متناسب سازی امکانات برای ناشنوایان در سایه همگرایی همه دستگاهها

به گزارش مجله توسعه دهنده، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی ناشنوایان اظهار داشت که متناسب سازی امکانات برای ناشنوایان در زمینه حمل و نقل، آموزش، بهداشت و درمان، سلامت و دسترس پذیری برنامه های رسانه ای و امکانات فضای مجازی از اقداماتی است که می بایست درسایه قوانین و همگرایی دستگاه ها دنبال گردد.

متناسب سازی امکانات برای ناشنوایان در سایه همگرایی همه دستگاهها

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت تعاون، کار و رفاه احتماعی، متن پیغام حجت الله عبدالملکی به توضیح زیر است:

هشتم مهر ماه ، به نام روز جهانی ناشنوایان نامگذاری شده تا توجه اذهان عمومی جامعه را بیش از پیش به مسائل و مسائل افراد ناشنوا و کم شنوا معطوف سازد.

امروز، به واسطه کوشش های مستمر نظام جمهوری اسلامی، توسعه عدالت اجتماعی و لزوم برابرسازی فرصت ها برای تمامی اقشار جامعه به ویژه گروه های آسیب پذیر و دارای معلولیت، به اسم یک رویکرد، مبنای بسیاری از برنامه ریزی های دستگاه های مربوطه قرار گرفته است .

دولت سیزدهم ، برطرف مسائل مردم و زمینه سازی برای بهبودکیفیت زندگی جامعه را در اولویت خود قرار داده است.

امروز، همگی باور داریم که مشارکت اجتماعی و نقش آفرینی ناشنوایان در تمامی ابعاد اعم از آموزش، بهداشت، سلامت، اقتصاد و فرهنگ حق مسلم آنان است و فراهم سازی زمینه های چنین مشارکتی هم وظیفه قانونی و انسانی کسانی است که در صندلی قانونگذاری، مدیریتی و اجرایی انجام وظیفه می نمایند.

باور به لزوم تقویت پشتوانه های قانونی نسبت به افراد دارای معلولیت، موجب شد تا پیگیری فرایند اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، در دستور کار مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و سازمان های غیردولتی فعال در امور افراد توانخواه قرار گیرد، درنتیجه این تشریک مساعی، اکنون قانونی را در اختیار داریم که با اهرم های اجرایی قوی تر از گذشته، از حقوق افراد ناشنوا و کم شنوا پشتیبانی می کند.

نشستهای مستمر با دستگاه های اجرایی و تشریح مفاد قانون یاد شده ، کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و تاکید بر ضرورت اجرای این قوانین در دستگاه ها، کوشش برای رسمیت یافتن زبان اشاره، اعزام مترجمین مربوطه ، برطرف موانع تحصیل ناشنوایان در تعدادی از رشته های دانشگاهی و یاری به جذب آنان در عرصه های شغلی مختلف، بخشی از اقداماتی است که با کوشش سازمان بهزیستی در کنار سازمان های مردم نهاد و غیردولتی فعال در این حوزه دنبال می گردد.

متناسب سازی امکانات برای ناشنوایان در زمینه حمل و نقل، آموزش، بهداشت و درمان، سلامت و دسترس پذیری برنامه های رسانه ای و امکانات فضای مجازی برای این قشر از جامعه از دیگر اقداماتی است که می بایست درسایه قوانین و همگرایی دستگاه ها دنبال گردد تا این عزیزان در مسیری هموارتر برای نقش آفرینی موثر در جامعه کوشش نمایند.

با این حال ، آنچه بیش از هرچیز تضمین نماینده مشارکت اجتماعی ناشنوایان است، احساس مسئولیت و کوشش ما به اسم یک شهفرایند و یا فعال اجتماعی است تا محدودیت ها و تفاوت های افراد ناشنوا و کم شنوا را بپذیریم، قابلیت ها و ارزش های وجودی آنان را به رسمیت بشناسیم و برای تقویت صندلی آنان در جامعه کوشش کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: xda-developer.ir شناسه مطلب: 1933

به "متناسب سازی امکانات برای ناشنوایان در سایه همگرایی همه دستگاهها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متناسب سازی امکانات برای ناشنوایان در سایه همگرایی همه دستگاهها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید