مراحل رشد نوزاد نه ماهه

به گزارش مجله توسعه دهنده، در این مطلب با ویژگیهای نوزاد نه ماهه و نحوه آموزش به او آشنا می شویم.

مراحل رشد نوزاد نه ماهه
شخصیت کودک شما اکنون به طور واقعی شروع به درخشیدن می کند و در حالی که مهارت های جسمی او به رشد خود ادامه می دهد و اعتماد به نفس او بیشتر می شود، در عمل استقلال فکری خود را به شما نشان می دهد.

رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ ذهنیکودک شما بازی ها و شعر های آشنا را می شناسد و در قسمت های مناسب می خندد و می تواند حرکات را پیش بینی کند. وقتی اسمش را صدا می زنید، سرش را بر می گرداند، دست هایش را دراز می کند تا شسته شوند، ولی از لیف حمام روی بر می گرداند.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنیکار های روزمره را با تاکید برای کودک جا بیندازید، به طوری که مفهوم زندگی را بر اساس فعالیت های روزمره درک کند. کار هایی را که می کنید، شرح دهید. مثلا وقت ناهار است، اول پیشبندت را می بندیم، بعد توی صندلی ات می نشینی، آن وقت مامان غذایت را می آورد، همم مم م. چه غذای خوبی...

اسباب بازی های با صدا تهیه کنید و یا اجازه دهید کودکتان با وسایل بی خطر آشپزخانه بازی کند.

تمرینکار های روزمره را شرح دهید. از زمان غذا خوردن، حمام کردن و خوابیدن برای شرح کار های روزمره کودکتان استفاده کنید، تا بر اساس کار های روزمره با زندگی آشنا شود.

رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ جابجایی حرکتیکودک شما می تواند تمام وزن خود را روی پاهایش نگه دارد، ولی برای این کار باید به چیزی تکیه کند. او می تواند برای 10 دقیقه بنشیند، به جلو و به هر دو سو خم شود و در حالت تعادل بماند. او ممکن است بغلتد یا تلاش کند چهار دست و پا حرکت کند. برای او سخت است که هنگامی که ایستاده است، بنشیند.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتیبا قلاب کردن دست های او به چیز های پایدار خانه بگونه ای که تعادل خود را نگه دارد او را به ایستادن تشویق کنید.

برای اینکه او به جلو و هر دو سو خم شود و تعادل خود را هم نگه دارد، همانگونه که نشسته است، اسباب بازی هایش را کمی دور از دسترس او، در جلوی او و یا در کنارش بگذارید.

برای اینکه نشستن از حالت ایستاده را برای او آسان کنید، باسن و زانو های او را خم کنید.

تمرینکمک کنید وزن خود را تحمل کند. به کودک کمک کنید به چیز های پایدار چنگ بزند. او را به سوی یک صندلی سنگین یا میز کوتاه ببرید، دست هایش را روی صندلی یا میز قلاب کنید، و در حالی که او خود را نگه داشته است نزدیک او بمانید.

رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ مهارت های دستیحرکات کودک شما دقیق تر شده است و کمتر اشیا را به دهان خود می برد. او کم کم می تواند با انگشت سبابه خود اشاره کند. می تواند به جلو خم شود و اجسام کوچک را به راحتی بردارد و می تواند دو مکعب را کنار هم بگیرد، گویی مشغول مقایسه کردن آن ها است. او ممکن است بتواند چیزی به کوچکی نخود را با انگشتان و شست خود بردارد یا برای انجام این کار تلاش کند.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستیبا گذاشتن دقیق مکعب ها روی یکدیگر و در کنار هم به کودک خود نشان دهید که میزان و حجم آن ها یکسان است.

بازی های اشاره ای مثل شکل ساده شده قایم باشک را انجام دهید.

حداقل روزی یک بار غذایی درست کنید که حاوی قطعات کوچکی باشد که کودک بتواند با دست بردارد.

تمریناو را به ساختن تشویق کنید. مکعب های اسباب بازی را روی یکدیگر و کنار هم قرار دهید تا او ببیند. با این حال او هنوز قادر به ساختن حتی یک برج کوچک هم نیست.

رشد نوزاد نه ماهه از لحاظ اجتماعیکودک اکنون دارای شخصیت شده و این مساله را با چیز هایی که دوست دارد یا ندارد، معین می کند. اگر یک اسباب بازی را از او بگیرید، ممکن است اعتراض کند، یا بخواهد همان بازی را دوباره تکرار کند. کودک در این سن بیشتر به مادر خود می چسبد و در حضور افراد غریبه، احساس ناراحتی می کند.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعیبا کودک مکالمه داشته باشید. به اسباب منزل اشاره کنید و نام آن ها را برای کودک بگویید، مانند این صندلیه.

حرکاتی مانند بای بای را برای او انجام دهید و تکرار کنید.

ممکن است کودک نتواند بای بای را به زبان بیاورد، اما این صدا در ذهنش ثبت می شود و حرکت آن را انجام می دهد.

تمرینزمانی را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید. یک روز در هفته را با کل خانواده بگذرانید. هر نفر را جداگانه به کودک معرفی کنید. مثلا بگویید این عمه است. دیدن چهره افراد و نام بردن آن ها به حافظه تصویری کودک کمک می کند.

مراقب باشید!اگر رشد نوزاد نه ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد برخی فعالیت ها را انجام دهد. اگر نوزاد نه ماهه شما نشانه های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

کودک نمی نشیند و سینه خیز جلو نمی رود.

با کمک شما هم نمی تواند بایستد.

هیچ صدایی از خود در نمی آورد.

چهره های آشنا را تشخیص نمی دهد.

نمی تواند چیزی را در دست نگه دارد.

بازی های مناسب رشد نوزاد نه ماههاسباب بازی های فشاری. اگر کودک شما اسباب بازی های دکمه دار دارد، او را تشویق کنید که دکمه ها را فشار دهد.

وسایل خانگی. هنگامی که شما در آشپزخانه مشغول هستید، ممکن است کودک دوست داشته باشد با برخی وسایل بازی کند. به او اجازه بدهید با وسایلی مانند ظرف سس پلاستیکی، کاسه پلاستیکی و قاشق چوبی بازی کند.

پیانوی اسباب بازی. پیانو یا زولوفون از جمله اسباب بازی هایی هستند که می توانند همیشه در کنار کودک باقی بمانند. در حال حاضر او از صدا هایی که گاه گاهی از آن در می آورد، لذت می برد و در همان حال برمهارت شنیداری خود می افزاید.

به خاطر داشته باشید؛ سرعت رشد هر نوزاد منحصر به فرد است و برخی نوزادان مهارت ها را زودتر و برخی دیگر دیرتر به دست می آورند. تنها نسبت به نشانه های هشدار دهنده حساس باشید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1958

به "مراحل رشد نوزاد نه ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل رشد نوزاد نه ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید