مطالعات طرح احداث تراموا در ارومیه ادامه دارد

به گزارش مجله توسعه دهنده، خبرنگاران/آذربایجان غربی رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: فرایند مطالعات احداث تراموا در ارومیه ادامه دارد.

مطالعات طرح احداث تراموا در ارومیه ادامه دارد

محمدرضا علیزاده در گفت وگو با خبرنگاران بااشاره به طرح احداث تراموا(قطار شهری) در ارومیه گفت: براساس مصوبه 210 شورای اسلامی شهر ارومیه که در 13 آبان ماه سال جاری تصویب شده است، مطالعات فاز یک تراموا به یک شرکت ریلی وابسته به وزارت دفاع واگذار شده که مدت مطالعات این طرح 6 ماه برآورد شده است.

رئیس شورای شهر ارومیه بیان کرد: در طرح جامع، شهرهایی با جمعیت بین 500 هزار تا یک میلیون نفر که شهرهای بزرگ نامیده می شوند، طرح قطار شهری سبک یا تراموا در نظر گرفته شده و برای شهرهای بیش از یک میلیون نفر که طبق قانون در ایران کلانشهر نامیده می شود، طرح مترو مطرح می شود.

وی بابیان اینکه قرارداد مطالعات کامل این طرح در دست انجام است و شورای شهر نیز بر نحوه مطالعات طرح نظارت دارد، ادامه داد: در طرح جامع شهر ارومیه مدت زمان اجرای پروژه ها، در بلندمدت و میان مدت زمان بندی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در مورد هزینه برآورد شده برای این طرح اظهار کرد: براساس برآوردهای اولیه مبلغ 89 میلیارد و 158 میلیون ریال برای طرح تراموا تخمین زده شده است .

علیزاده در پاسخ به این که احتمال پیروز شدن این طرح با توجه به عرض کم خیابان ها در ارومیه چه میزان است، گفت: به صورت دقیق و کارشناسی شده، جواب این سؤال در اختیار متخصصان سازمان ترافیک است، اما امروزه رویکرد و پارادایمی بر شهرسازی حاکم شده که به عنوان نمونه شهرداری تهران نیز در هر منطقه شهرداری، به تدریج اقدام به اجرای خیابان کامل کرده است.

رئیس شورای شهر ارومیه افزود: این که صرفاً خیابان مختص خودروهای سواری شخصی باشد، امروزه پذیرفته نیست ولو اینکه عرض جهت آن ها کم شود، لذا پیروزیت قطار شهری قطعا مورد پیش بینی متخصصان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: با توجه به افزایش جمعیت شهر و گسترش شهرک ها و پراکندگی کاربری های جاذب سفر در سطح شهر، قطار شهری قادر به جابجایی حجم بسیاری از شهروندان خواهد شد و یکی از اهداف مهم آن، توسعه شهر بر محور حمل و نقل عمومی است که از آن با رویکرد TOD نیز یاد می شود که این سیاست توسعه حمل و نقل عمومی می تواند باعث کاهش تردد خودروهای شخصی و در نتیجه کاهش آلودگی هوا شود.

گفتنی است فاز اول تراموا 10 کیلومتر است که از جهت خیابان های طالقانی، مدنی، پنج راه، فرهنگیان ایثار و بلوار شهید قاسمی عبور می کند و سمت غرب شهر را به قسمت شرقی شهر وصل می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 22 اسفند 1398 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 875

به "مطالعات طرح احداث تراموا در ارومیه ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعات طرح احداث تراموا در ارومیه ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید