وام مسکن جوابگوی خرید خانه در اصفهان نیست

به گزارش مجله توسعه دهنده، مشکل است که در کلان شهر اصفهان بتوان خانه ای در محدوده قیمتی 180 تا 200 میلیون تومان پیدا کرد که با وام مسکن آن را خریداری کرد، اگر قیمت ها به سال 96 برگردد با همین مبلغ می توان یک خانه نقلی در بعضی نقاط شهر خرید اما در دی ماه 98 باید به سراغ حاشیه های دور از مرکز شهر رفت تا شاید آنجا به نتیجه رسید.

وام مسکن جوابگوی خرید خانه در اصفهان نیست

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، بازار مسکن پس از شوک ارزی سال گذشته با یک فاصله زمانی نسبت به سایر اقلام شاهد افزایش قیمت بود، این رشد به ویژه در تهران قابل مشاهده بود که درکمتر از یک سال میانگین نرخ مسکن در پایتخت 100 درصد افزایش را نشان می داد.

اصفهان نیز به عنوان یک کلان شهر در همین جهت حرکت کرد و می توان گفت تقریباً در تمامی مناطق 15 گانه شهر اصفهان قیمت مسکن در دی ماه 98 نسبت به دی 96 دو برابر شده است، این رشد اما با رکود نیز همراه بود به طوری که آمارهای کشوری نشان می دهد، خرید و فروش خانه در شهریور ماه امسال به پایین ترین حد خود در 10 سال اخیر رسیده است.

انتظار از دولت یازدهم که با وعده مسکن اجتماعی به جای مسکن مهر آمده بود بی نتیجه ماند اما در دولت دوازدهم و آن هم در میانه راه صحبت از اقدام ملی مسکن شد، طرحی که در مرحله ثبت نام بوده و قرار است بخشی از احتیاج کشور را جبران کند.

از سوی دیگر موضوع تسهیلات بانکی مطرح است که به گفته کارشناسان نقش پررنگی در خانه دار شدن مردم دارد، در حال حاضر بانک مسکن تسهیلاتی همچون فروش اقساطی خرید واحد مسکونی، مشارکت مدنی جهت احداث واحد مسکونی، جعاله تعمیر و فروش واحد مسکونی و احداث مسکن روستایی را ارائه می نماید که یکی از شاخص ترین این تسهیلات وام مسکن یکم است.

طبق آنچه در سایت بانک آمده، شرایط متقاضی دریافت وام مسکن یکم دارای حداقل 18 سال تمام با درآمد مستقل و مکفی است، متقاضی و همسر وی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی و نیز از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد، همچنین شرط تعلق دریافت این وام برای مسکنی است که کمتر از 15 سال ساخت بوده و سند داشته باشد.

مبلغ این وام در شهر تهران به صورت انفرادی 800 میلیون ریال، در مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به صورت انفرادی 600 میلیون ریال و سایر مناطق شهری به صورت انفرادی معادل 400 میلیون ریال است که اگر زوجین هر دو اقدام نمایند این اعداد به دو برابر افزایش می یابد که در این صورت یک زوج در کلان شهر اصفهان می توانند با سپرده کردن 60 میلیون تومان در سرانجام یک سال 120 میلیون تومان وام دریافت نمایند که اقساط آن در ماه حدود 1.3 میلیون تومان می گردد.

حال اگر این زوج بخواهند در اصفهان با استفاده از وام مسکن یکم خانه ای خریداری نمایند کار سختی در پیش خواهند داشت چرا که چند محدودیت اصلی دارند، نخست آن که مسکن مورد نظر حتماً باید در محدوده شهر اصفهان باشد و برای مثال در بهارستان نمی توانند خانه ای بخرند، محدودیت دوم شرط 15 سال ساخت است به عبارت دیگر خانه کلنگی نمی توان با این وام خریداری کرد و نیز الزام داشتن سند است که باعث می گردد بسیاری از خانه های قولنامه از لیست خرید خارج شوند.

از همه این ها گذشته مهم ترین محدودیت در حال حاضر این است که بتوان خانه ای در محدوده قیمتی 200 میلیون تومان پیدا کرد که بتوان پس از دریافت وام، با آن خانه خریداری کرد، اگر قیمت ها به سال 96 برگردد با همین مبلغ می توان یک خانه نقلی در بعضی نقاط شهر انتخاب کرد اما در دی ماه 98 باید به سراغ حاشیه های دور از مرکز شهر رفت تا شاید آنجا به نتیجه رسید.

آنالیز ها نشان می دهد در کلان شهر اصفهان میانگین خانه ای معمولی در محله معمولی از متری 5 میلیون تومان کمتر نیست و این عدد به نسبت کیفیت خانه و محل آن افزایش می یابد، برای مثال یک واحد در خیابان میرزا طاهر 80 متری در این خیابان، قیمت 580 میلیون تومانی دارد، یعنی هر متر 7 میلیون و 250 هزار تومان. در همین خیابان آپارتمان 13 سال ساخت 136 متری که دارای 3 اتاق نیز هست، 890 میلیون تومان معین قیمت شده است، یعنی هر متر 6 میلیون و 500 هزار تومان.

هر چه به سمت شمال شهر حرکت کنیم، قیمتها نیز نزولی تر می شوند، برای مثال قیمت یک واحد 105 متری صفر در خیابان طیب، متری 7 میلیون و 200 هزار تومان قیمت گذاری شده است. در خیابان شیخ طوسی (24 متری) خیابان پروین، یک واحد 103 متری 7 سال ساخت، متری 4 میلیون و 200 هزار تومان اعلام قیمت شده و این عدد برای محدوده دروازه تهران و خیابان باهنر هر متر 5 میلیون و 326 هزار تومان است.

با احتساب این قیمت ها یک زوج اگر هر دو برای وام مسکن اقدام نمایند با 60 میلیون سپرده و 120 میلیون وامی که می گیرند خانه ای بین 30 تا 40 متر می توانند خریداری نمایند، به عبارت دیگر با توجه به متراژ بزرگ خانه ها در اصفهان بعید به نظر می رسد که بتوان با این وام خانه ای خرید، اما این همه ماجرا نیست!

تحقیق از بنگاه های معاملاتی شهر و سایت های خرید و فروش خانه نشان می دهد در صورت دقیق تر شدن هنوز هم می توان با 200 میلیون تومان در کلان شهر اصفهان خانه خرید، برای مثال منطقه خانه اصفهان تا محدوده خیابان امام خمینی قیمت آپارتمان هایی که بین 5 تا 15 سال ساخت هستند متری 3 تا 4 میلیون است و این یعنی می توان یک واحد آپارتمان 60 متری در این محدوده خریداری کرد.

یا خیابان بلند آتشگاه که یک واحد 130 متری دو خوابه در ابتدای آن متری 5.9 میلیون تومان آگهی شده، در ادامه آن یک واحد 86 متری دو خوابه متری 4 میلیون و 800 هزار تومان و در خیابان بهشت آتشگاه نیز واحد 180 متری 2 ساله، متری 3 میلیون و 700 تومان آگهی شده است.

به غیر از مناطق خانه اصفهان، خیابان امام خمینی و آتشگاه می توان به زینبیه و مشتاق سوم هم اشاره نمود، در این مناطق نیز هنوز می توان خانه هایی پیدا کرد که با شرایط وام هم خوانی داشته و قیمت هر متر مربع از آن ها کمتر از 4 میلیون تومان باشد، برای نمونه آپارتمان 86 متری در منطقه زینبیه که 8 سال از ساخت آن می گذرد به قیمت 225 میلیون تومان برای فروش گذاشته شده و یا آپارتمان دیگری در شهرک زاینده رود به متراژ 75 متر به قیمت 220 میلیون تومان به فروش می رسد.

مناطقی که قیمت هر متر مربع آپارتمان کمتر از 3.5 میلیون تومان است، با رنگ سبز تعیین شده اند:

در مجموع باید گفت تسهیلات موجود برای خرید یک واحد منزل مسکونی در کلان شهر اصفهان پاسخگو نیست و یا حداقل انگیزاننده متقاضیان مسکن نیست، بانک مرکزی هفته قبل سقف وام مسکن از محل اوراق را افزایش داد اما تسهیلات دیگر همچنان منتظر تغییری از سوی بانک مرکزی هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 793

به "وام مسکن جوابگوی خرید خانه در اصفهان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن جوابگوی خرید خانه در اصفهان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید