نحوه کامل فعال سازی و دریافت رمز یکبار مصرف ، در هر بانکی حساب دارید بخوانید

یک کارشناس امور بانکی گفت: از امروز اخذ رمز دوم یک بار مصرف اجباری می گردد اما تا 15 دی ماه بین بانک ها فعال سازی رمز دوم مرحله بندی خواهد شد و هر بانکی بنا بر تعداد مشتریان، تعداد درگاه ها و تعداد شعب تا 15 روز آینده نسبت به اجباری شدن رمز دوم برای کاربران بانکی اقدام می نماید.

نحوه کامل فعال سازی و دریافت رمز یکبار مصرف ، در هر بانکی حساب دارید بخوانید

به گزارش خبرنگاران، با توجه به افزایش فیشینگ در کشور و فرایند پیچیده پیگیری آن، مسئولان بانک مرکزی و سایر نهادهای متولی برای مهار و مبارزه با این جریان، طرح اخذ رمز پویا یا رمز دوم یکبار مصرف در جابجایی پول در فضای وب و اینترنتی را در دستور کار قرار دادند.

هر چند که قرار بود اجباری شدن اخذ رمز پویا از اول دی ماه به اجرا برسد اما طبق آخرین ابلاغیه بانک مرکزی؛ برای رفاه حال مشتریان بانکی و ایجاد فرصت بیشتر برای انجام کار، از ابتدای دی ماه اجرای طرح رمز دوم پویا به صورت مرحله ای در بانک ها و موسسات اعتباری در چند روز انجام خواهد شد. از ابتدای دی ماه با اعمال تغییرات لازم در درگاه های پرداخت اینترنتی، امکان درخواست رمز دوم پویا و دریافت آن از طریق پیغامک به تدریج و در چند روز برای مشتریان بانک های مختلف فراهم خواهد شد.

در حالی که در لحظات دقایق 90 برای اجرای این طرح قرار داریم اما هنوز بسیاری از کاربران بانکی نسبت به فعال سازی رمز دوم اقدام ننموده اند و هنوز با نحوه و فرآیند فعالسازی رمز پویا آشنا نیستند و همین امر باعث به تاخیر انداختن فعالسازی ها شده است.

از این رو در مصاحبه با یک کارشناس امور بانکی به تمام سوالات احتمالی درباره فعالسازی رمز پویا پاسخ داده شده است.

 • تشریح سه روش برای فعالسازی و دریافت رمز دوم تمام کارت ها

سید جعفر صدری درباره سه روش فعال سازی رمز دوم کارت های بانکی یا رمز پویا گفت: سوال عمده مشتریان این است که چرا تمام بانک ها با یک روش واحد نسبت به فعال سازی رمز دوم و ارائه آن به مشتریان ندارند. بانک ها با توجه به تعداد مشتریان، تعداد درگاه ها، عابربانک ها و تعداد شعب روش های متعددی برای فعال سازی رمز دوم به کار دریافتد.

وی اضافه کرد: در کل سه روش برای فعال سازی رمز پویا کارت بانکی وجود دارد. روش اول استفاده از اینترنت بانک و همراه بانک است چرا که افرادی نسبت به پویاسازی رمز دوم اقدام می نمایند که در فضای وب فعال هستند بنابراین اپلیکیشن های موبایلی را می شناسند و برای فعال سازی رمز دوم و اخذ آن استفاده از اپلیکیشن برای این افراد راحت تر است.

صدری در پاسخ به این سوال که با توجه به تعدد کارت های بانکی نصب هر اپلیکیشن برای یک کارت بانکی سخت به نظر می رسد، گفت: از سال گذشته بانک ها به این نتیجه رسیدند که یک اپلیکیشن واحد برای ارائه رمز دوم به مشتریان تهیه نمایند اما از آنجایی که روش های دوم و سوم برای ارائه و ارسال رمز دوم به مشتریان مطرح شد این موضوع کم رنگ تر شد اما در حال حاضر تعدادی از بانک ها یک اپلیکیشن واحد برای در اختیار گذاشتن رمز پویا به مشتریان خود طراحی کردند.

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات با اشاره به روش دوم برای فعال سازی و اخذ رمز دوم کارت بانکی گفت: این موضوع مطرح شد که تمام کاربران گوشی هوشمند ندارند تا بتوانند از اپلیکیشن برای فعال سازی رمز پویا و اخذ آن استفاده نمایند بنابراین درگاه یو اس اس دی ای برای فعال سازی و دریافت رمز دوم قابل استفاده شد و کاربران می توانند از طریق پیغامک نسبت به اخذ رمز دوم اقدام نمایند.

وی با اشاره به روش سوم برای فعال سازی و اخذ رمز پویا گفت: با پشتیبانی بانک مرکزی سامانه ای تحت عنوان هریم طراحی شده است که تمام مشتریان بانکی می توانند از طریق این سامانه رمز دوم درخواست نمایند این سامانه درگاهی است که افراد فارغ از اینکه مشتری کدام بانک هستند می توانند از طریق آن نسبت به انجام امورات رمز پویا اقدام نمایند.

کارشناس امور فنی بانکی با اشاره به تعدد روش ها برای فعال سازی رمز پویا گفت: هر بانکی بنا به شرایط خود نسبت به بکارگیری این سه روش اقدام نموده است برای مثال از آنجایی که بانک صادرات دارای 5500 عابر بانک در سطح کشور است و کارت های بانکی قابل توجهی دارد تصمیم گرفت فعال سازی از طریق عابربانک را در اختیار مشتریان خود قرار دهد چرا که اولا خدمات رسانی از طریق عابربانک ها به صورت شبانه روزی بوده است و دوم اینکه حجم زیاد درخواست در شعب می توانست باعث کاهش رضایت مندی ها گردد از این طریق هر سه روش را برای فعال سازی رمز پویا در اختیار کاربران قرار دادیم.

 • تغییر شماره همراه برای دریافت رمز دوم از طریق عابربانک ها

صدری درباره اهمیت احراز هویت و معین شدن یک شماره همراه برای هر حساب بانکی گفت: شماره موبایل مشتریان ذخیره شده است اما از مشتریان نپرسیده ایم که آیا می خواهند داده های حساس مانند رمز دوم به این شماره ارسال گردد یا نه؟ بنابراین احراز هویت شماره موبایل اهمیت بسیار بالایی دارد اگر شماره موبایل درخواست داده شده با شماره موبایلی که در سیستم بانکی ثبت شده یکسان باشد به کاربر اجازه ادامه کار داده می گردد اما برای تغییر شماره موبایل احتیاجی به مراجعه به شعب نیست.

 • فرایند دریافت رمز پویا برای حساب های مشترک

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات با اشاره به مشخص تکلیف حساب های مشترک که یک کارت بانکی با دو شماره موبایل دارند گفت: سوالی که از سوی مشتریان بسیار تکرار می گردد این است که آیا برای حساب های حقوقی و حساب های مشترک امکان اخذ رمز دوم وجود. دارد یا نه؟ پاسخ این است که برای هر حسابی که کارت بانکی صادر شده و آن کارت دارای رمز ایستا است می توان رمز دوم گرفت.

وی اضافه کرد: اما حساب های مشترک که دو شماره موبایل برای آن ثبت شده باید حتما یک شماره موبایل داشته باشند و این افراد برای معین کردن یک شماره موبایل برای اخذ رمز دوم باید به شعب بانکی مراجعه نمایند.

صدری با اشاره به تکلیف حساب های حقوقی گفت: تا آنجایی که می دانم برای حساب های حقوقی کارت صارد نمی گردد اما اگر کاربری برای حساب حقوقی خود پیروز به دریات کارت شده می تواند رمز دوم هم بگیرد.

 • سهم 75 درصدی مبالغ کمتر از 50 هزار تومان در تراکنش های بانکی

وی با بیان اینکه در تمام جهان اخذ رمز دوم برای مبارزه با فیشینگ رایج است، گفت: واقعیت این است که در ایران تراکنش های خرد در فضای وب بسیار بیشتر از تمام جهان است به طوری که 70 تا 75 درصد ماهیانه تراکنش ها برای مبالغی کمتر از 50 هزار تومان یا حتی کمتر از 25 هزار تومان است. در جهان برای این مبالغ کیف پول طراحی شده که در این سازوکار احتیاجی به اخذ رمز دوم نیست.

این کارشناس امور فنی بانکی گفت: در ایران هم 32 نوع کیف پول وجود دارد اما از آنجایی که حتی تراکنش هایی با ارزش 100 تا 500 تومان از طریق هفت میلیون سرانجامه فروش انجام می گردد که کارمزدی هم برای آن تعریف نشده کاربران تمایلی برای استفاده از کیف پول ها ندارند.

 • افزایش زمان انقضای رمز دوم به 120 ثانیه

صدری با اشاره به زمان تعریف شده برای استفاده از رمز دوم از روش پیغامک یا سایر روش ها گفت: پیش از این مدت زمان انقضای هر رمز دوم 60 ثانیه تعریف شده است اما پس از انجام مطالعات بیشتر این زمان را به 120 ثانیه افزایش دادیم تا کاربران فرصت بیشتری برای استفاده از رمز دوم داشته باشند.

 • وجود 400 میلیون کارت بانکی در ایران

صدری با بیان اینکه تعدد کارت های بانکی بین ایرانیان بسیار زیاد است، گفت: طبق آخرین آمار 400 میلیون کارت بانکی در ایران وجود دارد که 80 میلیون از این کارت ها فعال هستند.

وی اضافه کرد: با فعال سازی رمز دوم در تعداد کارت های بانکی ریزش قابل توجهی خواهیم داشت چرا که بسیاری نسبت به استفاده از این کارت ها اقدام نمی نمایند.

 • راه چاره بانک ها در بارگذاری اپلیکیشن های بانکی برای گوشی های آیفون

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات درباره مسائل کاربرانی که از گوشی های IOS استفاده می نمایند برای بارگذاری اپلیکیشن های بانکی گفت: واقعیت این است که اپلیکیشن ها در اپ استور وجود ندارد و کاربران باید این اپلیکیشن را از روی سایت بانک ها دانلود نمایند که البته دانلود آن رایگان است.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از اپلیکیشن های ایرانی در گوشی های آیفون پس از مدتی غیرفعال می شوند آیا این اتفاق برای اپلیکیشن های بانکی هم ممکن است رخ دهد؟ گفت: این اپلیکیشن ها از طریق اکانت هایی که از سایر کشورها مانند چین خریداری می کنیم فعال می شوند اما از آنجایی که اپل تمام این اکانت ها را رصد می نماید می تواند این اکانت برای ایران را مسدود کند. از این رو ممکن است هر چند وقت یک بار این اپلیکیشن ها برای کاربران با سیستم عامل های IOS غیرفعال گردد اما امکان دانلود آن از طریق سایت تمام بانک ها وجود دارد.

 • کاربران بانکی نگران هزینه دریافت پیغامکی رمز دوم نباشند

صدری با تاکید بر اینکه مشتریان نگران هزینه های پیغامک برای دریافت رمز دوم نباشد، گفت: هیچ هزینه ای بابت ارسال رمز دوم از طریق پیغامک به مشتریان بانکی تحمیل نمی گردد و تمام هزینه های پیغامک را بانک ها می پردازند.

وی اضافه کرد: البته با اپراتورهای تلفن های همراه در حال مذاکره هستیم تا هزینه ارسال پیغامک برای رمز دوم را برای سیستم بانکی کاهش دهند.

 • تا نیمه دی ماه فعالسازی رمز دوم برای تمام مشتریان بانکی اجباری می گردد

این کارشناس امور فنی بانکی با تاکید بر اینکه فعال سازی رمز دوم به تعویق نیفتاده است، گفت: از فردا اخذ رمز دوم اجباری می گردد اما تا 15 دی ماه بین بانک ها فعال سازی رمز دوم مرحله بندی خواهد شد و هر بانکی بنا بر تعداد مشتریان، تعداد درگاه ها و تعداد شعب تا 15 روز آینده نسبت به اجباری شدن رمز دوم برای کاربران بانکی اقدام می نمایند.

 • چطور رمز یکبار مصرف بانک بگیریم؟

به گزارش خبرنگاران، بیشتر بانک ها با نزدیک شدن زمان حذف رمزهای دوم ثابت، اپلیکیشن هایی را برای فراوری رمز دوم یکبار مصرف (پویا) در وب سایت های خود به منظور انجام تراکنش های اینترنتی معرفی نموده اند.

 • بانک کشاورزی

1- دانلود و نصب اپلیکیشن ریما از وب سایت بانک

2- مراجعه به خودپرداز یکی از شعب بانک

3- انتخاب گزینه خدمات رمز

4- انتخاب گزینه رمز دوم یکبار مصرف

5- ثبت خط تلفن همراه که به نام مشتری باشد.

6- دریافت 2رمز مختلف (بخش اول از طریق برگه چاپی خودپرداز و بخش دوم از طریق پیغامک)

7- ورود به اپلیکیشن ریما

8- ثبت رمز چاپی خودپرداز و رمز پیغامکی(برای سهولت در کار، رمز پیغامکی را کپی و سپس در اپلیکیشن پیست کنید.)

برای مشتریان این بانک که گوشی هوشمند ندارند در آینده یک کد دستوری فعال خواهد شد که از طریق آن می توانند برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام نمایند.

 • بانک ملی

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزبان از سایت بانک ملی

2- مراجعه به خودپرداز یکی از شعب بانک

3- انتخاب گزینه خدمات رمز

4- انتخاب گزینه رمز دوم یکبار مصرف

5- ثبت خط تلفن همراه که به نام مشتری باشد.

6- دریافت 2رمز مختلف(بخش اول از طریق برگه چاپی خودپرداز و بخش دوم از طریق پیغامک)

7- ورود به اپلیکیشن

8- ثبت رمز چاپی خودپرداز و رمز پیغامکی(برای سهولت در کار رمز پیغامکی را کپی و سپس در اپلیکیشن پیست کنید).

مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند می توانند با شماره گیری کد دستوری #60 *737* برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام نمایند.

 • بانک شهر

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزنت از طریق وب سایت بانک

2- دریافت کد فعال سازی پس از درج اطلاعات درخواستی در اپلیکیشن

3- وارد کردن کد فعال سازی اپلیکیشن رمزنت

4- ورود به اینترنت بانک شهر یا مراجعه به شعبه برای اسکن بارکد

5- اسکن بارکد با دوربین گوشی همراه از روی اینترنت بانک یا داخل شعبه بانک و دریافت کد فعال سازی از طریق پیغامک و وارد کردن آن در بخش کد فعال سازی پیغامک شده

6- انتخاب گزینه تأیید و واردکردن رمز ورود به برنامه برای فعال سازی رمز دوم کارت

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک آینده

1- دانلود و نصب اپلیکیشنریما از وب سایت بانک

2- مراجعه به خودپرداز یکی از شعب بانک

3- انتخاب یکی از گزینه های فعال سازی رمز یکبار مصرف اول یا دوم

4- وارد کردن شماره تلفن همراه

5- دریافت رسید خودپرداز حاوی رمز هشت رقمی و دریافت رمز فعال سازی 120کاراکتری از طریق پیغامک

6- ورود به برنامه ریما و وارد کردن رمز

فعال سازی هشت رقمی مندرج در رسید خودپرداز و همچنین کپی کردن کد 120کاراکتری دریافت شده از طریق پیغامک

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک انصار

مشتریان این بانک با استفاده از 2روش می توانند سیستم دریافت رمز دوم یکبار مصرف را فعال نمایند.

غیرحضوری

1- دانلود و نصب اپلیکیشن ارس از وب سایت بانک

2- ورود به اینترنت بانک انصار با رمز عبور و نام کاربری

3- انتخاب لینک خانه

4- انتخاب گزینه فعال سازی رمز یکبار مصرف

5- وارد کردن اطلاعات کارت

6- اسکن بارکد نمایش داده شده با تلفن همراه

7- دریافت کد چهاررقمی از طریق پیغامک و وارد کردن آن در قسمت درخواست شده

8- انتخاب یک کد شش رقمی از طرف مشتری و وارد کردن آن در بخش پایین کد چهاررقمی

9- فشردن کلید تأیید

حضوری

1- دانلود و نصب اپلیکیشن ارس از وب سایت بانک

2- مراجعه به یکی از شعب بانک انصار

3- دریافت یک بارکد از متصدی بانک و اسکن آن با گوشی

4- دریافت کد چهاررقمی از طریق پیغامک و وارد کردن در اپلیکیشن

5- انتخاب یک کد شش رقمی از طرف مشتری و وارد کردن آن در بخش پایین کد چهاررقمی

6- فشردن کلید تأیید

کد دستوری بانک انصار به زودی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند معرفی خواهد شد.

 • بانک قوامین

برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف از طریق بانک قوامین به 2روش غیرحضوری و حضوری می توانید عمل کنید.

روش غیرحضوری

1- دانلود و نصب اپلیکیشن جی بی رمز از وب سایت بانک قوامین

2- دریافت کد چهاررقمی برای فعال سازی اپلیکیشن جی بی رمز

3- دریافت یک رمز از طریق پیغامک

4- وارد کردن رمز دریافت شده از طریق پیغامک و فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف

روش حضوری

1- دانلود اپلیکیشن جی بی رمز از وب سایت بانک

2- مراجعه به نزدیک ترین خودپرداز یکی از شعب بانک قوامین

3- انتخاب گزینه سایر خدمات

4- انتخاب گزینه مشخص رمز

5- انتخاب گزینه فعال سازی رمز پویا

6- دریافت یک کد از طریق پیغامک و یک کد از طریق برگه چاپ شده توسط خودپرداز

7- وارد کردن این دو کد در اپلیکیشن جی بی رمز و فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف

کد دستوری برای مشتریان بدون گوشی هوشمند این بانک در آینده معرفی می گردد.

 • بانک سامان

بانک سامان برای مشتریان حقوقی دستگاه فراوری رمز یکبار مصرف توکن را درنظر گرفته است و برای مشتریان حقیقی نیز اپلیکیشنی با نام رمزینه معرفی نموده است.

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزینه

2- ورود به نت بانک سامان

3- انتخاب منوی مدیریت کارت در نت بانک

4- انتخاب گزینه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت در نت بانک

5- انتخاب کارت مورد نظر

6- انتخاب گزینه فعال سازی برنامک (در این قسمت یک کد QR نمایش داده می گردد)

7- باز کردن اپلیکیشن رمزینه و انتخاب یک رمز شش رقمی هنگام ورود به اپلیکیشن

8- انتخاب گزینه فعال سازی رمز دوم کارت در اپلیکیشن رمزینه

9- انتخاب گزینه اسکن کد تصویری

10- اسکن کد نمایش داده شده روی صفحه رایانه

11- واردکردن کد چهاررقمی ارسالی از طریق پیغامک

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک تجارت

1- دانلود و نصب اپلیکیشن همراز از وب سایت بانک تجارت

2- مراجعه به دستگاه های خودپرداز شعب بانک

3- ورود به گزینه سایر خدمات و انتخاب گزینه فعال سازی رمز همراز

5- دریافت رسید چاپی حاوی شماره سریال و شماره تلفن ھمراه مشتری از دستگاه خودپرداز

6- دریافت یک پیغامک حاوی کد فعال سازی اپلیکیشن همراز

7- مشخص کلمه عبور برای ورود به اپلیکیشن

8- ورود به اپلیکیشن و انتخاب گزینه اضافه کردن کارت

9- وارد کردن شماره کارت

10- اضافه کردن شماره سریال مندرج در رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز در بخش شماره سریال توکن

11- وارد کردن کد فعال سازی پیغامک شده به تلفن همراه در بخش فعال سازی توکن و تأیید آن.

12- انتخاب گزینه درخواست رمز یکبار مصرف و

دریافت آن برای استفاده در تراکنش اینترنتی

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • پست بانک

این بانک برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف 2روش را معرفی نموده است.

روش اول دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز که اکنون امکان استفاده از آن فراهم است و روش دوم از طریق پیغامک سامانه هریم که از 15دی ماه قابل استفاده است.

در هر صورت، برای استفاده از هر دو روش، مشتریان ملزم به حضور در یکی از شعب پست بانک هستند. هنگام مراجعه به بانک حتما کارت ملی و موبایل خود را همراه داشته باشید، چراکه هویت و شماره تلفن همراه شما باید توسط بانک تأیید گردد.

درصورتی که مشتری مایل به نصب نرم افزار فراوری رمز یکبارمصرف در گوشی همراه خود نباشد، حضور

در شعبه به منظور تأیید شماره همراه، کافی بوده و با این روش رمز دوم یکبار مصرف به شماره همراه مشتری پیغامک می گردد.

 • بانک سپه

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز از وب سایت بانک

2- مراجعه به شعب بانک سپه با همراه داشتن کارت ملی

3- دریافت شماره مشتری، رمز عبور و کد فعال سازی از متصدی بانک

4- وارد کردن اطلاعات مورد 3 در اپلیکیشن

5- انتخاب نام کاربری و رمز عبور دلخواه

بانک سپه برای مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند کد دستوری معرفی ننموده است.

 • بانک مسکن

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزنما از وب سایت بانک

2- مراجعه به خودپرداز و انتخاب گزینه رمز پویا

3- دریافت 2رمز مختلف (یکی از طریق برگه چاپی خودپرداز و دیگری از طریق پیغامک)

4- وارد کردن رمز کاغذی و رمز پیغامکی به همراه شماره کارت در اپلیکیشن

بانک مسکن فعلا برای گوشی های غیرهوشمند کد دستوری تعریف ننموده است.

 • بانک ملت

دریافت رمز یکبار مصرف در این بانک به 2روش اپلیکیشنی و پیغامکی امکان پذیر است. روش پیغامکی برای مشتریانی درنظر گرفته شده است که گوشی هوشمند ندارند.

روش اپلیکیشنی

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزنگار ملت از وب سایت بانک

2- مراجعه به یکی از دستگاه های خودپرداز

3- انتخاب گزینه تغییر رمز و پس از آن گزینه خدمات رمز پویا

4- انتخاب گزینه فعال سازی اپلیکیشن رمزنگار ملت در خودپرداز

5- دریافت کد فعال سازی و ورود به اپلیکیشن و مشخص رمز اپلیکیشن

6- اضافه کردن کارت ها به اپلیکیشن رمزنگار

7- دریافت رمز دوم یکبار مصرف از اپلیکیشن

شیوه پیغامکی

1- مراجعه به یکی از دستگاه های خودپرداز بانک ملت

2- انتخاب گزینه تغییر رمز و خدمات رمز پویا و فعال سازی سامانه رمزنگار ملت - نسخه پیغامکی

3- نمایش شماره همراه در خودپرداز

4- تأیید شماره همراه درصورت صحت آن

5- دریافت پیغامک فعال سازی و راهنمای سامانه از سوی بانک ملت

6- ارسال 4رقم آخر کارت بانکی فعال شده از طریق پیغامک به شماره 30003303 برای دریافت رمز پویا

7- دریافت پیغامک حاوی رمز هفت رقمی یکبار مصرف با سرشماره Bank Mellat

 • بانک حکمت ایرانیان

1- دانلود و نصب اپلیکیشن ارس از وب سایت بانک

2- مراجعه به یکی از شعب بانک

3- دریافت شماره مشتری، رمز عبور و کد فعال سازی از بانک

4- وارد کردن اطلاعات مورد3 در اپلیکیشن

این بانک برای گوشی های غیرهوشمند کد دستوری معرفی ننموده است.

 • بانک پاسارگاد

فعال سازی رمز پویا در این بانک به 2روش امکان پذیر است.

روش اول

1- مراجعه به بخش بانکداری مجازی در وب سایت بانک پاسارگاد

2- انتخاب گزینه کارت های من و انتخاب گزینه سایر در ستون عملیات

3- انتخاب گزینه مدیریت نوع رمز دوم و سپس انتخاب گزینه رمز دوم یکبار مصرف

روش دوم

1- ورود به موبایل بانک(همراه بانک)

2- انتخاب گزینه رمز پویا در قسمت کارت و انتخاب گزینه فعال سازی

3- وارد کردن کد شش رقمی به انتخاب مشتری

4- یا انتخاب گزینه سایر و پس از آن عملیات کارت و خاتمه انتخاب گزینه فعال/غیرفعال سازی رمز یکبار مصرف کارت

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک توسعه صادرات

اپلیکیشن فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف این بانک آماده شده و در مرحله آزمایش واقع شده است. در لحظه نگارش این گزارش هنوز از نام این اپلیکیشن اطلاع نداریم. به گفته یکی از کارشناسان این بانک، زیرساخت ها آماده شده و مسئله ای وجود ندارد. مشتریان این بانک به زودی می توانند از خدمات فعال سازی رمز یکبار مصرف بهره مند شوند.

 • بانک صنعت و معدن

مشتریان این بانک با استفاده از 3روش می توانند رمز دوم یکبار مصرف خود را فعال نمایند.

غیرحضوری

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز از وب سایت بانک

2- مراجعه به اینترنت بانک و انتخاب گزینه فعال سازی برنامه رمزساز از منوی تنظیمات

3- انتخاب گزینه رمز یکبار مصرف کارت

4- معین کردن شماره کارت و انتخاب گزینه فعال سازی برنامک

5- دریافت یک پیغامک حاوی کد چهاررقمی و مشاهده یک کد QR

6- ورود به اپلیکیشن رمزساز از طریق تلفن همراه

7- انتخاب گزینه فعال سازی رمز دوم کارت

8- ورود به صفحه دوم نمایش داده شده و اسکن کد QR

9- انتخاب یک رمز شش کاراکتری از طرف مشتری

10- وارد کردن کد چهاررقمی پیغامک شده به گوشی مشتری

مراجعه به خودپرداز

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز از وب سایت بانک

2- مراجعه به خودپرداز یکی از شعب بانک صنعت و معدن

3- وارد کردن کارت و انتخاب گزینه فعال سازی برنامک رمزساز

4- اسکن QR نمایش داده شده در خودپرداز از طریق اپلیکیشن نصب شده در تلفن همراه

5- دریافت کد چهاررقمی از طریق پیغامک

6- ورود به اپلیکیشن و وارد کردن اطلاعات درخواست شده

مراجعه به شعبه

1- دانلود و نصب اپلیکیشن از وب سایت بانک و مراجعه به یکی از شعب

2- دریافت اطلاعات لازم از طریق متصدی بانک

3- وارد کردن اطلاعات در اپلیکیشن رمزساز و دریافت رمز دوم یکبار مصرف

 • بانک پارسیان

1- مراجعه به یکی از خودپردازهای بانک پارسیان

2- انتخاب گزینه ثبت نام رمز یکبار مصرف و وارد کردن یک رمز دلخواه هشت رقمی

3- دریافت پیغامک حاوی کد فعال سازی رمز یکبار

مصرف

4- دانلود و نصب برنامه موبایل بانک پارسیان من

5-ورود به منوی اصلی پارسیان من

6- انتخاب منوی رمز یکبار مصرف و انتخاب گزینه ثبت

7- وارد کردن شماره کارت و کد فعال سازی ارسال شده به موبایل

کد دستوری بانک پارسیان به زودی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند معرفی خواهد شد.

 • بانک صادرات

1- دانلود و نصب اپلیکیش ریما از وب سایت بانک یا از طریق نرم افزار موبایل بانک صاپ

2- مراجعه به خودپرداز یکی از شعب بانک

3- انتخاب گزینه خدمات رمز

4- انتخاب گزینه رمز دوم یکبار مصرف

5- ثبت خط تلفن همراه که به نام مشتری باشد.

6- دریافت 2رمز مختلف(بخش اول از طریق برگه چاپی خودپرداز و بخش دوم از طریق پیغامک)

7- ورود به اپلیکیشن ریما

8- ثبت رمز چاپی خودپرداز و رمز پیغامکی با کپی و پیست کردن

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک توسعه تعاون

1- دانلود و نصب اپلیکیشن همراه بانک توسعه تعاون از وب سایت یا از طریق مراجعه به شعب بانک

2- انتخاب گزینه سایر از نوار پایین اپلیکیشن و انتخاب گزینه عملیات کارت

3- انتخاب گزینه فعال سازی رمز یکبار مصرف

4- انتخاب کارت

5- دریافت رمز یکبار مصرف

6- برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف در سامانه اینترنت بانک از جهت کارت به زیرگزینه کارت های من مراجعه کنید.

این بانک اعلام نموده است که برای گوشی های غیرهوشمند هنوز کد دستوری تعریف ننموده است.

 • بانک سینا

1- دانلود و نصب اپلیکیشن ارس از وب سایت بانک سینا

2- مراجعه به بانک برای دریافت بارکد یا ورود به اینترنت بانک

3- ورود به بخش اضافه کردن بانک جدید و انتخاب بانک سینا

4- اسکن بارکد برای فعال سازی اپلیکیشن ارس

5- انتخاب گزینه رمز دوم

6- وارد کردن کد چهاررقمی ارسالی توسط پیغامک

7- انتخاب رمز دلخواه شش رقمی برای اپلیکیشن

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک سرمایه

این بانک 2روش را برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف معرفی نموده است.

غیرحضوری

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز سرمایه از وب سایت بانک

2- مراجعه به اینترنت بانک سرمایه

3- انتخاب لینک فعال سازی اپلیکیشن رمزساز در بخش تنظیمات

4- انتخاب شماره کارتی که مایل به فعال شدن رمز دوم یکبار مصرف برای آن هستید.

5- فعال سازی اپلیکیشن رمزساز از طریق کد چهاررقمی پیغامک شده به تلفن همراه و کد QR نمایش داده شده در این بخش

6- استفاده از رمزهای یکبار مصرف فراوریشده در تراکنش های اینترنتی کارت های سرمایه

حضوری

1- نصب اپلیکیشن رمزساز سرمایه از وب سایت بانک و مراجعه به شعب بانک سرمایه

2- دریافت کد چهاررقمی پیغامک شده به تلفن همراه مشتری و دریافت کد QR از شعبه

3- فعال سازی اپلیکیشن رمزساز سرمایه و استفاده از رمز دوم یکبار مصرف

 • بانک خاورمیانه

1- دانلود و نصب اپلیکیشن از وب سایت بانک یا دریافت لینک دانلود از شعبه

2- دریافت شماره مشتری شخصی و کلمه عبور از شعبه

3- تأیید شماره تلفن همراه

4- وارد کردن کد ارسالی از سوی بانک به تلفن همراه مشتری برای فعال سازی اپلیکیشن

5- مشخص رمز دلخواه برای ورود به اپلیکیشن

6- ثبت نام در اپلیکیشن رمز پویا و فعال سازی کارت هایی که برای استفاده احتیاج به رمز پویا دارند.

7- انتخاب گزینه فعال سازی برای کارت و دریافت پیغامک کد فعال سازی

8- وارد کردن کد دریافتی و دریافت پیغام فعال سازی

9- زدن دکمه سرانجام و بازگشت به صفحه اصلی

10- زدن دکمه دریافت رمز کارت، در قسمت پایینی کارت فعال شده

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک گردشگری

فعال کردن رمز پویا در این بانک از 2طریق همراه بانک گردشگری امکان پذیر است و احتیاج به مراجعه به شعب این بانک نیست.

1- دانلود و نصب اپلیکیشن همراه بانک گردشگری از وب سایت بانک

2- ورود به اپلیکیشن (دریافت نام کاربری و رمز عبور برای مشتریانی که اینترنت بانک گردشگری ندارند از شعبه الزامی است)

3- انتخاب گزینه خدمات کارت و دریافت کد ثبت نام از طریق پیغامک

4- وارد کردن کد پیغامک شده در اپلیکیشن و انتخاب رمز دلخواه برای ورود به اپلیکیشن

5- انتخاب گزینه سایر و سپس عملیات کارت و خاتمه انتخاب گزینه فعال سازی رمز یکبار مصرف پویا

6- سبز شدن گزینه، به معنای فعال شدن رمز یکبار مصرف پویاست.

7- انتخاب کارت مورد نظر

8- انتخاب گزینه دریافت رمز یکبار مصرف

 • بانک اقتصاد نوین

1- دانلود اپلیکیشن ارس از وب سایت بانک اقتصاد نوین

2- مراجعه به شعبه برای دریافت بارکد یا دریافت بارکد از طریق اینترنت بانک

3- اسکن کد و سپس فعال سازی نرم افزار ارس

4- فعال سازی کارت های مورد نظر از طریق منوی کارت

5- فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف

این بانک برای مشتریانی که گوشی غیرهوشمند دارند، کد دستوری اعلام ننموده است.

 • بانک کارآفرین

این بانک اگرچه هنوز برنامه معینی برای دریافت رمز یکبار مصرف تعریف ننموده است، اما به زودی 2جهت برای دریافت رمز پویا معرفی می نماید که یکی از طریق اپلیکیشن و دیگری از طریق دریافت دستگاه فراوری رمز یکبار مصرف از شعب بانک کارآفرین است.

کد دستوری این بانک به زودی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند معرفی خواهد شد.

 • بانک ایران زمین

دریافت رمز یکبار مصرف در این بانک به 2روش امکان پذیر است.

روش اول

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز از وب سایت بانک یا لینک ارسالی به تلفن همراه مشتری

2- مراجعه به یکی از شعب بانک و فعال سازی اپلیکیشن توسط متصدی شعبه

روش دوم

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز از وب سایت بانک یا لینک ارسالی به تلفن همراه مشتری

2- ورود به اینترنت بانک و انتخاب گزینه فعال سازی رمزدوم یکبار مصرف

3- انتخاب شماره کارت و کلیک بر گزینه اضافه کردن کارت و سپس انتخاب گزینه بازگشت

4- انتخاب گزینه فعال سازی اپلیکیشن رمزساز

5- اسکن بارکد نمایش داده شده و وارد کردن رمز شش رقمی که از سوی مشتری انتخاب شده است.

6- وارد کردن کد چهاررقمی پیغامک شده به تلفن همراه مشتری و فعال شدن رمز یکبار مصرف

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند طرحی اعلام ننموده است.

 • بانک رفاه کارگران

1- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزساز از وب سایت بانک رفاه کارگران

2- مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک

3- انتخاب گزینه رمز یکبار مصرف پویا و انتخاب گزینه فعال سازی

4- دریافت رسید چاپی حاوی کد چهاررقمی فعال سازی کارت

5- دریافت پیغامک حاوی کد چهاررقمی فعال سازی اپلیکیشن

6- وارد کردن شماره تلفن همراه و انتخاب رمز هشت کاراکتری برای فعال سازی اپلیکیشن

7- وارد کردن شماره تلفن همراه و کد ده رقمی پیغامک شده برای فعال شدن اپلیکیشن

8- وارد کردن شماره کارت، 4رقم درج شده در رسید خودپرداز و 4رقم پیغامک شده به تلفن همراه مشتری هنگام فعال سازی کارت

9- انتخاب گزینه رمز یکبار مصرف پویا و انتخاب گزینه فعال سازی

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه ای معرفی ننموده است.

 • بانک دی

1- دانلود و نصب اپلیکیشن ارس از وب سایت بانک دی

2- دریافت بارکد از طریق مراجعه به شعبه یا اینترنت بانک

3 - اسکن بارکد و فعال سازی اپلیکیشن ارس

4- ورود به منوی کارت و انتخاب گزینه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف

این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند طرحی معرفی ننموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 بهمن 1398 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 784

به "نحوه کامل فعال سازی و دریافت رمز یکبار مصرف ، در هر بانکی حساب دارید بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه کامل فعال سازی و دریافت رمز یکبار مصرف ، در هر بانکی حساب دارید بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید