایمنی تزریق واکسن به افزایش دریافت واکسن به وسیله افراد یاری کند.

محققان از چت بات هوش مصنوعی 50 سؤال پرتکرار در خصوص واکسن کووید-19 پرسیدند. این سؤالات شامل مواردی مبتنی بر شایعات و داستان های جعلی مانند این بودند که آیا واکسن باعث ایجاد کووید طولانی مدت می گردد یا خیر.

نتایج نشان می دهد که چت جی پی تی به طور میانگین از نظر دقت امتیاز 9 از 10 را کسب نموده است. طبق این مطالعه، در سایر موارد پاسخ ها درست بود، اما در اطلاعات ارائه شده کاستی هایی داشت.

هوش مصنوعی منبع قابل اعتماد برای ارائه اطلاعات غیر فنی

بر اساس این یافته ها، کارشناسان این مطالعه می گویند که ابزار هوش مصنوعی یک منبع قابل اعتماد برای ارائه اطلاعات غیر فنی برای عموم مردم، به ویژه برای افرادی که دانش علمی تخصصی ندارند، به شمار میرود.

با این حال، یافته ها بعضی نگرانی ها را در خصوص فناوری چت چی پی تی مطرح نموده است که پاسخ های آن در شرایط خاص تغییر می نماید.

آنتونیو سالاس (Antonio Salas)، نویسنده اصلی این مقاله که علاوه بر رهبری این گروه تحقیقاتی استاد دانشکده پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه سانتیاگو د کامپوستلا، اسپانیا نیز هست، می گوید: به طور کلی، چت جی پی تی روایتی را مطابق با شواهد علمی موجود می سازد و شایعات رایج در رسانه های اجتماعی را رد می نماید.

از این رو به طور بالقوه افزایش دریافت واکسن به وسیله افراد را بهبود می بخشد.

چت جی پی تی می تواند سؤالات تقلبی مربوط به واکسن ها و واکسیناسیون را تشخیص دهد. زبانی که این هوش مصنوعی استفاده می نماید خیلی تخصصی نیست و بنابراین به راحتی برای عموم قابل درک است، اما با این وجود از دقت علمی آن نیز کاسته نمی گردد.

ما تصدیق می کنیم که نسخه کنونی چت جی پی تی نمی تواند جایگزین شواهد تخصصی یا علمی گردد. اما نتایج نشان می دهد که می تواند منبع قابل اعتمادی از اطلاعات برای عموم مردم باشد.

این مطالعه برای به چالش کشیدن چت بات ها با پرسیدن سؤالاتی طراحی شده است که موضوعات مختلفی را پوشش دادند. اولین مورد، تصورات غلط در خصوص ایمنی بود. مورد بعدی موارد منع مصرف آن بود.

در مرحله بعد، کارشناسان پاسخ ها را تجزیه و تحلیل کردند و سپس آن ها را از نظر صحت و دقت در برابر شواهد علمی فعلی و توصیه های سازمان بهداشت جهانی و سایر آژانس های بین المللی ارزیابی کردند.

نتایج نشان داد که بیشتر سؤالات با میانگین نمره 9 از 10 که به عنوان عالی یا خوب تعریف می گردد، به درستی پاسخ داده شده است.

چت جی پی تی به سؤالاتی که از شایعات در خصوص واکسن ناشی می شدند و سؤالاتی که در دستورالعمل های توصیه های بالینی به عنوان موارد منع مصرف در نظر گرفته شده بودند، پاسخ های صحیحی ارائه کرد.

نکات منفی جی پی تی

با این حال، نکات منفی نیز وجود داشت.

پروفسور سالاس، متخصص ژنتیک انسانی، می گوید: اگر سؤال با چند ثانیه تأخیر تکرار می شد، جی پی تی پاسخ های متفاوتی ارائه می کرد.

یکی دیگر از نگرانی ها این است که این ابزار هوش مصنوعی، در نسخه فعلی اش، می تواند برای ارائه پاسخ هایی که مطابق با شواهد علمی نباشد، آموزش ببیند.

فرد یا افرادی می توانند این سیستم را به گونه ای دستکاری نمایند که پاسخ دلخواه را ارائه دهد. این موضوع برای زمینه های دیگر نیز صادق است. به عنوان مثال، ممکن است بتوان چت بات را با روایات غلط مانند صاف بودن زمین تنظیم کرد، اما در حال حاضر این ربات پاسخ درستی به سؤالات مربوط به واکسن می دهد.

نویسندگان مطالعه خود را در مجله Human Vaccines and Immunotherapeutics منتشر کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 شهریور 1402 بروزرسانی: 16 شهریور 1402 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 2402

به "پرسش از هوش مصنوعی به رد شایعات در خصوص واکسن ها یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسش از هوش مصنوعی به رد شایعات در خصوص واکسن ها یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید